Bekleyen Provizyon İptal Edilir Mi?

0

Provizyon kelimesini bankacılık işlemlerinde ön onay anlamına gelmektedir. Yine bankaların kredi kartı kullanılarak yapılan alışveriş işlemlerinde de provizyon işleminin devreye girdiğini ifade edebiliriz. Esasında kredi kartı işlemlerinde provizyon terimi daha çok kredi kartının doğrulanması için kullanılmaktadır. Esasında kredi kartıyla alışveriş yaptığımız zaman bir süre yaptığımız işlem provizyon statüsüne sahip olarak beklemektedir. Yani bir süre kredi kartıyla yaptığınız alışverişin miktarı hesabınızdan düşse de yine de bekleme pozisyonunda yer almaktadır. Peki bekleyen provizyon iptal edilir mi? Bu esasında biraz teknik bir konu olsa da şayet zamanında bankanıza müracaat edecek olursanız, bekleyen provizyonunuzu iptal ettirebilirsiniz!

Bekleyen Provizyon İptal Süreci Nasıldır?

Bankalar kredi kartı harcamalarının doğruluğunu onaylamak için yapılan alışveriş tutarını bir müddet provizyon konumunda bekletmektedir. Bu bekleme işlemi çoğunlukla gün sonuna kadar devam etmektedir. Gün sonuna kadar bekleyen provizyon işlemleri onaylanarak, artık yaptığını alışverişin doğruluğu da onaylanmış olmaktadır. Bekleyen provizyon iptal edilir mi? Kredi kartınızla alışveriş yaptıktan sonra ne kadar kısa süre içerisinde başvuruda bulunursanız, o kadar hızlı bir şekilde bilginiz dışında yapılan alıveriş de iptal edilecektir. Bundan dolayı bekleyen provizyon iptal sürecinde bir an önce bankayla iletişime geçiyor olmanız gerekmektedir.

Bekleyen Provizyon İptal Edilir Mi?

Elbette ki bekleyen provizyon sürecini örneklendirecek olursak; mesela 31 Ağustos tarihinde saat 10:00 itibariyle kredi kartınızı kullanarak bir alışveriş yaptınız. Söz konusu alışverişteki harcadığınız miktar hemen kredi kartınızdan düşecektir. Ancak bu miktar sizin kredi kartı harcamalarınıza doğrudan eklenmeyecektir. Gece saat 23.59 oluncaya kadar yapmış olduğunuz alışverişin tutarı bankada provizyon konumunda bekleyecektir. Bu saate kadar itirazda bulunduğunuz takdirde bekleyen provizyondaki işlemin iptal edilmesini mümkün kılabilirsiniz.

Bekleyen Provizyonu Nasıl İptal Edilir?

Bekleyen provizyon iptal edilir mi? Ya da bekleyen provizyonu nasıl iptal edebilirim? Şayet kredi kartınızdan istenmeyen bir alışveriş yapılmışsa elbette ki uygun koşullar dahilinde bu alışverişi iptal ettirebilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak ilgili bankayla iletişime geçmelisiniz. Bankanızın müşteri hizmetleri birimini arayarak, kredi kartınızın sizin bilginizin dışında kullanıldığını ifade edebilirsiniz. Böylece söz konusu harcamanın size fatura edilmesinin de önüne geçmiş olursunuz.

Burada dikkat etmeniz gereken en temel konu ise bekleyen provizyon işlemi iptali başvurunuzu olabildiğince erken bir zamanda yapmalısınız. Çünkü yapılan alışveriş tutarının provizyon konumunda bekletilmesi süreci bir günle sınırlıdır. Aynı gün içerisinde bankanıza müracaat edecek olursanız, bekleyen provizyon işleminizi de gayet pratik bir şekilde iptal ettirebilirsiniz!

Leave A Reply

Your email address will not be published.