Asgari Ücretliye Konut Kredisi Çıkar Mı?

0

Asgari Ücretliye Konut Kredisi Çıkar Mı?

Son zamanlarda artan ev satın alım işlemleri ile birlikte bankalar, belli miktarda kredi vermeye başladı. Bu krediler ev alım işleminde kullanılan para miktarıdır. Bankanın verdiği bu kredi ev satın alma da oldukça verimli bir işlemdir. Bankadan kredi almak için ise bazı hususların yerine getirilmesi gerekmektedir. Konut kredisi için yerine getirilmesi gereken işlemler ise gerekli belgelerin tamamlanması ve başvurunun onaylanması sürecidir. Bu sürecin ardından banka, tamamlanan belgeleri incelemekte ve konut kredisi için uygunluğu araştırmaktadır. Bankanın yaptığı konut kredisi uygunluğu işlemleridir. Bankanın vereceği bu kredi için uygunluk incelemesi ise ödeme imkanlarıyla alakalıdır. Çünkü banka her müşteriye incelemesinin ardından farklı oranda kredi vermektedir. Bununla birlikte banka, asgari ücretli bir müşterisine de ödeyebileceği miktarda konut kredisi vermektedir. Örneğin 85.000 TL kredi veren bir banka asgari ücretli müşterisine bunun ödenmesi için 120 ay vade yapmaktadır.

Asgari Ücretli Kişiye Konut Kredisi

  • Konut kredisi için ilk olarak gerekli belgeler ile birlikte başvuru yapılmalıdır.
  • Başvuru işleminin ardından banka ipotek belgesi istemektedir.
  • Eğer kredi oranı fazla ise banka ipotek belgesi ile birlikte kefil de isteyebilmektedir.
  • Bankanın vereceği kredi 85.000 TL ise bunun asgari ücrete göre vade işlemi yapılmaktadır.

Asgari ücretli bir banka müşterisi, konut kredisi için belirlenen aşamalardan geçmektedir. Ardından banka onaylama işleminin ardından krediyi müşteriye vermektedir. Tabi bunun için her banka farklı koşullar öne sürmektedir. Asgari ücretli bir banka müşterisi için belirlenen bu koşullar ise ödeme vadeleri ve ipotek işlemidir.  Tüm bu ayrıntılar için ise kredi alınacak banka, iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

Asgari Ücretli Kişiye Ev Kredisi Verilir Mi?

Tüm banka müşterilerinin hakkı olduğu gibi asgari ücretlilere de konut kredisi çıkmaktadır. Banka bu krediyi müşteriye verirken aylık gelir ve ödeme sınıfına değil, ödenecek miktara ve bu ödemenin düzenli bir gelire bağlı olup olmamasına bakmaktadır. Buna ilişkin olarak eğer aylık gelir 1.300 TL civarı ise banka bunun yarısını talep etmektedir. Tabi bazı bankalar gelirin bu oranını aşabilmektedir. Bunun için ise kredi talebinin yüksek olmaması ve aylık gelire  orantılı olması gerekmektedir. Bankaların gelire oranla daha fazla ödeme isteme durumu için ise banka,  daha önceden araştırılmalı ve ona göre konut kredisi başvurusunda bulunulmalıdır. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda kredi ödeme işlemleri karmaşık bir duruma girer ve evin ipotek altında kalma süresi de uzar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.