Bekleyen Provizyon Nedir? Ne Kadar Sürer?

0

Bekleyen Provizyon Nedir? Ne Kadar Sürer?

Günümüz itibariyle pek çok farklı alışverişin banka kartlarıyla yapıldığı biliniyor. Bu kapsamda bekleyen provizyon terimi de sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bekleyen provizyon nedir? Bankaların yapılan ödeme işlemi sonrasındaki ihtiyaç duyduğu onay sürecinin ilk aşamasına bekleyen provizyon denir. Çünkü bankalar yapılan alışverişin güvenli bir şekilde yapıldığından emin olmak ve müşterilerini korumak amacıyla birtakım onay sürecini işletirler. Bekleyen provizyon işlemi de bu sürecin ilk aşamasıdır. Özellikle fiziki kredi kartlarıyla ya da banka kartlarıyla alışveriş yapıldıktan sonra birtakım prosedürler devreye girer. Bekleyen provizyon uygulaması da bunlardan birisidir.

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Şayet kredi kartınızla bir mağazadan ya da online alışveriş platformlarından alışveriş yapmışsanız; bekleyen provizyon uygulamasına otomatik olarak tabi olursunuz. Siz ödemenizi yaptığınız andan itibaren satıcıyla banka arasında ödeme süreci de başlamış olur. Bekleyen provizyon da bu aşamada devreye girer. Ön onay olmadan ödemenizin satıcıya geçmesi de mümkün olmaz.

Bekleyen Provizyon Nedir? Ne Kadar Sürer?

Alıveriş işlemi sonrasında ödemenin yapılması için onay işlemi başlamaktadır. Öncelikli olarak alışveriş işlemi sonrasında kartınıza yeterli bakiyenin ya da yeterli bir limitin bulunup bulunmadığı kontrol edilir. Sonrasında ise satıcının satın alınan malı müşteriye teslim edip etmediğine ve alışveriş işleminde herhangi bir sorunun bulunup bulunmadığı aşaması devreye girer. Esasında bekleyen provizyon işlemi mal ya da hizmet alımlarınki riski azaltan bir etkiye de sahiptir.

Bekleyen provizyon işleminin süresi genellikle bir gün kadardır. Ancak bazı durumlarda bu süre 2 güne kadar da uzadığı olur. Harcama yaptığınız zaman güvenliğinizin sağlanması açısından provizyonda bekleyen işlemini bulunur. Onay alıncaya kadar kartınızdan düşen bakiye karşı tarafa aktarılmaz. Böylece dolandırıcılıkların da önüne geçilmiş olur. Esasında bekleyen provizyon işleminde süre hem bankadan bankaya hem de pos cihazından pos cihazına farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada ortalama 1 ya da 2 gün süre içerisinde provizyon süreci sürebilmektedir.

Bekleyen Provizyon Aşamaları Nelerdir?

Elbette ki bekleyen provizyon işleminin birtakım aşamaları mevcuttur. İşte bekleyen provizyon işleminin aşamaları:

  • Alıcı, satıcıya kredi kartı bilgilerini verir ya da kartını verir
  • Banka müşterinin yeterli bakiyesinin bulunup bulunmadığını kontrol eder
  • Şayet bakiye yeterliyse herhangi bir sahtelik söz konusu değilse banka yetkilendirme kodu iletir
  • Bu aşamadan sonra ödenecek miktar müşterini kredi kartından ya da banka kartından düşer
  • Son olarak ortalama 1 ya da 2 gün karda süre içerisinde ödeme miktarı satıcıya aktarılmış olur

Leave A Reply

Your email address will not be published.