Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar? Azerbaycan Asgari Ücreti

0

Güney Kafkasya’da bağımsız ve egemen bir devlet olan Azerbaycan, coğrafi olarak şanslı bir noktada, Hazar Denizi ile Ermenistan arasında yer almaktadır. Azerbaycan, buna karşın anavatandan bağımsız olarak, Türkiye ile sınırı bulunan Nahçivan özerk bölgesinin de sahibidir. Ülkenin resmi para birimi Manat iken, ekonomik sürdürülebilirliğini ve kalkınmasını belirleyen ana faktörler doğalgaz, petrol, sanayi ve ham madde yataklardır. Doğal kaynakları oldukça zengin olan Azerbaycan’da kişi başına düşen milli gelir ise 10.800 Amerikan Doları civarındadır.

Azerbaycan asgari ücret tarifesi belirleyen ve uygulayan ülkelerden biridir. Pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülke gibi Azerbaycan’da da asgari ücret belirlenmekte ve iş gücü için özel sektörde kullanılmak üzere taban ücret olarak uygulanmaktadır. Peki, Azerbaycan asgari ücret 2020 ne kadar?

Azerbaycan Asgari Ücret 2020

Azerbaycan gibi bir ülkede ortalama kişi başına düşen milli gelirin 10.800 USD civarında olması, aslına bakarsanız pek de normal değil. Uzun yıllardır kendi kendine yetebilen bir ülke olması, doğal kaynak rezervlerinin bu denli büyük olmasına karşın, Azerbaycan’da yolsuzluk yapıldığına dair pek çok spekülasyon mevcut. Ülkenin genel yönetim biçiminin Cumhuriyet olmasına karşın, aile bağları ile peşin sıra gelen Aliyev ailesi, dünya çapında milyarlarca dolar servet edinmesi ile ünlü. Durum böyle olunca da Azerbaycan kişi başına düşen milli gelir ve Azerbaycan asgari ücret 2020 için beklentilerin altında bulunuyor.

Manat bazında bakıldığında Azerbaycan’da halk için belirlenmiş olan 2020 asgari ücret 650 Manat. An itibari ile 1 Azeri Manatı 4,03 TL. Bu da Azerbaycan asgari ücretine Türk Lirası olarak bakıldığında 2.620 TL gibi bir rakama tekabül ediyor.

Azerbaycan’da Asgari Ücretle Yaşam Kolay mı?

Azerbaycan’da asgari ücretle yaşam kolay mı diye düşünmekte ve hatta bu soruyu araştırmakta olabilirsiniz. Uzun yıllar boyunca Ruslar ve Osmanlı İmparatorluğu arasında el değiştiren, Birinci Dünya Savaşı sonrası tamamen terk ettiğimiz bu topraklarda yaşayan Azeri Türkleri, Türkiye ile nispeten aynı standartlarda, Avrupa devletlerine nazaran ise daha zor şartlarda yaşıyorlar. Ancak bahsi geçen Azerbaycan vatandaşları ya da ülkede çalışmakta olan bireyler, yalnızca asgari ücret kazanan ve Azerbaycan asgari ücret ile geçinmeye çalışan insanlardan oluşuyor. Bunun dışında mensubu bulunduğu meslek grubuna göre elbette ki daha rahat yaşayan bireyler de mevcut. Peki, bir asgari ücretlinin Azerbaycan’da yaşam maliyeti nedir?

Azerbaycan’da Yaşam Maliyeti

2020 Temmuz ayı güncel kuru ile Azerbaycan’da asgari ücret kazanan bir birey, Euro olarak değerlendirildiğinde 327,50 € gelir sağlamaktadır. Bu gelir, kira, mutfak masrafı, faturalar, yol giderleri, eğitim giderleri ve benzeri ihtiyaçlar için yeterli mi dersiniz? Cevap maalesef ‘’Hayır’’. Zira Azerbaycan’da yaşam tek başına bir asgari ücretli için ya da ailesi için uygun değil. Azerbaycan’da şehir merkezinde tek göz bir ev için ortalama aylık kira 250-270 € aralığında. Bu rakam elden çıktığında geriye kalan tutar ile yaşam pek de mümkün değil. Bu sebeple insanların birçoğu aile üyeleri ile birlikte çalışmak zorunda ya da geçmişten gelen birikimlerini doğru kullanarak yaşamak durumundadır.

Kısaca Euro olarak Azerbaycan’da yaşam maliyeti ve Azerbaycan’da asgari ücret ile 2020 yılında neler alınabileceğini görelim:

 • Marka spor ayakkabı – Ortalama 80 Euro
 • Jean Pantolon – Ortalama 35 Euro
 • Ortalama elektrik, su, doğalgaz faturası – 40 Euro
 • 1 LT Benzin – 0,5 Euro
 • 1 Ekmek – 0,15 Euro
 • 1 LT Süt – Ortalama 0,75 Euro
 • 12li Yumurta – Ortalama 1 Euro
 • 1 KG Patates – Ortalama 0,45 Euro
 • 1 KG Soğan – Ortalama 0,35 Euro
 • 1 KG Kırmızı Et – Ortalama 17 Euro
 • 1 KG Beyaz Peynir – Ortalama 4,5 Euro

Ülkede yaşayan çekirdek bir ailenin mutfak masrafı, ayda ortalama 250-300 Euro, kira masrafı 250-400 Euro, ekstra yaşam maliyetleri (Ulaşım, giyim vb.) ortalama 120 Euro civarında. Bu durumda Azerbaycan’da asgari ücret üzerinden geliri olan tek bir birey için Azerbaycan’da yaşamak sancılı olsa gerek.

Azerbaycan’da asgari ücret ile ilgili merak edilen tüm detayları bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalıştık. Azerbaycan’da kullanılan para birimi manat’tır. Ancak bu yazımızda daha çok kullanılan euro ve dolar bazında asgari ücret tutarını ve masrafları paylaştık.

Leave A Reply

Your email address will not be published.