Bankamatik Kartımı Yuttu Ne Yapabilirim? ATM Kartı Yuttu

0

Bankamatiklerin kartları yutması çok sık karşılaşılmasa da karşılaşıldığında can sıkıcı olabilen bir durumdur. Zaten bu nedenle de bankamatik kartımı yuttu ne yapmam şeklinde sorular duymaktayız. Bankamatikler normal şartlarda kartları yutmazlar. Kartları yuttukları durumda normalde olmaması gereken bir işlem yapılmış veya bir konuda sorun oluşmuş demektir. Bu sorun veya işlem yanlış şifre girilmesi, kartınızın son kullanım tarihinin geçmesi, kartın bankamatikte sıkışması veya bankamatiğin bozulması olabilir. Peki böyle bir durumda ne yapmalısınız?

Bankamatik Kartı Yuttu Ne Yapmalıyım?

Böyle bir durumda sebep ne olursa olsun mutlaka müşteri hizmetlerini aramalısınız. Eğer kartınızın süresi dolduğu için veya şifresini yanlış girdiğiniz için yutmadı ve bir arıza nedeni ile yuttu ise mutlaka bankamatiğin başında beklemelisiniz. Daha sonrasında müşteri hizmetleri kartınızı size ulaştıracaktır.

Müşteri hizmetlerinde net bir bilgi almadan bankamatiğin başından ayrılmayın. Özellikle anlık bir kart sıkışması gibi olayda bankamatik kartı geri verebilir. Bu durumda kartınız başka kişilerin eline geçebilir. Mutlaka kartınız sıkışırsa veya bankamatikte bir sorun olursa ve kartınızı vermezse bankamatiğin başından ayrılmadan müşteri hizmetlerini arayınız.

bankamatik kartımı yuttu
bankamatik kartımı yutarsa yapılması gerekenler

Kartımın Şifresini Yanlış Girdim

Bu durumda bankamatik bir güvenlik önlemi olarak kartınızı yutacaktır. Eğer şifrenizi 3 kereden fazla yanlış girdiyseniz bu durumda yapacağınız bir şey yoktur. Bankamatik size kartı geri vermeyecektir. Bu durumda müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Daha sonrasında kartınız bankada kayıtlı olan evinize tekrar gönderilecektir. Bankamatik kartınızı yanlış şifre girdiğiniz için yuttuysa bu durumda bankamatiğin başında beklemenize gerek yoktur. Çünkü siz de dahil kimseye o kartı vermeyecektir.

Kart sadece bankanın ekipleri tarafından alınabilir. Ekipler gelip kartınızı aldığında size tekrar gönderecektir. Bu süreçte müşteri hizmetlerini arayıp kartınızı beklemekten başka yapacağınız bir çözüm yolu maalesef bulunmamaktadır. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için mutlaka şifrenizi unutmayacağınız bir şifre yapmalısınız. Yine şifreyi girerken de dikkatli davranmalısınız. Aksi halde kartınız size tekrar gönderilene kadar işlem yapamazsınız. Kartınızın da bankamatikten alınıp size tekrar gönderilmesi işlem yoğunluğuna göre uzun sürebilecek bir durumdur. Bazı durumlarda birkaç hafta bile sürebilir. Bunun yanında kartınızı şubenizden teslim almanız da gerekebilir. Şubeden teslim alırken sizden kimlik kartınız ve benzeri belgeler sorularak doğrulama alınabilir.

Kartımın Son Kullanma Tarihi Dolduğu İçin Bankamatik Yuttu

En çok karşılaşılan durumlardan birisi de bankamatiğin son kullanma tarihi dolan banka veya kredi kartını yutmasıdır. Kartların üzerinde yazan tarih dolduktan sonra artık kartı kullanmaya devam etmemelisiniz. Bazı durumlarda zaten bankalar bu kartları otomatik olarak kullanıma kapatsa da bazı durumlarda alışveriş ve benzeri yerlerde kullanırken açık olabiliyor. Fakat bu kartlar bankamatiğe girdiği anda bankamatik tarafından yutuluyor. Bu durumda yine bankamatiğin başında beklemenize gerek yoktur.

Bankamatik yine siz dahil kimseye o kartı geri vermeyecektir. Bu durumda internet şubesinden, mobil şubeden veya yine müşteri hizmetlerinden yeni bir kart talebinde bulunmanız gerekmektedir. Yeni kartınız basılacak ve adresinize kargolanacaktır. Kartınız geldikten sonra tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eski kartınız da banka tarafından imha edilecek veya bankanın koşulları çevresinde kapatılacaktır. Burada madur olmamak ve belli bir süre kartsız kalmamak için mutlaka kartınızın son kullanma tarihini kontrol etmelisiniz. Kartınızın son kullanma tarihi yaklaşıyorsa dolmasını beklemeden yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda yeni kartınız basılacak ve size yollanacaktır. Bu süreçte de eski kartınızı kullanmaya devam ederek kartsız kalmamış olursunuz.

Bankamatik Kartımı Yuttu Kaç Günde Teslim Edilir?

Sorulan bir diğer soru da bankamatik kartı yutarsa kaç gün sonra teslim edileceği olmaktadır. Bu soruya net bir yanıt vermek zordur. Bankanın bu durumda uyguladığı sürece göre yani bankadan bankaya bu süre değişiklik gösterecektir. Yine kartı yutma nedenine göre de bu süre değişecektir. Eğer yeni kart talep ederseniz yani kartınızın son kullanma tarihi dolduğu için kapatıldıysa yeni kartın size ulaşması 2 haftaya kadar sürebilir. Bunun yanında bir arızadan dolayı yuttu ise birkaç gün içinde kartınız iade edilebilir.

Şifrenizi yanlış girdiğiniz için unuttuysanız yine kartınız yeni karta göre daha çabuk teslim edilecektir fakat sizden farklı doğrulama metotları ile kimliğinizi doğrulamanız istenebilir. Bu durumda da yine işlem uzayabilir. En kısa sürede teslim edilecek olan genelde bir arıza veya kartın sıkışması sonucu bankamatiğin kartı yutması durumudur. Bunun dışındaki durumlarda kartınızın size ulaşması bazen haftalar bile sürebilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.