Avukat Maaşı Ne Kadar? Güncel Avukat Maaşları

0

Avukat; yargı önünde, bireylerin haklarını savunan, hukuk ve kanun işlerinde bilgi verip kişiye yol gösterici nitelik taşıyan kişiye verilen unvandır. Avukatlık mesleği en özel meslekler arasında yer aldığı için avukat maaşlarının da sürekli güncellenebildiğini söyleyebiliriz. Peki avukat maaşları 2020 yılında ne kadardır? En güncel avukat maaşları ne kadardır? İşte bu sorunların ayrıntılı yanıtlar!

Avukat maaşları da yine her meslekte olduğu gibi kamu sektöründe ve özel sektörde çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kamuda ise beklenildiği üzere özel sektöre oranla fark epey yüksektir. Özel sektörde daha çok çalışılan yıl ve edinilen tecrübe ön plana çıkmaktadır. Özel bir hukuk bürosunda çalışmak isteyen, yeni mezun bir avukat için ise maaşı asgari ücretin biraz daha üzerinde olmaktadır.

Avukat maaşlarının 2020 yılındaki durumuna bakıldığında ise; tempolu bir iş yapmalarına ve stres altında çalışmalarına karşın beklenen bir artış sağlanamamıştır. Özellikle bu durumdan kamu sektöründe çalışan avukatlar daha da şikayetçidir.

Avukat maaşlarına ücret olarak baktığımızda ise aylık elde edilen maaş en düşük 5224 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu belirtilen ücret kamudaki geçirilen hizmet yılına göre değişmektedir. Özel sektörde ise durum çalışılan hukuk bürosuna göre değişkenlik göstermektedir.

Avukat Maaşları 2020 Yılında Ne Kadardır?

Hizmet Yılı Avukatların Maaşlarını Etkiliyor Mu?

Avukat maaşlarında, kamuda çalışan avukatlar için hizmet yılı önemli olmaktadır. Geçirilen yıl oranı arttıkça elde edilen gelir de doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Rakamlarla ifade edecek olursak;

Hizmet yılı 1 yıl olan avukatlar için; 5457 TL. 2 yıl olan avukatlar için; 5461 TL. 3 yıl olan avukatlar için; 5465 TL. 4 yıl olan avukatlar için; 5482 TL. 5 yıl olan avukatlar için; 5506 TL. 6 yıl olan avukatlar için; 5513 TL. 7 yıl olan avukatlar için; 5528 TL. 8 yıl olan avukatlar için; 5536 TL. 9 yıl olan avukatlar için; 5541 TL. 10 yıl olan avukatlar için; 5775 TL. 11 yıl olan avukatlar için; 5781 TL. 12yıl olan avukatlar için; 5860 TL. 12-25 yıl olan avukatlar için; 5860 – 6176 TL arasında değişim göstermektedir.

Görüldüğü üzere avukatlık maaşları 2020 yılı itibariyle hizmet yılını esas alarak belirlenmektedir. Dolayısıyla hizmet yılının avukat maaşlarına doğrudan etki ettiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Kamu Sektöründe Avukat Nasıl Olunur?

Avukat maaşları kamuda daha yüksek demiştir. Kamuda avukat olabilme şartı ise avukatlık için gerekli şartları tamamladıktan sonra KPSS(B) grubundaki gerekli puanı sağlamaktır. Bu aşamadan sonra ilgili kurumlara başvuran adaylar, şayet koşulları da uygunsa kamu sektöründe avukatlık yapmaya başlayabilirler.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.