Askıda Fatura Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

0

Korona virüsü sebebi ile zor günler yaşayan dünya, ekonomilerin bozulmasına, hastalık riskine karşın çalışmak zorunda kalanlara, daha da kötüsü bu süreçte işsizlik ve zaten dar gelirle yaşamakta zorlanan insanlara seyirci kalıyor. Kuşkusuz ki, bu konuda en büyük zararı yaşayan insanlar da ya dar gelirli kesim ya da işsiz insanlar oluyor. Hem Türkiye hem de dünyanın dört bir yanında geçerli olan bu duruma, iyi insanlar sayesinde biraz olsun merhem olunabiliyor.

Türkiye, tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden birini yaşarken, ekonominin toparlanmasına yönelik adımlar attığı sırada, Covid-19 ile boğuşmaya başladı. Hazırlıksız ekonomi ve yetersiz üretim birbiri ile eşdeğer seviyede yakalandığı bu illet esnasında, insanlar için yeterli yardımı oluşmadı. Buna seyirci kalmayan belediyeler, vakıflar ve sivil toplum kuruluşları ise kendi çaplarında yardım amaçlı adımlara atmaya başladılar. Bunun en güzel örneklerinden biri de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na hazırlatmış olduğu Askıda Fatura Sistemi. Askıda fatura ile İGDAŞ ve İSKİ faturalarını ödeyemeyen İstanbullu vatandaşlar, hayırseverler sayesinde biraz olsun rahat nefes alabilecekler. Peki, Askıda Fatura nedir? Kimler askıda fatura kullanabilir? Askıda fatura nasıl kullanılır? İşte bu sorular için derlediğimiz cevaplar…

Askıda Fatura Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan ve işlemlerin Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yürütüldüğü Askıda Fatura Sistemi, Covid 19 salgınının en yaygın olduğu süreçte, yani Nisan 2020 sürecinde uygulanmaya başlandı. Bu süreçte, #Evdekal sloganı ile insanların evlerinde kalması beklenirken, faturalarını ödeyemeyen dar gelirli ve zor durumdaki vatandaşlar, pek düşünülmemişti. Bunu bertaraf etmek ve bu insanların rahatlamasını sağlamak ise İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi’ne düştü.

Askıda Fatura ile birlikte, İstanbul’da su ve doğalgaz faturalarını, yani İSKİ ve İGDAŞ faturalarını ödeyemeyen kitle hedef alındı. An itibari ile yüz binlerce fatura askıya bırakıldı ve yine yüz binlerce fatura, hayırseverler tarafından ödendi. Peki, Askıda Fatura basit bir dil ile nedir?

Askıda Fatura, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul İl sınırları içerisinde ikamet etmekte olan dar gelirli ve hatta geliri olmayan vatandaşlar için uygulamaya aldığı, bir internet sitesidir. Sistem, https://askidafatura.ibb.gov.tr/ adlı internet sitesi üzerinden çalışmakta, burada askıya fatura almakta ve yine bu adres üzerinden hayırseverler aracılığı ile ödeme kabul etmektedir. Faturasını ödeyemeyen insanlar ile hayırseverleri buluşturan Askıda Fatura, bir çeşit yardım amaçlı oluşumdan ibarettir.

Kimler Askıda Fatura Kullanabilir?

Askıda Fatura Sistemi kullanabilmek için öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, durumunuzun iyi olmadığını kabul ettiğiniz bir form doldurmanız gerekiyor. Bu form, hane geliriniz, hanede kaç kişi yaşadığı, gelirlerinizin hangi yollardan sağlandığı, evdeki öğrenci ve çocuk sayısı gibi verileri dolduracağınız ve doğruluğunu onaylayacağınız bir formdur. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra ise askidafatura.ibb.gv.tr adresine giderek, askıya fatura bırakma işleminden faydalanabilirsiniz. Sistemden yararlanabilmek adına, bir takım şartlar da belirlenmiştir. Bu şartlar;

l İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sosyal yardım talebinde bulunmuş olmak

l Sosyal yardım başvuru işlemlerinin nihai sonuca ermiş olması

l Ödenemeyen faturanın asli sahibi olmak,

l Yalnızca İSKİ (Su) ve İGDAŞ (Doğalgaz) faturalarını askıya bırakmak

Askıda Fatura Sistemi, yalnızca durumu olmayan, az gelirli, dar gelirli ya da zor durumdaki insanlar için kullanılabilen bir sistem değildir. Aynı zamanda, durumu iyi olan ve yüksek gelirli hayırseverlerin de kullandığı bu sistem, bir anlamda karşılıklı iyilik barındıran bir uygulamadır. Zor durumda olup, sisteme faturasını yüklemiş olan dar gelirlilerin yükünü hafifletmek, bu sistemde hayırseverlere kalır. Kısacası, Askıda Faturayı yalnızca dar gelirliler tarafından değil, iş adamları, yüksek gelirliler ve durumu her ne olursa olsun, birilerine iyiliği dokunsun isteyen hayırseverler tarafından da kullanılabilir.

Askıda Fatura Nasıl Kullanılır?

‘’Askıda Fatura Sistemi nasıl kullanılır?’’ sorusuna cevap vermek üzere, iki farklı kesim için iki cevap bulunuyor. Öncelikle, dar gelirli vatandaşların ‘’Askıya nasıl fatura bırakılır?’’ sorusunu cevaplayıp, fatura yükleme işleminden bahsedelim…

Eğer dar gelirli, İSKİ ve İGDAŞ faturalarını ödeyemeyen grupta yer alıyorsanız, bu durumda https://askidafatura.ibb.gov.tr/ adresine giriş yapmanız ve burada sizler için oluşturulmuş olan ‘’Askıya Fatura Bırak!’’ sekmesini tıklamanız gerekiyor. Sekmeyi tıkladığınızda, sistem tarafından talep edilen Fatura Abone No ve Fatura No bilgilerinin girişini sağlamanız ve TC Kimlik numaranız ile eşleştirme yapmanız gerektiğini de unutmayın. Bu noktada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sosyal yardım başvurusu yapmamış olmanız durumunda, sistem sizleri sosyal yardım başvurusu yapacağınız ekrana yönlendirecektir. Yönlendirme sonrası, hane geliri ve benzeri bilgiler ile yardım başvuru girişinizi yapabilir ve sonrasında faturanızı askıya bırakabilirsiniz.

Hayırseverler, İş adamları ve yüksek gelirli vatandaşlarımız, dar gelirli vatandaşlarımızın İGDAŞ ve İSKİ faturalarını ödemek istiyorlarsa, yine https://askidafatura.ibb.gov.tr/ adresinden Askıda Fatura Sistemi verilerine ulaşabilirler. Sisteme erişim sağlandığında, ekranı aşağıya kaydırarak ve ‘’Askıdan Fatura Al!’’ sekmesini tıklamanız gerektiğini de unutmayın. Bu tıklamayı gerçekleştirmeniz durumunda, alt kısımda bulunan fatura tutar aralığını filtreleyebilir ve adı belirtilmeyen ihtiyaç sahipleri arasından, dilediğiniz herhangi bir faturayı ya da birden fazla faturayı ödeyebilirsiniz.

Not: Faturalarınızın Askıda Fatura sistemine yüklenebilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sosyal ihtiyaç başvurusunda bulunmanız ve başvurunuzun kabul görmesi yeterlidir. Ek olarak, askıya bırakılan fatura ve askıdan alınan faturalar, başvurunuz esnasında sisteme girmiş olduğunuz cep telefonuna SMS olarak bildirilecektir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.