2024’te Borsa Ne Olur? Yükselir mi, Düşer mi? Rekor Kırar mı?

0

Borsa İstanbul, 2023 yılında karmaşık bir performans gösterdi. Yatırımcıların büyük bölümü enflasyonun altında kazanç veya kayıp yazdı. Yani 2023, borsa yatırımcısı için kayıp bir yıl oldu denilebilir. Dolayısı ile hisse senedi yatırımcılarının da umutları 2024’e kaldı. u an birçok yatırımcı 2024’te borsa ne olur diye aramalar yapmaya başladı diye. Biz de bu doğrultuda detaylı bir borsa analizi yapmanın vaktinin geldiğini düşündük. 2024’te borsa ne olur, düşüş devam eder mi? Borsa yükselir mi, yine rekor kırar mı? İşte bu soruların cevaplarına bir göz atalım.

2023 Performans Analizi

Geçtiğimiz yıl, Borsa İstanbul’un genel performansı pek olumlu olmadı. Aslında borsanın rekor kırdığı bir yıl oldu. Ancak hisse bazlı yükselişler yetersiz kaldı. Borsa genelinde ve hisse senedi bazlı yükselişler genel olarak enflasyonun atında kalınca borsa yatırımcıları reel getiri elde edemedi.

2023’te en çok kazandıran enstrümanlara baktığımızda, gram altının %78’lik artışla öne çıktığını görmekteyiz. Parasını dolara yatıranların kazancı kazancı %58, Borsa İstanbul’un kazancı ise sadece %35 olarak kaydedildi. Bu durum, borsa yatırımcısının memnuniyetsizliğini ifade etmek için yeterli diye düşünüyoruz.

Borsa İstanbul 2023 sonlarına doğru özellikle GUBRF hisse senedi fiyatındaki der düşüş sebebiyle büyük bir kayıp yaşadı. GUBRF paylarındaki düşüşün durdurulamaması borsa genelinin negatif fiyatlanmasına neden oldu. Bunda GUBRF hissesinin VİOP payları da etkili olmuştu.

2023’te kaybettiren hisseler olduğu gibi kazandıran hisseler de vardı. Öyle ki bazı şirketlerin hisseleri dolar bazlı %200 üzerinde getiri sağladı. Bu şirketlere en çok kazandıran hisseler başlığından ulaşabilirsiniz.

Peki umutlarını 2024’e taşıyan hisse senedi yatırımcılarını yeni yılda neler bekliyor?

2024 Beklentilerini Etkileyen Faktörler

2023’teki olumsuz etkilerin ortadan kalkmasıyla 2024’te borsada bir toparlanma bekleniyor. Ancak jeopolitik riskler ve küresel piyasadaki gelişmeler de dikkate alınmalı. Faiz artırımlarının durması, İsrail-Filistin barış anlaşması ve SPK’nın halka arzlara mesafeli yaklaşımı olumlu etkiler yaratabilir. Ayrıca, küresel faiz indirimleriyle birlikte 2024’te yüksek faiz döneminin sonuna gelinmesi de bir başka beklenti. Tabi faiz indirimlerinin boyutları ve bunlara piyasaları tepkisi de önemli olacak.

Dolar Kurunun Etkisi

2024’te borsayı etkileyecek faktörler arasında dolar kuru fiyatlamaları da önemli bir rol oynayacaktır. Doların yükseliş trendini sürdürmesi de borsa üzerinde olumlu etkiler doğurabilir. Bu şekilde yabancı gözüyle dolar bazlı ucuzlayan bir borsaya rağbetin de artması beklenir.

Halka Arzların Azalması

SPK’ya geçtiğimiz yıl çok fazla şirketin halka arz olması nedeniyle bir öfke var. Çünkü son yapılan halka arzlar iskontolu olmasına karşın hüsranla sonuçlandı. Bir çok yatırımcı bu halka arzlarda para kazanma hayali kurarken kaybeden tarafta yer aldı. Gündemde yerini edinen bu konu, 2024 yılında SPK’nın yeni halka arzlar konusunda daha seçici olacağına olan inancı artırıyor. Bu durumda likiditenin yeni hisselere yönelmek yerine borsa içerisinde kalmasını ve var olan hisselere dağılmasını sağlayacak bir gelişme olarak görünüyor.

TCMB’nin Faiz Artırımını Sona Erdirmesi

2023 yılında Mehmet Şimşek’in ekonominin başına gelmesi, Hafize Gaye Erkan’ın TCMB Başkanı olması sonrası ekonomide politikalar değişti. Sıkılaştırıcı politikalara hızlı bir dönüş yapan ekonomi yönetimi faiz oranlarını sert bir şekilde yükseltti. Bu da borsanın olan cazibesini yitirmesi üzerinde büyük etken oldu. Son toplantıda artık faiz artırımı sürecinin sonuna gelindiği mesajı verildi. Bu mesaj piyasalarda Ocak ayı son faiz artışı olacağı yönünde algılandı. Biz de 250 baz puanlık son bir faiz artırımı ile beraber faiz artırımı sürecinin son bulasını bekliyoruz.

2024 sonlarına doğru ise küresel piyasalarda da faizlerin düşmesi TCMB’nin de faiz indirimine gitme beklentisini oluşturabilir. Bu nedenle bu haber akışlarının da borsayı olumlu etkilemesini bekliyoruz.

Sonuç olarak, 2024’te borsanın seyri çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir ve yatırımcılar bu dinamikleri dikkate almalıdır. Her ne kadar belirli beklentiler olsa da, piyasanın karmaşıklığı ve belirsizlikleri göz önünde bulundurarak bilinçli yatırım kararları almak önemlidir. Yatırımcılara, piyasadaki güncel gelişmeleri yakından takip etmeleri ve risk yönetimi stratejilerini gözden geçirmeleri önerilir. Bu doğrultuda güncel borsa haberleri için https://hisseborsa.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.