Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

0

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka hesaplarına uygulanan bloke işlemleri genellikle insanları zora sokmakta ancak kolay bir şekilde iptal edilebilmektedir. Genellikle resmi dairelere olan borçlar sebebi ile bloke edilmekte olan hesaplar kimi zaman da şahısların icra takipleri ile de bloke edilebilmektedir. Devlet dairelerine olan borçların ödenmemesi durumunda otomatik olarak uygulanmakta olan bloke işlemlerinde kişilerin hesaplarına borç tutarı kadar bloke uygulanmaktadır. Yani bir kişinin borcu 1000 tl ise sadece o kadar bloke uygulanır. Hesapta yer alan tüm paraya bloke uygulanmamaktadır.

Hesaptaki bloke işlemlerini iptal etmek için en kolay yol borcun tamamını ödemektir. Bu sayede bloke otomatik olarak kalkmaktadır ve hesap normale dönmektedir. Bunun bir diğer yolu ise hesaba bloke koyduran kişi veya kurum ile görüşüp anlaşmaktır. Kimi zaman insanlar hesaplarına konulan bloke işlemlerini kaldırmak için işlemi yapan kişi veya kurum ile anlaşarak maaşlarından yapılacak kesintiler ile borcunu ödemek istediğini belirtebilmektedir. Bu durumda aylık gelirin %10’una bloke konulmaktadır. Yani hesaba yatan paranın bu kısmı otomatik olarak alacaklı olan tarafın hesabına aktarılmaktadır.

Hesaba Uygulanan Bloke İşlemlerini İptal Etmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Blokeden kurtulmak isteyen kişilerin en çok denedikleri yöntemlerden biri de başka bir banka da hesap açmak ve maaşlarını o hesaba yönlendirmektir. Yeni açılan hesaba bloke uygulanmadığı için insanlar maddi anlamda rahat edebilmektedir. Ancak alacaklı olan taraf bir resmi bir karar aldırıp yeni hesaba da bloke uygulatabilmektedir. İnsanlar hesaplarında bloke olup olmadığını birçok yöntem ile öğrenebilmektedirler. Banka ile yüz yüze yapılan görüşmeler, telefon bankacılığı veya internet bankacılığı gibi kanallardan hesaplarında bloke olup olmadığını öğrenebilmekte olan insanlar kısa zamanda gerekli tedbirleri alabilmektedirler.

Bu konu hakkında bankalar ile görüşmek veya uzmanların yardımlarını almak durum daha ciddi bir hale gelmeden gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayabilmektedir. Uzmanlar bu gibi durumlarda geç kalınmadan blokenin kaldırılması için gerekli işlemlerin yapılmasını önermektedirler. Özellikle ileri ki dönemlerde bankalar ile olan ilişkilerinin olumsuz etkilenmesini istemeyen kişiler hesaba konan bloke işlemlerini mümkün olan en erken zamanda kaldırmalıdırlar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.