Altın Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

0

Dünyanın en kazançlı yatırım araçlarından birisi olan altın, değerli bir maden olmasından dolayı her dönem insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Çeşitli dönemlerde altın fiyatlarında meydana gelen düşüşlerde yapılan satın alımlar, ileride altın fiyatının yükseldiğinde yatırımcılarına çok güzel getiriler getirmektedir. Ellerinde bulunan sermayeyi değerlendirmek isteyen birçok kişi son zamanlarda altın fiyatları neye göre değişiyor konusunda araştırmalarda bulunmaktadır. Altın fiyatlarına etki eden faktörler hakkında konuşacak olursak;

Arz ve Talep Arasındaki Dengesizlik

Altın fiyatlarında görülen değişimin ana sebebi arz ve talep arasındaki dengesizliktir. Yatırım piyasalarına bazı dönemlerde büyük bir güvensizlik ortamı oluşur. Bu gibi durumlarda birçok kişi altının en kazançlı araç olduğunu düşünür. Sürekli olarak yapılan altın alımları, altın fiyatının tavana vurmasına neden olur. Bazı zamanlarda ise altının gelir getirmeyeceği düşünülerek yeni alımların önü kesilir, elde bulunan altınların da satışı gerçekleştirilir. Dengeli bir arz ve talep aralığı olmamasından dolayı altın fiyatlarında anlık olarak değişimler meydana gelebilmektedir.

Küresel Enflasyon

Ürün ve hizmet fiyatlarının global pazar üzerindeki genel artışları enflasyon olarak adlandırılmaktadır. Bir ülkede Enflasyon ne kadar yükselir ise o ülkede alım gücünün o kadar düştüğü görülmektedir. Enflasyon oranında meydana gelen artış ülkeler içerisinde altın fiyatlarının artmasına neden olur. Yatırımcılar, ellerinde bulunan sermayelerini korumak, değerini düşürmemek için ilk olarak altına yönelmektedir. Bu durumda da altın fiyatlarında kontrolsüz artışlar meydana gelebilmektedir.

Jeopolitik Riskler

Altın fiyatları neye göre değişiyor sorusu için ufak da olsa ekonomi bilginizin olması gerekiyor. Altın, dünyanın en güvenilir yatırım araçlarından birisi olmasından dolayı aynı zamanda büyük riskler barındırmaktadır. Para korumaya yönelik bir yatırım aracı olmasından dolayı dövizlerin zarar ettirmeye başladığı dönemlerde tercih edilmektedir. Dolar, Euro gibi jeopolitik önemi oldukça fazla olan dövizlerde yaşanan fiyat karmaşası dolar fiyatlarına etki etmektedir.

Altının Düşme Nedenleri

Altın ve dolar dünya üzerinde yatırım amacına sahip en büyük ikili olarak bilinmekte. Fakat; Altın ve dolar arasında tam bir ters ilişki durumu söz konusudur. Dolar fiyatlarında meydana gelen artış, altın fiyatlarının düşmesine neden olmaktadır. Yatırımcılar, farklı alanlara yönelim göstermeleri durumunda altına olan talep azalacağından dolayı düşüşler meydana gelecektir. Bu durum, yukarıda da dile getirdiğimiz gibi tamamen arz ve talep dengesi ile doğru orantılıdır.

Altının Yükselme Nedenleri

Kriz dönemlerinde yatırımcılar bazen ne yapacaklarını şaşırmaktadır. Dövizlerin anlık olarak büyük değişim göstermelerinden dolayı kendilerine güvenli bir liman aramalarından dolayı altına yönelim göstermektedirler. Altın, özellikle kriz dönemlerinde daima talep görmesinden dolayı yatırımcılar tarafından desteklenmektedir. Ülkelerin birbirleri ile yaşadıkları gerilimlerin de altın fiyatlarına etkisini bulunmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.