2020 Araştırma Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

0

Araştırma görevlileri üniversitelerde çalışan bir nevi asistanlık olan mesleğe verilen addır. Araştırma görevlileri zamanla Doktor Öğretim Görevlisi, Doçent Doktor Öğretim Görevlisi ve Profesör Doktor Öğretim Görevlisi olabilirler. Araştırma görevlileri akademik makaleler yazabilir ve ders verebilirler. Çoğu üniversite öğrencisi akademik yönden kendilerini geliştirmek isteyip, araştırma görevlisi olmayı düşünmektedir. Üniversite öğrencileri bir yandan ekonomik yönden katkısını da merak ederler. Bu yüzden araştırma görevlisi maaşı ne kadar sorusu oldukça çok sorulur.

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

Araştırma görevlisi olabilmek için öncelikle yüksek lisans sonrasında ise doktora yapılması gerekir. Daha sonra ALES sınavına girilmeli ve ALES sınavından belli bir puan (bu puan her üniversite için farklılık gösterir) alınmalıdır. Birde çoğu üniversitede ileri derece İngilizce istemektedir. Bunun içinde bazı üniversiteler İngilizce sınavı yapmakta, bazıları da YDS ve YÖK Dİl sınavlarını kabul etmektedir.

Bazı üniversiteler mülakat sınavı da yapar. Çünkü araştırma görevlisi olmak isteyen kişilerin nasıl insanlar olduklarını merak ederler. Bazı üniversitelerde alanlarına uygun genel bir tarama sınavı yapar. Araştırma görevlisi olmak için adayların lisans ortalamalarının da büyük önemi vardır.

2020 Araştırma Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

Araştırma Görevlileri Zam Alırlar mı?

Araştırma görevlisi maaşı ne kadar sorusunu soran çoğu insan zam yapılıp yapılmadığını da çok merak eder. Araştırma görevlileri de tüm devlet memurları gibi her yıl zam alırlar. Bir nevi onlarda devlet memurudur. Bu zam devlet üniversitelerinde devlet tarafından belirlenen oranla yapılır. Özel üniversitelerde ise üniversitenin kendisi tarafından belirlenir. Bu belirlenen miktar karşılıklı olarak imzalanan sözleşme ile belirlenir. Bu yüzden özel üniversitelerde bu durum farklılık gösterir.

2020 Araştırma Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

Bu yıl görev yapan ve yapmak isteyen birçok insan araştırma görevlisi maaşı ne kadar sorusunu çok fazla sormakta. Devlet üniversitelerinde çalışan araştırma görevlisi maaşlarına 2020 de belli bir miktar zam yapıldı. Araştırma görevlilerinin maaşları kıdemine göre aşağıda yer almaktadır. Ayrıca alacakları 14 günlük fark ücreti de verilmiştir. Zam 15 Ocak 2020 de uygulanmaya başlayacaktır.

D/K                        Kıdem Yılı                            Toplam Maaş                         14 Günlük Fark

4/1                         6 Yıl                                      6.246 TL                                  155 TL

5/1                         3 Yıl                                      6.231 TL                                  140 TL

7/1                         0 Yıl                                      6.139 TL                                  140 TL

Bütün bu bilgiler ışığında araştırma görevlisi maaşlarının ülkemiz şartlarında yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Elbette ki akademik personeller için ödenilen maaş ücretinin çok daha fazla olması şarttır. Zira bilimsel çalışma yapan personellerin maddi bir kaygı duymadan hayatlarını devam ettirmeleri son derece önemli olmaktadır. Bu sayede bilimsel gelişmelerin sürekliliği de sağlanmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.