Altın Makas Aralığı En Az Olan Banka Hangisi?

0

Altın Makas Aralığı En Az Olan Banka Hangisi?

Yatırım araçları arasında yer alan Euro, Dolar ya da altın gibi ürünlerin alım ve satım fiyatı arasındaki farka makas adı verilmektedir. Bu fark bankadan bankaya da değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla yatırım yapmayı isteyen yatırımcılar; altın makas aralığı en az olan banka hangisi sorusunu da sıklıkla dillendirmektedir. Zira altın makas aralığı fazla olan bankalardan altın alış verişi yapmak, karlılık açısından pek de olumlu değildir. Bununla birlikte altın makas aralığı az olan bankalarda ise yatırımcılar kar elde etmek noktasında başarılıdır. Bu noktada hangi bankanın en avantajlı olduğunun araştırılması da gayet doğaldır!

Neden Altın Makas Aralığı Önemlidir?

Finans piyasasında yatırım araçlarının alım ve satım fiyatları arasında bir aralık bulunmaktadır. Bu fark doğrudan yatırımcının karlı yatırım yapmasına da etki etmektedir. Altın son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir yatırım aracı olduğu için de mutlaka altın makas aralığının göz önünde bulundurulması şarttır. Altın makas aralık miktarının fazla olması; yatırımcının pek de istemediği bir durumdur. Bundan dolayı yatırımcılar altın makas aralığı en az olan banka hangisi? Sorusunu da sıklıkla dillendirmektedir.

Altın Makas Aralığı En Az Olan Banka Hangisi?

 Altın makas aralığının önemini daha iyi açıklamak için bir örnek verecek olursak; altının gram fiyatı 500 lira olsun. Alış fiyatı; 490 satış fiyatı da 510 TL olsun. Bu aradaki 20 TL fark altın makas aralığı olarak tanımlanır. Altın makas aralığı düşük olan bankalardan altın alırken; 505 TL’ye aldığınızı satarken de 495 TL’ye sattığınızı düşünün. Dolayısıyla yüzde 50 oranında altın makas aralığı düşük olan banka size yatırım yapma olanağı sağlayacaktır. Bundan dolayı da altın makas aralığı yatırımcılar açısından son derece önemlidir.

İşte Altın Makas Aralığı En Az Olan Bankalar

Ülkemizde faaliyet gösteren pek çok farklı bankanın altın alım ve satımı noktasında hizmet sunduğu bilinmektedir. Bu kapsamda altın makas aralığı en az olan bankalardan bazıları da aşağıda sıralanıyor:

  • TEB
  • İNG
  • Enpara
  • HSCB

TEB; yenilikçi yönü ağır basan bir banka olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle online işlemlerde ücret kesintisi yaşanmayan TEB, altın ve döviz alım satımında da makul bir makas seviyesi sunuyor. Uluslar arası bir banka olan İNG Bank, altın makas aralığı az olan bankalar arasında yer alıyor. Üstelik İNG Bank online bankacılık konusunda da iddialı bir konumda yer alıyor.

Enpara, Finansbank tarafında desteklenen online bankacılık konusunda avantajlı fırsatları sunuyor. Bu banka da altın makas aralığı konusunda önemli kazanımları sunuyor. Yine HSCB de altın makas aralığı makul seviyede olan bankalar arasında yer alıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.