2020 Altın Tahminleri, Altın Ne Olur ? Yükselir mi – Düşer mi ?

0

Altın en önemli yatırım araçlarından biridir. Ülkemizde döviz bazında en çok yatırım yapılanlar arasında ilk sırada yer alır. Eskilerin yastık altında sakladıkları, şimdiki yatırımcıların ise borsada ve bankalarda değerlendirdiği altın ülkemizin vazgeçilmez değerli madenlerinden biridir. Diğer ülkelere bakıldığında hisse senedi ve benzeri yatırımlardan daha çok altın yatırımlarının yüksek olduğu aşikâr. Peki, güncel altın piyasası ne durumda? Gelecek dönemde altın yatırımcılarını neler bekliyor? 2019 yılında ciddi bir yükselişe imza atan altın piyasası için 2020 yılı içinde farklı görüşler gündeme getiriliyor. 2020 altın tahminleri neler, altın piyasasında ne gibi oynamalar olacak ülkemizin en çok merak edilen konularından biri.

Altın Yükselecek mi?

2019 yılının ilk yarısında oldukça yükselişe geçen altın fiyatları yılın son çeyreğinde düşüşe geçti. Dalgalı seyreden bu değerli metal için bir çok analist tarafından yapılan altın tahminleri 2020 yılında 1.650 dolar civarında olacağı yönünde. Şuanda durağanlaşan altın tahminleri gram bazında yeniden yükselişe geçecek görüşleri yaygın olarak kullanılmakta.

Analistlerin Altın Tahminleri

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Australia&New Zealand Banking Group 2020 altın tahminleri ile ilgili analiz yayınladı. Bu analiz bazında banka altın tahminleri altınının ons bazında 6 ay içerisinde 1700 doları aşabileceği yönünde.

Ayrıca açıklanan analize göre altının aylık getirisine etken olan faktörler şunlar;

 • Altının spekülatif uzun ve kısa pozisyonlardaki değişimleri
 • ETF(exchange Traded Fon) değişiklikleri
 • Amerika Birleşik Devletleri(ABD) faiz oranları
 • Ham petrolün fiyat getirileri

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 2019 yılında gerçekleştirdiği ankete bakacak olursak 2020 yılında gram altın 320 TL civarını görebilir. Yatırım bankalarının birçoğunda altının yükseleceği görüşü hâkimken merkez bankalarının altın bazında yatırım yapmaları da bu görüşü destekler niteliktedir.

Merkez bankalarının altın rezervlerini güçlendirdiği bu dönemde altın önemli yer edinecek gibi görünüyor. ABD ve Çin arasında ki ticaret savaşı piyasayı en çok etkileyen şeylerden biri.

Ticaret savaşında gerçekleşecek iyimser gelişimleri varsayacak olduğumuzda altında bir gevşemede söz konusu olabilir. Merkez bankasının davranışları açısından yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri altının dengesinde büyük rol oynayan faktörler, ticaret gelişmeleri ve makro ekonomik veriler jeopolitik riskler ve siyasi dengeler olarak söylenebilir.

Standard Chartered: Altın’da Ralli 2020’de Devam Edecek

Ünlü yatırım kuruluşlarından Standart Chartered, altın fiyatlarının 2020 yılında yukarı yönlü hareket edeceğini düşünüyor. Yatırımcıları ile paylaştığı raporda altın fiyatlarının güvenli liman özelliği ile ön plana çıkmaya devam edeceğini belirtiyor. Özellikle Etf alımlarına bakıldığında 2012 yılından bu yana en yüksek seviyelerde alımların gerçekleştiği altın etf’lerinin, görüşlerini destekler nitelikte olduğunu belirtmekteler. Bu bakımdan Standart Chartered yetkililerin de 2020 yılı altın fiyatı beklentileri yükseliş yönlü kalmaya devam ediyor.

Bank Of America’dan Ons Altın İçin 2.000 Dolar Tahmini

Bank of America Metal Piyasalar Analisti Michael Widmer, önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde altın fiyatlarında yaşanabilecek gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. Yatırımcıların merak ettiği altın yükselir mi düşer mi sorusuna cevap olabilecek açıklamalar yapan Bank Of America analisti Merkez Bankalarının gevşemesinin endişe verici olduğuna dikkat çekti.

Widmer, önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde 2.000 dolar seviyesine kadar yükselebileceğini söyledi. Enflasyon oluşturmaya çalıştıkları için,  Merkez Bankaları önümüzdeki dönemde daha fazla gevşeme yapabilir diyen analist, bu nedenle altın fiyatlarında volatilitenin artabileceğini ve yükselişin devam edebileceğini düşünüyor.

Altının Engellenemez Yükselişi

Ziraat Yatırım’ın altın yorumlarına bakacak olursak; geçtiğimiz son bir haftadaki düşüşün ardından yatırımcıların iştahı kapanmış durumda. Fakat gelecek öngörülerine bakacak olduğumuzda yatırımcılar altın borsası tahminlerinde yüksek seviyeleri hedefleyebilir.

Şuanda altın alış fiyatları şu şekilde;

 • Gram altın 269,92
 • 22 ayar bilezik 247,80
 • Ons 1.462.44
 • Altın Kg 46.790.00
 • Yarım altın 864,74
 • Çeyrek altın 433,65
 • Reşat altını 1,831,47
 • 22 ayar altın 247,28
 • 18 ayar altın 197,89
 • 14 ayar altın 154,55

2020 Gram Altın Tahminleri

2020 yılında gram altın tarafında da beklentiler pozitif. Analistler, 2019 yılının oldukça kazançlı geçtiğini ve gram altın yatırımcılarının yeni yılda da kazanç sağlayacakları bir ortam oluşacağı konusunda hem fikir. Ancak hem dolar kuru hem de ons altın tarafından etkilenmekte olan gram altın fiyatı olası önemli haber akışları ile beraber ters fiyatlamalar içerisine de girebilir.

300 lira üzerini görerek 2019 yılında rekor seviyelere ulaşan gram altın fiyatı günlük olarak değişmektedir. Bu nedenle yatırımcılar tarafından günlük olarak takip edilen gram altın fiyatının anlık takibini ise https://anlikdoviz.co adresinden yapabilirsiniz.

Çeyrek Altın Ne Durumda Olacak?

2020 çeyrek altın tahminleri ne durumda olacak? Yükselecek mi? Düşecek mi? Yatırımcıların en çok merak ettiği sorulardan bazıları. Çeyrek altının üzerinde tarih yazması sebebiyle fiyat aralıkları en çok değişen yatırım araçlarından biri.

Eski tarihli çeyrek altın ucuza alınıp satılıyor. Altın tahminleri günlük olarak değişiklik göstermesi yorum yapmayı zorlaştırıyor. Fakat 22 ayar altın fiyatı üzerinden çeyrek altın değerini hesaplayacak olursak, 1,754 gram altın içeren çeyrek altının değeri de yükselişe geçecek gibi görünüyor.

Canlı Altın Tahminleri

Canlı altın tahminlerinde kısa vadeli negatif görünümler devam etmektedir. Gram altında 266 önemli bir seviyedir. 266 kırılırsa 262 seviyelerinin görülmesi öngörülmektedir. Haftanın geri kalanında gelecek önemli haberler altın piyasasını öncelikli olarak etkilemektedir. Abd başkanının açıklamalarından sonra gerileyen altın yatırımcıları altın piyasasına yönlendirmiştir.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Ve Kıymetli Taşlar piyasasının verilerine göre 2018 yılında 3 ton 130 kilogram olarak gözüken altın ithalatı 2019’un eylül aynında 20 ton 952 kilograma yükseldi. Bu rakam tüm zamanların en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti. önceki aylara göre %72’lik artış gösteren altın ithalatı son 17 ayından da yükseğe çıktı. Altın fiyatlarını canlı takip etmek oldukça önemlidir. Günümüz piyasasında anlık fiyatlamalar değişebilmektedir. Bu nedenle anlık altın fiyatları takibi yapmak yatırımcılar için önemlidir.

Cumhuriyet Altını

Cumhuriyet altını Türkiye Cumhuriyet’ini temsil eden darphane tarafından basımı gerçekleştiren altınlardır. Ülkemizde en çok rağbet gören altın çeşitlerinden biri olan Cumhuriyet altın tahminleri en çok merak edilen konulardan biri. Cumhuriyet altını bugün 1,799 liradan alınıyor.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Trump’ın Çin ile ilişkileri ile ilgili yaptığı açıklama ile birlikte altın fiyatları yukarıyı gösterdi. Devam etmekte olan ticaret savaşları yakından takip edilmeli ve altın fiyatlarının gelişimi buna bağlı olarak tahmin edilmektedir.

Altın Borsası

Eski tabirler yastık altları, toprağa gömmeler artık yerini bankalara ve altın borsasına bıraktı. Peki, bu altın borsası nedir ve sistemi nasıl çalışır? “Kıymetli Madenler Ve Kıymetli Taşlar Piyasası” adı altında işlem gören altın borsası yatırımcıların fiziki olmayan işlemler üzerinden yatırım yapıp kazanç sağlamalarına olanak verir.

Kazanç sadece kıymetli madenin fiyatının artmasıyla kazanılır yahut düşer. Kendinize aracı bir kurum bularak altın hesabınızı oluşturabilirsiniz. Borsada yasal olarak işlem yapan kuruma hesabınızı açtırdıktan sonra hesabınıza belli miktarda para yatırarak kazanmaya başlayabilirsiniz.

Piyasada kazanmak için doğru işlemler yapıp, sistematik olarak altın piyasasını takip etmeniz yerinde bir davranış olacaktır. Doğru hamleler yaptığınız takdirde sizde paranızı katlayabilir ve kazanç sağlayarak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Kıymetli madenin en düşük olduğu zamanlarda alım yaparak, altın yükselişe geçtiğinde sizde iyi miktarda kazanç sağlayabilirsiniz.

Tabi iyi bir kazanç sağlamak istiyorsanız değerli maden piyasası yükseldiğinde satmalısınız. Eğer bu konuda pek başarılı değilim diyorsanız bu alanda deneyimli borsa uzmanlarından yardım alıp onlar ile birlikte çalışabilirsiniz. Bu şekilde hem yatırımlarınızı doğru hamlelerle yapıp hem de daha yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.