Altın Mevduat Hesabı Nedir? Altın Mevduat Hesabı Avantajları

0

Yatırımlarını bankalarda altın üzerine yapmayı düşünlerin bankalardan altın hesabı açması gerekmektedir. Altın hesabının açılmasıyla, altın madeni üzerinde alım ve satım işlemlerine kullanıcının hesabı aktif bir hale gelir. Altını olanlar ve yatırım yapacak olanlar bu hesap sayesinde altınlarını biriktirmektedir.  Makelemizde altın mevduat hesabı nedir, avantajları nelerdir gibi merak edilen soruları cevaplandıracağız.

Altın Mevduat Hesabı Nedir ?

Altın Dünya’da popülasyonunu hiçbir zaman yitirmeyen yatırım kaynakları arasında bulunmaktadır. En güvenli maden yatırımları arasında bulunması, insanların paralarını altına çevirmesini sağalmaktadır. Altın sert düşüşler yaşamayan istikrarlı olarak birim fiyatı artış gösteren değerli bir madendir.

Bankalar altını olan bireyleri bankalarına altın yatırması için teşviklerde bulunuyor. Özellikle evinde yastık altında altın biriktiren kişilerin yatırımlarını bankaya yapması sağlanmaktadır. Bankalar ay içerisinde çeşitli günlerde altın günleri isminde etkinlikler düzenlerler. Özellikle bu tarz altın etkinliklerinde altınların daha fazla değerlendirilmesine imkan tanınır.

Fiziki olarak bankaya teslim edilen altınlar, altın hesabı olan kullanıcının hesabına gram değeri kadar yatırılmaktadır. Günlük iniş ve çıkışlar üzerinden altının bir para karşılığı bulunur. Özellikle banka online işlemlerinde altının o anki değerinin Türk lirasına olan karşılığı gösterilmektedir. İstenildiği taktirde Türk lirasına çevrilebildiği gibi yeniden altın alımı da yapılması sağlanmaktadır.

Özellikle altın hesabı nedir sorusuna verilecek en kısa cevap şudur. Altın alım satımı yapılmasına imkan tanıyan ve bankada altın biriktirilmesini sağlayan bir hesap türüdür.

Altın Hesabı Nasıl Açılır ?

Öncelikle altın hesabı açmayı düşünen kişi onlarca banka arasında bir tercih yapmalıdır. Seçim yaparken altın hesaplarında alım satım sırasında alınan komisyon oranlarına bakmanız doğru olacaktır. Özellikle büyük altın alımlarında komisyon tutarının yüksek olması sizi zarar ettirebilir. Bu nedenle en uygun fiyat aralığını sağlayan bankadan alım yapmanız gerekmektedir.

Sonrasında altın hesabı açacağınız bankanın bir şubesine başvurarak altın hesabını açabilirsiniz. Öncesinde en karlı altın hesabı hangi bankada sayfasına bakabilirsiniz. Hesabın açılmasıyla elinizde bulunan altını hesabına yatırabilirsiniz. Bunun yanında online işlemde bulunan paranızla altın alımı ve satımı yapabilmeniz sağlanmaktadır. Hatta altın saklamanın en güvenli yolu banka aracılığıyla saklanması olduğundan güvenlidir.

Bir bankadan daha önce normal bir hesabınız bulunuyorsa, bankaya gitmeden de online işlemler aracılığıyla altın hesabı açılmaktadır. Bankalar arasında sıklıkla online işlemlerden hesap açılmasına destek verildiği görülmektedir. Eğer ilgili bankada normal vadeli mevduat hesabınız bulunmuyorsa, bankaya gitmeniz gerekecektir.

Altın Ne Kadar Kazandırır ?

Altının en değerli madenlerden biri olması onun yatırımcılarını uzun vadede memnun etmektedir. Türkiye’de 6 yıl önce çeyrek altın 80 lira civarındayken, şuanda bu miktar bunun neredeyse 4 katına tekabül etmektedir. Yani altın yatırımları uzun vadede size en iyi kazancı getiren yatırım çeşididir. Bu nedenle altın üzerinden elde edebileceğiniz kazancın bir sınırlaması yoktur.

Yapılan yatırım ne kadarsa altından o kadar kar etmeniz şaşırtıcı olmayacaktır. Büyük altın yatırımcıları altın varlıklarını uzun süreler hesaplarında tutuyorlar. Küçük yatırımcılarda altını bozma ihtiyacı olmadığı tüm durumda bekletmeyi tercih ederler. Buda ilerleyen zaman diliminde altın üzerinden daha yüksek para kazanmalarına imkan tanımaktadır.

Üstelik online platform üzerinden yapılan yatırımlarda ‘’ işçilik ‘’ vb. kuyumculukta alınan giderler ödenmemektedir. Gram üzerinden alım satım yapılmasıyla standart bir işlem aralığı bulunmaktadır. Online platformlarda sık altın bozdurulması önerilmez. Çünkü gün içinde bankanın alacağı komisyon tutarı düşünüldüğünde altının günlük getirisi o kadar olmayacaktır.

Özellikle altın yatırımı yapan kişiler varlıklarını uzun süre tutmaları gerekir. Uzun süre tutulan altın yatırımları en kazanç getiren avantajları sağlamaktadır. Devamlı altın bozduran ve gün içinde alan kişilerin zarar etmesi de kaçınılmaz olacaktır. Altının çok esneklik payı olmadığı için anlık olarak alınıp satılması uygun değildir.

Altın gibi son dönemde rağbet gören bir başka yatırım aracı ise platin. Dilerseniz platin hesabı açabileceğiniz bankalar listesine de göz atabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.