Banka Kredisi Nasıl Devredilir?

0

Banka Kredisi Nasıl Devredilir?

Bankalar kredi borcu devretme işlemi yapmaya soğuk bakmaktadır. Ancak bu problemi çözmek için başka yöntemler olabilir. Direkt olarak kredi borcunuzu bir başka kişiye devretmek gibi bir seçeneğiniz banka tarafından mümkün olmasa da, farklı yöntemlerle buna benzer işlemler yapabilirsiniz.

Banka Kredisi Devir Edilebilir Mi?

Bankalardan kredi başvurusu yapan birey, gerekli tüm sözleşmelerin ve evrakların altına imzasını atarak borcu üzerine almış olduğunu yazılı bir belge ile tescil eder.Eğer alınan ev veya taşıtın satışı yapılmak isteniyor ve üzerinde krediden dolayı ipotek var ise  kişiler üzerilerine olan kredi borcunu devretmek ister.Banka kredisi devredilebilir mi?sorusunu soran kişiler için bankaların bu duruma net bir şekilde izin vermediği ve imkan sağlamadığını söylenebilir. Fakat konut kredilerinde kağıt üzerinde olmasa bile anlaşmalı bir şekilde borcu devretme imkanı bulunmaktadır. Evinizi satın almak isteyen kişiyle anlaşmaya vardığınız takdirde gerekli kredi borcunu evinizi satın alan kişiye devredebilirsiniz. Ama borç yasal olarak hala sizin üzerinizde görünmeye devam edecektir.

Banka Kredisi Devir İşlemleri

Kredi almış olduğunuz banka kredinizi direkt olarak bir başka kişiye devir etmenizi onaylamaz.Fakat kredi almış olduğunuz banka dışında bir bankadan borç kapatma kredisi alarak kredi borcunuzu kapatabilirsiniz.Farklı bir bankadan almış olduğunuz borç kapatma kredisi diğer bir anlamıyla bankadan bankaya borç transferi işlemidir. Borç kapatma kredisi alacağınız bankanın bu transferi kabul etmesi için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.

Bir Diğer Kredi Borç Transfer İşlemi

Kredi borcunuzu devralmak isteyen kişi aynı bankaya gidip standart ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmalı ve sizin kredi borcunuzu üstleneceğini belirtmelidir. Daha yüksek faiz ve masraflar ile almış olduğu kredi sayesinde borcu devralmak isteyen kişi de borcu ödeyebilir. Göründüğü üzere bu işlem tam bir devir işlemi değildir, mevcut kredi borcuna daha fazla faiz ve masraf eklenmiş olur, bu durumu devralmak isteyen kişi kabul etmiş olmaktadır. Tabi bu işlemin yapılması ve onaylanması için kredi borcunu devralmak isteyen kişinin ödeme gücü, kredi notu araştırılır.

Eğer bir başka birey adına kredi çektiyseniz fakat o birey size kredi borcunu ödemiyorsa ve bu nedenden dolayı borcu devretmek istiyorsanız, o kişinin iş birliği olmadan bu transfer işleminin yapılması mümkün değildir. Bu ve benzer durumlarda iki tarafında rızası olması isteneceğinden dolayı bankanız tek taraflı bir talep ile işleminizi gerçekleştirmeyecektir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.