Banka Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

0

Banka Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

Modern dünyamızda bireylerin birtakım ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için nakit paraya ihtiyacı vardır. Fakat bireylerin yanında her zaman nakit para bulunmayabilir veya ihtiyaçlarını karşılayacak kadar nakitleri olmayabilir. İhtiyaç gidermek amacıyla banka işletmeleri kurulmuştur. Bankalar; bireylerin nakit para ihtiyacını karşılamak ve iş hayatlarında büyümelerini, oluşumlarını sürdürmek adına nakit para avantajı sunan işletmelerdir. Fakat insanlar bu ihtiyaçlarını karşılarken birtakım prosedürlerle karşı karşıya kalmaktadır. Bankanın; müşterisini değerlendirmek için yararlandığı ilk prosedür kredi sicillidir.

Banka kredi sicili; bankaların müşterilerine güvenebilmesi, verdikleri paranın geri ödeneceğine emin olabilmesi ve gerekli kredi imkânını sağlayabilmesi amacıyla oluşturulan sistemdir. Aynı zamanda bireyin yaşadığı ülke içerisindeki tüm bankalara olan borcunun görüntülendiği, borçlarının zamanında ödenme veya ödenmeme durumunu görebilen sistemin de adıdır.

Kredi Sicilinin Daha Az Önemli Olduğu Bankalar

Bankaların kredi başvuru değerlendirmeleri tamamen farklılıklar göstermektedir. Bu değerlendirmelere göre şahsi kredi faizi sunan banklar mevcuttur. Kredi sicilinin daha az önemli olduğu bankalar bireyler için alternatif bir seçenektir. Bu bankalar şunlardır;

  • Enpara
  • N Kolay Kredi (Aktif bank)
  • CEPTETEB

Banka Sicili Nasıl Bozulur?

Banka sicili bazen insanların başına dert olmaktadır. Bireyler banka sicillerinden dolayı gerekli krediyi alamayabilir. Bunu etkileyen bazı etmenler vardır. Bu etmenler sürekli olarak tekrarlandığında banka sicil kaydınız içerisinde yer alarak kredi notunuzun düşmesine sebep olmaktadır. Puanınızın çok fazla düşmesi, banka sicilinizin bozulması durumunu ortaya çıkarmaktadır. Banka siciliniz bozulduğu takdirinde kredi başvurularında çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki banka sicili nasıl bozulur? Sorusunun cevabı şöyledir;

  • Bankadan kredinizin zamanında ödemelerini yapmamanız halinde banka kredi sicilinize düzenli ödeme yapmadığınız yansıyacaktır.
  • Kredi borcunuzu ödemeniz gereken zamandan çok geç bir zamanda ödemeniz de banka kredi sicilinizi etkiler.
  • Borcunuzun karşılığı olarak bankanıza verdiğiniz; çek ve senet günü geldiği zaman ödenmezse kredi notunuzun düşmesine neden olur.

Kredi Sicilimi Nereden Öğrenebilirim

Kredi sicilinizi direkt olarak sunma hizmetini sağlayacak tek makam Merkez Bankası’dır. Bu makamın idari merkezine yazacağınız bir dilekçe ile size detaylar sunulacaktır. İlgili makama dilekçe yazmak istemiyorsanız kredi notunuza bakarak da kredi siciliniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu tür sistemler size detaylı bir şekilde bir borcu ne zaman ödediğinizi veya ödemediğinizi gösterir. Tüm bu imkânlara ek olarak notunuzu öğrendiğiniz sitede hakkınızda banka borcu ile ilgili bir dosya olup olmadığını öğrenmeniz de mümkündür.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.