Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar? İşte Güncel Asgari Ücret 2020

0

Kardeş ülke olarak tanınan Azerbaycan’da yaşamak için çoğu Türk vatandaşı çeşitli araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalar arasında çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmek, geçimini sağlamak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamak için iş olanaklarına, Azerbaycan asgari ücret tutarının ne kadar olduğunu burada yaşamak isteyen herkes araştırmaktadır. Azerbaycan asgari ücret tutarı merak edilen konular arasındadır. Ancak ülkenin genelinde ekonomik problemler yaşanmasından dolayı 2020 yılında ki asgari ücret tutarlarına şimdilik krizden dolayı herhangi bir zam yapılmamıştır. 2020 yılında düzenlenmeyen asgari ücret tutarı eski dönemin tutarından devam etmekte olup asgari ücret ile çalışan kişiler 2.000 TL olarak maaşlarını almaktadır. Azerbaycan para birimi Türk para birimi ile değerlendirildiği zaman Azerbaycan para birimi daha değerli olduğu bilinmektedir.

Azerbaycan’da Asgari Ücret İle Geçim Sağlanır Mı?

Her ne kadar refah seviyesi yüksek olan, geçimi rahat olan bir ülke bile olsa en çok merak edilen konu asgari ücret ile nasıl geçim sağlanacağıdır. Azerbaycan’da şuan ekonomik sıkıntılar olsa da asgari ücret alan bir kişi asgari ücret ile rahatlıkla geçinebilir. Azerbaycan para birimi manat (AZN) şeklindedir. Kiralar ve ulaşım masrafları oldukça düşüktür. Aynı zamanda elektrik, su ve benzeri gibi ev içerisinde ki giderlerde yer alan bu faturalarda düşük miktarlarda gelmektedir. Yaklaşık olarak 200 manat ile gıda ve ev masraflarını kişi rahatlıkla sağlayabilir. Dilerseniz Azerbaycan parası ile de geçiminizi sağlayabilirsiniz.

Azerbaycan Çalışma Şartları Nelerdir?

Azerbaycan asgari ücret tutarlarında ki benzerlikte olduğu gibi çalışma şartlarında da Türkiye ile oldukça benzerdir. Burada çalışan insanlar sabah 9’da işe gider akşam 5’te paydos ederler. Yaklaşık olarak 46 ila 48 saat arasında haftalık çalışma saatleri vardır. Yaşam ucuz olmasından dolayı burada işçi asgari ücret ile kolaylıkla geçimini sağlayabilir. Ancak Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yaşam diğer ülkelere ve en başta Türkiye’ye göre daha ucuzdur. Sizlerde bu ülkeye yerleşmek istiyorsanız öncelik olarak yaşam koşullarının sizlere uyum uymayacağını iyi bir şekilde araştırarak, işsizlik oranlarına göre bu ülkeye yerleşebilir ve asgari ücret alarak da geçiminizi sağlayabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.