ATM’den Para Çekme Limiti Neden Var?

0

Banka şubelerinden para çekme limiti hakkında merak ettiğiniz sorular mı var? Kullanıcısı olduğunuz bankadan nakit para çekiminde bulunmak mı istiyorsunuz? Bu talebiniz bankanızın para çekme sınırlandırması sebebi ile çoğu zaman onaylanmayabilir. EFT ve havale imkanları ile, günümüzde nakit paraya olan ihtiyaç minimum düzeye indi. Bu sebeple, uçuk miktarlarda nakit çekme durumunuz bulunmadığı için banka hesabınızın olduğu şubenin çekilebilecek para limitasyonu ile ilgili muhtemelen bir fikir sahibi değilsiniz. Fakat zaman zaman hepimiz yüklü miktarlarda nakit ihtiyacı içinde olabiliyoruz. Bu nedenle banka şubelerinin para çekme limitleri ile bilgilenmekte fayda var. Önceden yapılandırmış olduğunuz planlamalar sayesinde bankanızdan yüklü miktarda nakit çekiminde bulunmak aslında zannedilenin aksine çok kolay. Banka hesabınızın bulunduğu şubeden para çekme limiti ile ilgili bilmeniz gereken başlıklara hep birlikte göz atmakta fayda var.

Niçin Para Çekme Limiti Uygulaması Var?

Toplam mevduatların sadece bir kısmını nakit olarak bünyesinde barındıran ATM’ler, bankalar ve banka şubeleri yüklü miktarlarda nakit çekilmesi talebinde sorun çıkarmaktadırlar. Bunun iki sebebi bulunmaktadır. Birincisi; bu nakitler belirli kredi ödemeleri, günlük nakit çekimleri, maaş ödemeleri için bulundurulmaktadır. İkinci sebep ise güvenlik sorunudur. Güvenlik sorunu, para çekme limiti uygulamasının en önemli nedenlerinden biridir.Bu sebeplerledir ki, para çekme talebimiz bankalarca her zaman için onaylanmayabilir.

Yüklü Miktarda Para Çekiminde Bulunmak için Yapılması Gerekenler

Eğer yüklü miktarda para çekme talebiniz varsa, bu talebinizi bankanıza 1 gün önceden bildirmelisiniz. Bu konu ile ilgili bankanızı bilgilendirmek için banka şubenizi arayabilirsiniz. Bu prosedürü izlediğiniz taktirde paranızı ertesi gün hiçbir olumsuzluk ve sıkıntı yaşamadan çekebilirsiniz.

Acil Nakit İhtiyaçları için Yöntemler

Önceden yapmış olmanız gereken bilgilendirmeyi yapmamış olsanız bile banka şubenize giderek veya arayarak nakit ihtiyacınızın karşılanıp karşılanamayacağı ile ilgili kolay bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Para çekme limitleri bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bu sebeple para çekme limiti yüksek bir banka hesabınıza Elektronik Fon Transferi (EFT) kullanarak da nakit akışını sağlayabilirsiniz. Bir başka yöntem olarak ise para çekiminizin bir kısmını şubeden gerçekleştirip bir kısmını ise ATM’lerin para çekme limitlerinin izin verdiği ölçüde bankanızın ATM’sinden sağlayabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.