ALES Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

0

ALES Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yani ALES, ülkemizde yükseköğretim kurumlarının öğretim görevlisi görevlendirilmesinde etkili olan bir sınavdır. Bu noktada hem öğretim görevlisi hem okutmak hem de araştırma görevlisi olabilmek isteyenlerin ALES sınavına girmeleri şarttır. Sadece bu kadar mı? Uzman, eğitim öğretim planlayıcısı ve çevirici gibi üniversite kadrolarına yapılacak atamalara da ALES puanı gerekmektedir. Bundan dolayı hemen her yıl binlerce akademisyen adayı ALES sınavına girmektedir. Bu noktada ALES puan hesaplaması nasıl yapılır? Gibi sorular da sıklıkla akıllara gelmektedir.

ALES Puanı Hesaplamaları Nasıl Yapılıyor?

Elbette ki ALES puan hesaplaması nasıl yapılır? Sorusuna yanıt verirken, bu sınavın kaç sorudan oluştuğu gibi özelliklerini de bilmek gerekmektedir. Temelde ALES sınavında toplamda 100 soru sorulduğu biliniyor. Bu soruların 50 tanesi sayısal alan sorularından 50 tanesi de sözel alan sorularından oluşmaktadır. Toplamda ÖSYM tarafından 3 kez yapılan ALES, her yıl çok sayıda adayın girdiği bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır.

ALES Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında puan hesaplamasının özel formüllerle yapıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte sınav puanının hesaplanmasında 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğünü göz önünde bulundurmak şarttır. Bununla birlikte adayın yapmış olduğu net sayısının puan hesaplamasına doğrudan etki ettiğini unutmamak gerekmektedir. Ayrıca son zamanlarda ALES puan hesaplamalarında güncellemelerin yapılıyor olması, adayların da akıllarının karışmasına neden olmaktadır.

Genel olarak ALES puanlarının hesaplanması sınav ortalama başarı durumunun da katkı sunduğu özel bir formülle yapılmaktadır. Yani kimi zaman Sözel bölümden 30 net, sayısal bölümden 30 net yapan bir adayın almış olduğu bir puan ertesi yıl aynı netlerle alınamamaktadır. Bundan dolayı genel olarak ALES puanının hesaplamasının o yılkı sınavın zorluk kat sayısıyla doğrudan ilgili olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bundan dolayı hemen her yıl online ortamlarda ALES puan hesaplama motorlarının sıklıkla tercih edildiğini söylemek mümkün olmaktadır.

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli Olmaktadır

Akademik personel olmak hayali kuran adaylar ALES sınavına ciddi bir şekilde hazırlanmaktadır. Bundan dolayı ALES puan hesaplama nasıl yapılır? Sorusuyla birlikte bu puanın geçerlilik süresi de merak edilmektedir. Yakın zamana kadar ALES puanlarının 2 yıl kadar geçerliliği bulunmaktaydı. Ancak son zamanlarda yapılan düzenlemeler sonrasında ALES puanının 5 yıl süreyle geçerli olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Böylece akademik personel adaylarının da emeklerinin boşa gitmesinin önüne geçilmiş olmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.