Astsubay Maaşı Ne Kadar? Güncel Astsubay Maaşları

0

Astsubay; subayın alt derecesiyken, er ve erbaşlardan daha deneyimli ve daha üzerinde olan askerdir. Astsubay olabilmek için ise lise eğitiminden sonra üniversite sınavından alınan puana göre astsubay meslek okullarına girilmektedir. Bu meslek yüksek okuluna girebilmeleri için de bazı şartları tamamlamaları gerekmektedir. Astsubay meslek yüksek okullarından 2 yıllık eğitim alıp, bu eğitimi tamamlamak gerekmektedir. Astsubay oldukça sonra astsubay maaşlarının ne kadar olduğu sorusunun yanıtının merak edilmesi gayet olağandır. Bu noktada astsubay maaşı 2020 yılında ne kadardır? Sorusuna yanıt vereceğiz.

Mezun olan astsubaylar ise Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde herhangi bir yerdeki askeri birliklerde görevlerine başlayabilmektedir. Dışarıdan da astsubay olarak alımlar yapılabilmektedir. Astsubay çavuş ile astsubay kıdemli başçavuş arasında herhangi bir rütbede görev yapan tüm astsubaylar, astsubay tanımlaması kapsamına girmektedir.

Astsubay Maaşlarına Etki Eden Unsurlar

Astsubay maaşları; astsubayın görev yaptığı yere, birliğe, yapılan operasyonların sayısına, sigortasına, medeni durumuna, çocuğu olup olmamasına, derecesine, rütbesine ve kıdemine göre değişmektedir. Ancak genel olarak bahsetmek gerekirse astsubay maaşları 2020 yılında 6000 TL civarındadır diyebiliriz. Bu miktar saydığımız maddelere göre değişmekle birlikte bu maddelerden en önemlisi terör tazminatı olmaktadır.

Astsubay Maaşı 2020 Yılında Ne Kadardır?

Astsubay maaşları terörle baş edilen bölgelerde ( örneğin: Doğu Anadolu Bölgesi gibi) Batı illerine göre maaş haliyle daha yüksek olmaktadır. Bu durumda alınan maaş 7000-8000 TL ye kadar yükselebilmektedir. Görüldüğü üzere astsubay maaşı 2020 yılında da pek çok farklı kritere göre değişkenlik göstermektedir. Bu kapsamda astsubay maaşlarına ilk önce kıdemin daha sonra da çalışılan bölgenin etkili olduğunu söylemek de mümkün olmaktadır.

Yeni Mezun Astsubaylar Ne Kadar Maaş Alır?

Yeni mezun astsubay maaşlarına bakıldığında bu maaş en düşük derece ve rütbe ile başlayarak hesaplanmaktadır. Yeni mezun bir astsubay, astsubay çavuş rütbesini almaktadır. Astsubay maaşları; astsubay çavuş rütbesiyle mesleğe yeni atılan astsubaylar için 2020 yılında 5000-5500 TL civarı olarak belirlenmiştir. Ancak bu miktar zamanla kıdem ve rütbe artışı gerçekleştikçe artacaktır.

Kıdemli Astsubay Başçavuşların Maşları Ne Kadardır?

Astsubaylara bakıldığında en üst rütbe; “Astsubay Kıdemli Başçavuş” rütbesidir. Çünkü bu çalışanlar mesleklerinde uzun yıllar boyunca hizmet vermişlerdir. Astsubay maaşları; astsubay kıdemli başçavuşlar için 2020 yılında 6500-7000 TL arasında olmaktadır. Ancak bu astsubay yukarıda belirttiğimiz gibi herhangi bir terör bölgesinde çalışıyor ve sık aralıklarla operasyon yapıyorsa bu durumda terör tazminatı olarak ekstra 1000-1500 TL daha ekleneceğini düşünürsek maaşları epey yüksek olmaktadır. Elbette ki astsubay maaşlarının da yıldan yıla değiştiğini söyleyebiliriz. Zira astsubaylara da enflasyon oranı kadar her yıl zam yapıldığı bilinmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.