2019’da Dolar Ne Olur?

0

2018 yılı içerisinde son yılların en hareketi dönemini yaşayan Amerikan Doları, çok kısa bir dönemde oldukça fazla prim yaptı. 7 lirayı gören Amerikan Doları, son zamanlarda 5.30 seviyesinin aşağısına ve yukarısına kısa dalga aralıklarıyla gidip gelmekte. 7 liranın aşağısına düşmüş olsa bile hala oldukça yüksek seviyede olmasından dolayı 2019’da dolar ne olur?  Sorusu en fazla merak edilenler arasında yerine almış durumda.

2019 Yılında Dolar Yükselişe mi Geçecek?

Şu an yapılan bütün tahminler 2019 yılında dolar adına oldukça dengesiz bir yıl olacağı yönünde. FED’in uygulayacağı faiz politikalarının sonucunda dolarda düşüş veya yükseliş yaşanmasına neden olabilecek.

Türkiye için araştırmalar yapan uzmanların tahminlerine göre Türk Lirası karşısında oldukça değer kazanmış olan doların, 2019 yılında da değerini arttıracağı yönünde. FED’in uyguladığı faiz politikalarının da Türk Lirası üzerinde baskı yarattığını belirten araştırmacılar, bu baskı ile birlikte doların piyasalarda çok yüksek rakamlardan işlem göreceğini belirtmekteler.

2019’da dolar ne olur?  Sorusuna cevap arayan araştırmacılar, 2019’un ilk çeyreğinde 2018 yılının yaratmış olduğu baskının düşeceği ve doların Türk Lirası karşısında değer kaybetmeye başlayacağını belirtmekteler. Doların Türk Lirası karşısında kısa vadede değer kazanması düşük bir ihtimal olarak görülse de uzun vadede doların tekrar yükselişe geçeceği düşünülmekte.

Dolar Nasıl Düşer?

Doların 2019 yılında düşüşe geçebilmesi için Merkez Bankasının göstermiş olduğu güçlü duruşu devam ettirmesi gerekmekte. Radikal faiz artışları ve piyasaları tatmin edici adımlar atmaya devam ettiği sürece doların tekrar bu denli yükselişe geçmesi çok zayıf bir ihtimal olarak kalabilir.

Ayrıca ABD başkanı D. Trump’ın uygulayacağını belirttiği yaptırımlarla birlikte başlattığı kur savaşı AB ülkelerini de endişelendirmişti. Avrupa’da yayın yapan basın örgütleri bu kur savaşının domino etkisi yaratabileceğini ve Avrupa ülkelerine de sıçrayabileceğini belirttiğinden dolayı gardını alan Avrupa ülkeleriyle diplomatik ve ticari ilişkiler geliştirilerek doların etkisi düşürülebilir ve tekrar yükselişe geçme ihtimali yok edilebilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.