Ayı Tuzağı ve Boğa Tuzağı Nedir?

0

Ayı Tuzağı ve Boğa Tuzağı Nedir?

Yatırımcılar açısından at ve sat trendlerini yakından takip etmek önemlidir. Yine borsada yer alan yatırımcılarım da temel borsa terimlerini biliyor olmaları beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Özellikle ayı tuzağı ve boğa tuzağı gibi kavramların doğru tanımlanıyor olması; yatırımcıların akıllıca yatırım yapması noktasında önemli avantajları da beraberinde getirmektedir. Bu kapsamda ayı tuzağı ve boğa tuzağı nedir? Sorusu da sıklıkla dillendirilmektedir. İşte bu sorulara dair ayrıntılı bilgiler!

Ayı Tuzağı Nedir?

Fiyatların yükseliş seyrine devam ettiği sırada bir hisse senedine ait destek çizgisinin aşağıya doğru hızlı bir şekilde düşmesi neticesinde sanki ayı piyasasının başladığını algısının oluşturulması sürecidir. Yani bir hisse senedi esasında yükseliştedir. Ancak anlık destek çizgisinin aşağı yönlü gelişmesi neticesinde sanki o hisse senedinde ayı piyasasının başladığı algısının yanıltıcı bir düzeyde oluşturulması sürecidir. Ayı tuzağı tam anlamıyla yanıltıcı bir süreç olarak da tanımlanmaktadır.

Ayı Tuzağı ve Boğa Tuzağı Nedir?

Boğa Tuzağı Nedir?

Esasında boğa tuzağı ayı tuzağının tam tersi olarak tanımlanabilir. Boğa tuzağında da düşüş trendinde olan bir hisse senedi fiyatının sanki yükselişe geçmiş gibi bir algının oluşturulması sürecine boğa tuzağı adı verilir. Hem boğa tuzağı hem de ayı tuzağı yatırımcılar için oldukça risklidir. Çünkü her iki tuzak da yatırımcının hatalı bir şekilde yatırım yapmasına neden olarak, yatırımcıların zarar etmesini tetiklemektedir. Ayı tuzağı kısa pozisyon almakta etkilidir. Bu da yatırımcılar açısından olumsuz bir durumdur. Temelde her iki tuzak durumunda da şayet yatırımcı dikkat etmeyecek olursa; zarar etme riskiyle karşı karşıya kalacaktır.

Ayı Tuzağı ve Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Yatırımcı şayet bir varlığın fiyatının düşme çizgisine yakın olduğuna inanırsa artık ayı piyasasında işlem yapmaya başlayacaktır. Bununla birlikte ayı piyasasında işlem yaptığını düşünen bir yatırımcı aynı zamanda piyasanın tamamının da düşüş trendinde olduğuna inanacaktır. Ayı piyasasının içerisinde yer alan yatırımcılar genellikle kısa yani short pozisyonda kalmayı tercih ederler. Böyle durumlarda ayı tuzağı durumunun oluştuğu da düşünülebilir.

Elbette ki ayı tuzağı için geçerli olan fikirler boğa tuzağı için de geçerlidir. Tam da bu noktada hem ayı tuzağı hem de boğa tuzağı yanılgılarına düşmemek için yatırımcıların mutlaka nitelikli bir düzeyde danışmanlık hizmeti almaları önerilmektedir. Yine yatırımcılar yatırım kararları alırken; piyasayı yakından takip etmek durumundadır. Tam da bu noktada piyasaları etkileyen temel dinamiklerin yatırımcılar tarafından yakından takip edilmesi de önem kazanmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.