ABD Tahvil Faizleri Piyasaları Nasıl Etkiler? Yükselirse Ne Olur?

0

Pandemi’nin ilk çıktığı dönemlerde virüs nedeni ile büyük merkez bankaları faizlerde ardı ardına indirim uyguladı ve bu indirimle son derece ciddi miktarda parasal genişlemeye sahne oldu. Bu indirimde ve piyasaların genişlemesinde en temel rolü ise ABD Merkez Bankası (FED) üstlendi. ABD 10 yıllık toplam faizi 0.50 seviyelerine kadar düştü. Şu sıralarda ABD 10 yıllık tahvil faizleri 1,50 üzerinde seyrediyor.

 

Yakın dönemde de Amerika’da Tarım Dışı İstihdam verileri kamuoyuna açıklandı. Gelen veriler ABD’de istihdam verilerinin iyiye gittiğine işaret ediyor. Aslında son dönemde gelen ABD verilerinin bir çoğu beklentileri karşılıyor. Öyle ki enflasyon verisi dahi beklentilerin üzerinde geldi ki bu durum ABD ekonomisinde yaşanan toparlanmanın beklentilerden daha hızlı olduğunu gösteriyor. Piyasalar da bu bilgilere ve verilere dayanarak Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin sağlıklı bir şekilde yoluna devam ettiğine ikna olmuş gibi görünüyor.

Türkiye’de Bu Artış Dolar Talebinde Sıkıntıya Neden Olabilir

ABD’de gelişen yüksek tahvil faizi altın ve gümüş gibi piyasalarda negatif bir durum yaratır. Ancak tahvil faizlerinin yükselmesi özellikle dolar borcunu ciddi oranda artıran ülkeler için ciddi bir sorun yaşatmaya devam edebilir. Dolar talebinin artması ise ülkelerin kendi içerisinde fon çıkışına zemin hazırlar. Bu durumun sonucunda da ülkelerin kendi yerel para birimleri üzerinde bir baskı meydana gelir.

 

Bu dönemde bu krizden en az zarar alacak ülkeler dolar açısından borcu az olan ülkelerdir ve Türkiye’de dolar borcunun yüksek olduğu düşünüldüğünde Türkiye’nin de sıkıntı yaşayacak ülkeler arasında yer aldığı görülür.

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizleri ve Piyasalara Etkileri

ABD 10 yıllık tahvil faizleri piyasalar tarafından yakından takip edilmekte. Normal şartlarda iyi gelen ABD verilerinin tahvil faizlerini yükseltmesi beklenir. Ancak son dönemde iyi gelen verilere karşın, tahvil faizlerinde geri çekilme de dikkat çekmekte.

 

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin bu yıl içerisinde 2 seviyesine doğru ilerleyeceği beklentisi piyasalarda hakim. Bu gerçekleşirse normal şartlarda ons altın tarafında satış baskısının artması beklenir. Yine doların küresel piyasalarda yukarı yönlü gitmesi beklenir ancak şu sıralarda dolar endeksinde yaşanan geri çekilme önceki haftalarda 1,70 üzerini test etmişken şu an 1,55 altına kadar gevşemiş durumda. Önümüzdeki dönemde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan değişimler piyasaların yakın takibinde olmaya devam edecek.

Leave A Reply

Your email address will not be published.