Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar? Abd Asgari Ücret Tarifesi ve Detaylar

0

2020 yılı içerisinde koronavirüs salgını (pandemi) nedeni ile zarar gören ekonomilerin başında ABD ekonomisi yer alıyor. Öyle ki 2. çeyrekte %30 civarında bir küçülmeye giden ekonomi, bir çok insanın da işsiz kalmasına yol açtı. Böyle olunca ABD’de asgari ücretle çalışmak dahi çalışanları memnun edebiliyor. Peki Abd’de asgari ücret ne kadar? Amerika’da çalışanların nasıl bir asgari ücret tarifesi bulunuyor. İşte detaylar..

Amerika’da Asgari Ücret 2020

Amerika Birleşik Devletleri, Federal kanunlar çerçevesinde yönetilen, ancak kendi içerisinde eyaletler kanununa bağlı olarak idari yapıya kavuşturulmuş bir ülkedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde asgari ücret hem federal kanuna hem de eyalet kanunlarına, belediye kanunlarına, ilçe kanunlarına göre değişiklik gösterir. Bu noktada devletin belirleyici olduğu tek nokta, ülke genelinde Amerika asgari ücret 2020 için belirlenen rakamın altına inilmemesi. Buna rağmen, ülkede birçok eyalet ve belediye, federal asgari ücretten çok daha fazla bölgesel asgari ücret uygulamasına sahiptir.

Asgari ücret, bir ülkenin özel sektörde çalışan ücretli çalışanlarını, işçileri ve hizmetlilerini kapsayan, bu tür kişiler için adil bir kazanç elde edilmesine yönelik ortaya çıkan kazanç belirleme kıstasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde asgari ücret federal hükümet tarafından belirlenir. Federal Asgari Ücret adı verilen bu ücret, 2009 yılında karara bağlanmış ve 10 yıldır hiçbir şekilde değişmemiştir. Amerika asgari ücret, bundan 11 yıl önce belirlenmiş olan saatlik 7,25 $ şeklindedir. Ancak, bu durum Amerika’da asgari ücret 11 yıldır değişmiyor anlamına gelmemeli. Zira ülkede pek çok eyalet, bu kararın iyi yönde bağlayıcı olmaması sebebi ile kendi asgari ücretini kendi belirleme hakkına sahip. Yine aynı durum sebebi ile ülke genelinde pek çok eyalet asgari ücretten çok daha fazlasını asgari ücret olarak belirlemiş bulunuyor. Bu noktada örnekler:

  • New York – Saatlik 15 $
  • Washington DC – Saatlik 15 $
  • California – Saatlik 13 $
  • Arizona – Saatlik 12 $

Bunlar dışında 9,25 $ ile 11,75 $ arasında pek çok asgari ücret belirlemiş eyalet bulunurken, Kansas, Louisana, Kentucky, Missisippi, Oklahoma, Texas, Utah ve bazı eyaletler ise 7,25 $ saatlik asgari ücret uygulamasını yıl 2020 olmasına rağmen kullanmaktadırlar.

Amerika’da Asgari Ücretle Yaşamak Kolay mı?

Amerika’da enflasyon, bizim ülkemiz ile kıyaslanamaz. Bizlerin son derece alışık olduğu çift haneli enflasyon rakamları, Avrupa ve Amerika gibi bölgelerde çok da yaşanılabilen bir durum değil. Amerika asgari ücret 2020 tutarının, 2009 yılından bu yana değişmemiş olması, ülkenin enflasyon açısından oldukça önemli işler başardığını gösteriyor. Zira Amerika’da 2016 enflasyon oranı %0,2 iken, 2017 enflasyon oranı %1,8 gerçekleşmiştir. 2018, 2019 ve 2020’de gerçekleşen ortalama enflasyon ise %1,2’dir. Durum böyle olunca da yıllar boyunca alım gücü hiçbir sektörde çok fazla değişmemiş, bu sebeple de asgari ücretler için Federal Asgari Ücret taban oranında bir değişikliğe gidilmemiştir. Peki, asgari ücretli biri için Amerika’da asgari ücretle yaşam kolay mı?

Amerika’da yaşıyorsanız, ne kadar para kazanacağınız genellikle size bağlıdır. Elde edeceğiniz geliri belirleme noktasında, günlük ne kadar çalışacağınız, hangi eyalette yaşadığınız, kaç iş yaptığınız son derece önemli. Örneğin, saati 12 $ karşılığında bir pizza dağıtım şirketinde 6 saat çalışırsanız, 72 $ kazanç elde edersiniz. Bunun dışında, 4 saat kadar da benzin istasyonu, market ya da herhangi bir işletmede çalıştığınızı varsayarsak 48 $ da buradan kazanırsınız. Günlük toplam 10 saat çalışma karşılığında elde ettiğiniz tutar ise Amerika asgari ücret 2020 tarifesi, 12 $ saatlik ücret kapsamında 120 USD yapar. Bunu hafta sonu Pazar günleri çalışmadığınız varsayıp 26 gün ile çarparsak 3.120 USD aylık geliriniz olur. Bu kazanç, tek başına ya da eşi ile yaşayan bir Amerikalı için yaşanabilir bir gelirdir.

Amerika’da Yaşam Maliyeti

Biraz önce yaptığımız hesaba göre tek başına çalışan, yalnız ya da eşi ile yaşayan bir bireyi konu aldık. Geliri 3.120 USD olan bu birey, Amerika’da neler alabilir? Bir ayda neler yapabilir? Ne kadar kira ödemesi yapar? Araba alabilir mi? Market alışverişini kolay yapabilir mi? Tüm bu sorulara tek tek değinelim.

Amerika asgari ücret 2020 oranları ile Amerika’da 3.120 $ geliri olan bir vatandaş, küçük sayılabilecek 2+1 büyüklüğünde bir ev için ortalama 800-1000 dolar kira ödemesi gerçekleştirir. Durumu kötüleştirip 1000 USD ödediğini varsayarsak, geriye 2.120 USD kazanç kalır. Bu kazanç içerisinden faturaları düştüğümüz zaman elektrik, su, ısıtma, internet ve telefon faturası için ortalama ödeme 300 USD olacaktır. Geriye kalan 1820 USD ile kolay bir market alışverişi sayesinde tüm ay tıka basa doyabilirsiniz. Zira kıyma kilo olarak 4 ilâ 5 dolar, biftek 7 ilâ 8 dolar, ekmek 1 dolar, 24 adet kutu kola yalnızca 7 dolar, Meksika mutfağından söyleyeceğiniz bir adet burrillo 2 dolar, taco 1 dolar, İtalyan mutfağından gelecek bir adet kocaman pizza ise yalnızca 15-16 dolar civarındadır.

Ortalama bir ailenin Amerika’da mutfak masrafı, ay boyunca 1000 doları geçmemektedir. Bu durumda elimizde hâlâ 820 USD var demektir. Bu rakama ay içerisinde birkaç ufak aktivite yapabilir ya da 2 adet chevrolet aveo 2008 model araç alabilirsiniz.

Amerika’da yaşamak herkes için kolay olmayabilir. Şunu belirtmek gerekiyor ki, Amerika oldukça kozmopolit ve bir o kadar da karmaşık bir ülke. Ancak, doğru noktalara parmak basar, doğru yerde yaşar, çalışkan bir insan portföyü çizerseniz, hele ki bir evde ev arkadaşı ile kız/erkek arkadaşınız ile ya da eşiniz ile yaşarsanız ve iki kişi çalışırsanız, bu durumda ülke sizin için oldukça yaşanılası bir hale gelir. Verdiğimiz örnekte tek başına bir çalışanın 10 saatlik asgari ücretle yaşamını baz aldık. Ancak, çoğu yerde bu işlerden çok daha iyisi bulunabilmekte, bu asgari ücretten daha fazla kazanılmaktadır. İki kişi çalışıldığında ortalama 7 ilâ 10 bin USD arasında bir aylık gelir ile para dahi biriktirilebilmektedir. Bu sebeple de Amerika asgari ücret 2020 hakkında bilgi edinirken, eğer Amerika’ya gitme planınız var ise seçeceğiniz eyalete dikkat etmelisiniz.

Amerika’Da asgari ücrete ve çalışma koşullarına dair bir çok bilgiyi sizlerle paylaştık. Tümdetayları ile ele aldığımız Abd’de asgari ücret hakkında eksiklikler görüyorsanız veya daha fazlasını merak ediyorsanız, https://anlikdoviz.co/makale/amerika-asgari-ucret.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.