Bankaların Sınavları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0

Ülkemizde aktif şekilde faaliyet göstermekte olan bankalar, genellikle kendi yaptıkları sınavlar üzerinden personel alımı yapmaktadırlar. Banka giriş sınavları genellikle sözlü mülakat ve yazılı sınavdan oluşmakta olan sınavlardır. Sınava giren aday, değerlendirmeye alınabilmek için baraj puanını geçmelidir.

Baraj puanı bankadan bankaya değişiklik gösteriyor olsa da genellikle 60 – 70 puan arasında yer almaktadır. Sınavlarda ise adayların matematik, muhasebe ve yabancı dil gibi alanlardaki yeterlilikleri sorgulanmaktadır.

Bankalar, pozisyonlarına alım yapmadan önce alım yapılacak olan pozisyonu, alım yapılacak şubeyi, kontenjanı, sınav yeri ve saati, sınav içeriği ve sınava girecek olan adayların hangi şartları taşıması gerektiğine dair bir kılavuz yayınlamaktadır. Bu bilgiler bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Banka Sınavlarını Kazanmak İçin Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Banka sınavları için belirlenen alt puan genellikle 70 puandır. Fakat bazı özel pozisyonlar için gereken alt puan 80’e kadar çıkabilmektedir.  

Banka Sınavına Kimler Girebilir?

Bazı bankalarda lise mezunu olan kişiler için KPSS puanına bakılarak alım yapıldığı görülmektedir. Fakat birçok banka, lisans ya da ön lisans mezunu bireyleri sınavlara kabul etmektedir. Daha yüksek pozisyonlar, örneğin müdür ve müdür yardımcılığı gibi pozisyonlar içinse, lisans mezunu olma şartı aranmaktadır.

Banka Sınavları Ücretleri

Banka sınavı ücreti genellikle 50 ile 100 TL arasında farklılık göstermektedir. Sınav ücretleri genellikle bu aralık içerisinde olsa da bazı bankalarda bu ücret 150 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Banka sınavının ücreti hakkında en net bilgiye alım yapacak olan bankanın yayınlamış olduğu kılavuzdan ulaşmanız mümkündür.  

Banka Sınavına Başvurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Adayların, banka sınavına başvuru yapmadan önce bilmesi gereken şeyler şu şekilde listelenebilir;

  • Sınavın hangi pozisyonlara personel alınması için yapıldığını öğrenin ve bu pozisyon için uygun bir aday olup olmadığınıza karar verin.
  • Baraj uygulamasının hangi seviyede olduğunu iyi bir şekilde öğrenin.
  • Sınav ve mülakatlarda adaylardan beklenenleri ve bu aşamalarda ne yapılması gerektiğini iyice öğrenin. Bu noktada adayların tabi tutulacağı sınavların içerikleri hakkında net bir şekilde bilgi almanız da faydanıza olacaktır.
  • Bilgileri iyice gözden geçirdikten sonra, sınav başvurusu doğru şekilde yaptığınızdan emin olun.

Banka Sınavları Soruları Nelerden Oluşur?

Banka sınavı soruları genellikle ekonomi, hukuk, muhasebe ve yabancı dil bilgisinden oluşmakta olan sınavlardır. Fakat bu durum bankalar arasında ve alınacak pozisyonlara göre farklılık gösterebilir. Fakat yukarıda sayılan 4 alan, genel olarak bir bankacıdan beklenilen özellikler arasında yer aldığı için neredeyse her sınavda yer almaktadır denebilir.

Bankaların yazılı sınavlarının yanı sıra birde sözlü mülakat olarak adlandırılan adayla yüz yüze görüşmenin sağlanmakta olduğu bir aşaması daha bulunmaktadır. Bu aşamada adaylara sektör ve günlük hayatla ilgili bazı sorular sorulmaktadır.

Adayların sorulara verdikleri cevaplar, cevap tarzı, adayın prezentabl olup olmadığı, adayın dil hakimiyeti gibi konulara dikkat edilir. Her iki aşamadan da farklı puanlandırma yapılmaktadır fakat yazılı sınavı geçemeyen adaylar sözlü mülakata çağrılmazlar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.