Avusturya Asgari Ücret, Avusturya’da Asgari Ücretle Yaşamak

0

Avrupa’nın en köklü tarihe sahip ülkelerinden biri olan Avusturya, bir orta Avrupa ülkesidir. Tarihi boyunca Romalılar, Macarlar, Cermenler ve Osmanlılar ile büyük bir savaş ve büyük bir birliktelik içerisinde olan Avusturya, bugün tek başına bir Avrupa devleti olmanın haklı sefasını sürüyor. Orta Avrupa’da her ne kadar küçük bir coğrafyaya yayılıyor olsa da gelişmişlik olarak pek çok Avrupa ülkesini yakalayan ve hatta kişi başına düşen milli gelir ile geçen Avusturya, sadece 10 milyona yakın bir nüfus barındırıyor. Bu durum, Avrupa Birliği üyesi olan Avusturya’nın her açıdan kendine yetebilmesine de sebep oluyor. Peki, Avusturya’da asgari ücret tarifesi var mı? Avusturya asgari ücret 2020 ne kadar?

Avusturya Asgari Ücret 2020

Dünya üzerinde kişi başına düşen milli gelir sıralamasında 13. sıraya kadar yükselen Avusturya’da asgari ücret çok sık uygulanmıyor. Buna rağmen, ülkede azınlıkta olan asgari ücretli için her yıl belirlenen asgari ücret tarifesi de mevcut. Bu tarife, belirli yaş gruplarına göre organize ediliyor. Örneğin, 15-18 yaş aralığındaki genç çalışma gücü (Genellikle stajyer ve öğrenci grubu) için belirlenen Avusturya asgari ücret 2020 politikası, saatlik 5,2 Euro. Buna karşın, yetişkin bir birey için ortalama çalışma saati baz alındığında, bir bireyin saatlik ücreti 28 ilâ 30 Euro aralığında değişen ücretler kazandığını da söyleyebiliriz.

Avusturya’da çalışmakta olan Avusturya vatandaşları ya da oturma ve çalışma iznine sahip olan bireyler, genellikle lisans eğitimi almış ve almamış gruplar olarak ayrışıyor. Lisans eğitimi alan ve üniversite diploması bulunan bir birey, daha yetkin pozisyonlarda ve görevlerde çalışabiliyor. Bunun karşılığında daha yüksek kazanç elde ettiklerini de söylemeliyiz. Eğer üniversite diplomanız yoksa bu durumda hizmet sektöründe çalışmak da yine 28 ilâ 30 € aralığında saatlik ücret kazanmanıza vesile olacaktır. Avusturya’da yaşayan ve asgari ücret üzerinden geçimini sağlayan bir birey için elde edilen minimum aylık gelir 1.500 € civarındadır. Ne var ki, ülkede 6 ayda bir ek maaş verildiğinden, yılda 14 maaş kazanılıyor olması da bu ortalamayı yukarı çekmektedir. Avusturya’da yıllık gelir ise ortalama 38 ilâ 40 bin Euro civarında. Bu da Avusturya asgari ücret 2020 ile yaşıyor olsanız dahi rahat bir ortam yaratıyor.

Avusturya’da Asgari Ücretle Yaşam Kolay mı?

Avrupa Birliği üyeleri ve özellikle de Cermen, İngiliz, İskandinav ya da Fransız ekolünden etkilenmişseniz, bu durumda bir Avrupa devleti olarak asgari ücret ile dahi olsa vatandaşlarınıza yüksek standartlı bir hayat sağlayabiliyorsunuz. Bu noktada Avusturya’da asgari ücretle yaşam kolay mı diye soracak olursanız, cevabımız evet olacaktır. Her ne kadar Avusturya asgari ücret 2020 rakamları olarak konuya bakıyor olsak dahi, ülkede bu rakamın çok üzerinde kazanmakta olduğunuz aşikâr.

Ortalama bir Avrupa ülkesi gibi 10 üzerinden 7 veya 8 yaşam standardına sahip olan Avusturya’da kişi başına düşen ortalama asgari ücret 1880 € civarında. Bu rakam, bir birey için yaşam standartları ile yaşanabilir bir rakam. Anne, babanız ile yaşıyorsanız, aileniz ile kalıyorsanız ya da evliyseniz ve iki kişi çalışıyorsanız, üzerine de eğitimli bir insan iseniz ve iyi bir işiniz var ise ortalama geliriniz kişi başı 3.500 – 4.000 € civarında olacaktır. Bu durumda yıllık geliriniz ve toplam geliriniz de bir o kadar yükselecektir. Tüm bu elementlerin bir araya gelmesi, sizlere Avusturya’da kusursuz bir yaşam vaat ediyor.

Avusturya’da Yaşam Maliyeti

Avusturya, birçok gelişmiş Orta Avrupa ülkesi standartlarına sahip. Bu noktada Avusturya asgari ücret 2020 karşılaştırmasını Almanya ile yaptığımızda, Avusturya’nın da yine oldukça cüzi market, pazar ve yaşam koşullarına sahip olduğunu görebiliyoruz. İşte size birkaç üründen oluşturduğumuz örnek tablo:

  • 1 kilo beyaz peynir – 12 – 13 €
  • 1 kilo patates – 1,5 €
  • 1 kilo muz 1,5 – 2 €
  • 1 litre süt – 1 €
  • 1 ekmek – 0,8 €
  • 12li yumurta – 3 €
  • 1 litre benzin – 1,25 €
  • Tek yatak odalı daire kirası – 850 €

Ülke ile ilgili enflasyon rakamlarına ise oldukça şaşıracaksınız. Zira 2017, 2018, 2019 ve 2020 enflasyon rakamları ortalaması %0,02. Görüldüğü üzere Almanya ile Avusturya, yaşam standartları açısından birbirlerine çok benzer duruma sahipler. ( Almanya Asgari Ücret ) sayfasında Almanya’da asgari ücretle geçinmek ve yaşam masraflarına dair bilgiler paylaşmıştık. Yine Türkiye ile asgari ücretli kıyaslamasının yapıldığı o yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.