Anketör Nedir? Nasıl Olunur? Anketör Maaşı Ne Kadar?

0

Ülkemizde çeşitli konuları araştırmak, değerlendirmek ve analizini yapmak için yüzlerce anket şirketi bulunmaktadır. Şirketlerde çalışan anketör sayısı yaklaşık olarak 4 milyon civarındadır. Konuya ilgisi olanlar anketör nedir, nasıl olunur, anketör maaşı ne kadar? Sorularının cevaplarını merak etmektedir. Toplumda yaşayan insanlara sorular sorularak elde edilen bilgileri bir araya getirmek ve istatistiğe dökme işine anket denmektedir.

Örneğin büyük bir şirket müşterilerinin şirketin işleyişinden ve hizmetlerinden memnun olup olmadığını öğrenmek için anket yaptırabilir. Anketteki analizler ve bilgiler ışığında gerekli değişimlerin ve resterasyonun yapılması gerekir. Değişimlerin ardından anket tekrarlanır. Anketlerin doğru sonuçları verebilmesi için belli aralıklarla, farklı kişilere yapılması gerekir. Tekrarın nedeni kamuoyunun tepkilerinin nasıl geliştiğini görmektir.

Anketörlük Nasıl Yapılır?

Ankette yer alan soruları kişilere soranlara anketör denir. Son günlerde çok fazla anketörle karşılaşılıyor olması genç nesil tarafından anketörlük nedir, nasıl olunur, anketör maaşı ne kadardır? Gibi soruların sorulmasına neden olmaktadır. İşsiz olup iş arayanlar için de bir kapıdır. Anketlerin bazıları internet üzerinden veya telefonla yapılabilir. Fakat daha doğru değerlendirmenin yapılabilmesi için yüz yüze yapılması tercih edilir.

Anketör Nedir? Nasıl Olunur? Anketör Maaşı Ne Kadar?

Sahada insanlarla yüz yüze anket yapan anketörler ellerinde bulunan soruları kişilere sorarak cevaplarının not ederler. Genellikle kalabalık ortamlarda soru sorarak cevap almaya çalışan anketörler sektörün en alt basamağını oluştururlar. En üstte ise anketi yaptıran şirket veya kurumlar vardır. Üniversite öğrencileri arasında anketörlük çok rağbet görmektedir.

Anketör Gelirleri Ne Kadardır?

Part time çalışarak ek gelir elde etmek isteyenler için güzel bir seçenektir. Sanal anketörlük çıkınca saha anketörlere olan talep biraz azalmıştır. Sahada çalışarak insanlara soru soran anketörlere genellikle saat başı veya günlük ödeme yapılmaktadır. Bazı anketörler telefonla arayarak sorular sormaktadır. Anketi telefonda sorduğu sorularla gerçekleştirir. Anketin nasıl yapılacağı kurumun tercihine veya ortama bağlı olarak belirlenir.

Sanal dünyada yapılan anketlerde anketörün kazancı değişir. Anketör nedir, nasıl olunur, anketör maaşı ne kadar? Konusunu merak edenler için sanal anketörlüğün karşılığı 3 ile 50 dolar arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Sahada anketörlük yapanlara günlük ise 50 ile 60 lira verilmektedir. Saat başı verilen ücret farklılık gösterebilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.