Avustralya Asgari Ücret, Avustralya’da Masraflar ve Yaşam

0

Dünyanın en doğusuna doğru seyir halinde olursanız, güney doğuda Avustralya kıtasını görmeden edemezsiniz. Farklı iklimi, büyük çöl coğrafyası ve dünyanın en zengin yer altı su kaynağına sahip olan ülkesi Avustralya, birçok insan için bir anlamda dünyanın sonudur. Bu bilgi Yeni Zelanda sebebi ile her ne kadar yanlış olsa da Avustralya’ya gitmek yeterince uzun süreceğinden ve Avustralya’nın haritada oldukça çarpıcı bir büyüklüğe sahip olduğundan, farkına varmanız zaman alabilir. İşte bu ülke, özellikle de 1968 yılında başlayan göçler sebebi ile biz Türklere pek de uzak sayılmaz. Bugün sayıları 160 bini geçen Türk nüfusuna ev sahipliği yapan Avustralya, yaşam standartları iyi bir ülkedir. Peki, Avustralya’da asgari ücret tarifesi var mı? Avustralya Asgari Ücret 2020 ne kadar?

Avustralya Asgari Ücret 2020

Avustralya, her ne kadar büyük bir coğrafyaya yayılmış bir kıta ülkesi olsa dahi, genel anlamda kıyı şehirlerinden oluşan ve 25 milyon gibi coğrafyasına kıyasla oldukça düşük sayılacak bir nüfusa sahip olması sebebi ile şaşırtıyor. Öyle ki, Avustralya’da 1 kilometrekare içerisine düşen insan sayısı yalnızca 2,8. Bu rakam, Türkiye’de 91, Avrupa ülkelerinde ise ortalama 150.

Avustralya gibi nüfusu kıyı şehirlerine yığılmış bir ülke için en büyük gelir kaynağı hizmet sektörü ve turizm. Bu açıdan bakıldığında ülkede iş gücünün genel anlamda bu yönde kayma yaşadığını görebiliyorsunuz. Avustralya için önemli bir gelir kalemi ise bu büyük coğrafyadan elde edilen madenler. Buna karşın, Asya’nın ekonomik devleri ile olan komşuluğu sebebi ile Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya gibi ülkeler ile de büyük bir ithalat, ihracat yoğunluğu yaşıyorlar. Tüm bu dinamikleri ayakta tutan iş gücü ise genel itibari ile yine aynı ülkelerden gelen göçmenler sayesinde elde ediliyor. Avustralya asgari ücret 2020 tarifesi ile bu iş gücü için ödenen minimum rakam ise 19,84 Avustralya Doları. Bu tutar, ulusal ya da bir diğer deyişle milli asgari ücret olarak açıklanmış durumda. 2020 için belirlenen 19,84 $ saatlik ücret, geçtiğimiz yıla kıyasla %1,75 zamlandı.

avustralya asgari ücret
Avustralyada asgari ücret ne kadar, Avustralya’da yaşam masrafları

Avustralya’da Asgari Ücretle Yaşam Kolay mı?

Avustralya asgari ücret 2020 politikaları ile yaşam standartları açısından son derece kolay yaşanılabilen bir ülke. Her şeyden önce, ülke idari yapısı sebebi ile çok büyük bir coğrafyada her türden yaşam alanına sahip. Bu durum, ülkede ev satın almak ya da kirada oturmak için büyük maliyetler ile karşılaşmayacağınızı gösteriyor. Kendi enerjisini üreten, dışa bağımlılığı az olan, ancak zaman zaman coğrafi yapısı sebebi ile zor durumlar yaşanan ülkede en büyük problem canlı yaşam formlarının fazlalığı, çölde yaşayan hayvanların şehir istilası ve ne yazık ki doğal afetler. Buna karşın, Avustralya’da yaşamak tahmin edildiğinden çok daha kolay. İş gücüne sürekli ihtiyaç duyan ve bunun için göçmen kabul eden ülkede iş bulmak sorun değil. Avustralya’da asgari ücretle yaşam ise oldukça kolay. Çünkü ülkede enflasyon son yıllarda %0,1 ile %0,3 arasında değişiyor. Bu da ülkede enflasyon yok demek ile eşdeğer bir rakam. Bu sebeple de Avustralya asgari ücret 2020 ile ülkede bu türden bir kazanç ile yaşamanın zor olduğunu düşünmüyoruz.

Avustralya’da Yaşam Maliyeti

Avrupa ülkelerine kıyasla daha yaşanabilir bir ülke olan Avustralya, dünyanın bir ucunda olmak ve acil işleriniz dolayısıyla Avrupa’ya geçmek için bir gün harcamak dışında son derece keyifli bir ülke. Avustralya’da yaşam maliyeti Avustralya asgari ücret üzerinden değerlendirildiğinde oldukça düşük. Ülkede asgari ücretle tek başınıza ya da eşinizle yaşayabilirsiniz. Bu durum dolu dolu yaşamanıza engel olmayacaktır. Elbette asgari ücret ile saatlik çalışmanız karşılığında ne kadar gelir elde edeceğiniz de son derece önemli. Bugün 19,84 Avustralya doları olan saatlik asgari ücret, Amerikan doları baz alındığında saatte 14 USD dolayında bir rakam ortaya çıkmasına sebep oluyor. Aynı rakam Türk Lirası olarak saatte 96 TL civarında bir tablo ortaya koyuyor. Saatte 14 Amerikan Doları kazanan bir Avustralyalı ya da göçmen için 8 saatlik bir çalışma ve 6 günlük bir iş temposu ile haftalık kazanç 672 USD civarında. Bu da herhangi bir yere bağlı olmadan gündelik çalışan bir işçi için ayda 2.688 USD kazanç anlamına geliyor. Tek yaşayan bir birey için oda kiralamanın aylık ortalama 100 $ olduğu, eve çıkmak isteyenler için ise ortalama 400 ilâ 1000 USD olduğu bir ülkede bu kazanç oldukça iyi sayılabilir. Faturalar, mutfak masrafları derken elinizde 1000 dolardan fazla para kalacağına emin olabilirsiniz. İşte Avustralya’da asgari ücretle çalışırken ile Avustralya’da marketten alabileceğiniz birkaç ürün:

  • Ekmek 0,21 Avustralya Doları
  • 1 LT Süt 1,6 Avustralya Doları
  • 1 KG Peynir 10 Avustralya Doları
  • 7 Gün tatil 950 Avustralya Doları
  • Fransız Restoranında Çift Kişilik Akşam Yemeği 59 Avustralya Doları
  • Bir adet Çizburger 1,8 Avustralya Doları
  • 12’li Yumurta 2,80 Avustralya Doları
  • 1 Kilo Et 29 Avustralya Doları

Her ne kadar Amerika ve Avrupa’nın bazı ülkelerine kıyasla et fiyatları pahalı olsa da Avustralya asgari ücret 2020 tarifesinden ziyade, ülkede öğrencilere dahi saati 25 Avustralya Doları ödendiği düşünülürse, bu anlamda bonkör bir ülke olan Avustralya’da yaşamanın kolay olduğu bir gerçek. Bir önceki yazımızda Avustralya ile karıştırılan bir ülke olan Avusturya’dan bahsettik. Dilerseniz Avusturya asgari ücreti ile ilgili detaylara da göz atabilirsiniz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.