Bileşik Faiz Nedir, Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır ?

0

Bileşik Faiz Nedir ?

Bilindiği gibi faiz bir finans terimidir. Banka kredi faizleri, vadeli hesap faizleri gibi pek çok yerde karşımıza bu terime hemen herkes aşinadır. Genellikle uzun vadede parasını evde tutmak yerine değerlendirmek isteyen kişilerin yararlandığı bu faiz nedir, basit faiz-bileşik faiz nedir ve nasıl hesaplanır bu yazımızda size bundan bahsedeceğiz.

Faiz, bir miktar paranın bir başka kişi tarafından belli bir süre kullanılması karşılığında kişiye ödenen tutardır. İlk başta değerlendirilen paraya anapara denir ve faizler bu anapara üzerinden hesaplanır. Faiz; basit ve bileşik faiz olmak üzere ikiye ayrılır. Bu yazımızın konusu bileşik faizdir

Bileşik faiz, terim olarak bilinmese de uygulama olarak aslında çoğu kişinin aşina olduğu bir sistemdir. En basit tabiriyle, bankaya yatırılan paranın faizine tekrar faiz işlenmesi olarak anlatılabilir. Yani bankaya belli bir miktarda parayı yatırdınız ve buna faiz işlendi. O dönemdeki faiz tutarı anaparaya eklenir ve bu total miktardan tekrar faiz işlemine devam edilir. Bu işlemde faiz oranları düşük gibi görünse de uzun vadede kazanılan para hesaplandığında oldukça yüksek meblağlar çıkmaktadır.

Ülkemizdeki hukuki süreçlerden ötürü bileşik faiz uygulamalarına belli kısıtlamalar getirilmiştir. Paranızı değerlendirmek için bileşik faiz uygulamasında uyulması gereken şartlar;

  • Ticari iş kapsamı taşıyan sözleşmeler
  • 3 aylık dönemle kısıtlı olması

Bu 2 şartı sağladığınız takdirde bankadaki paranıza bileşik faiz uygulama hakkı kazanmış olacaksınız.

bileşik-faiz-nasıl-hesaplanır
bileşik-faiz-nasıl-hesaplanır

Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır ?

Birçok terim gibi bileşik faiz de tanımını yaparken kişilere karışık gibi görünmektedir. Fakat bileşik faiz nasıl hesaplanır sorusunun cevabını vermek oldukça basittir. Örneğin elinizdeki 100.000 TL parayı aylık %2,5 faiz oranıyla, 9 ay bankaya yatırdığınızı hesap edelim.

  1. ayın sonunda; 100.000 x %2,5= 2.500 TL faiz elde edersiniz
  2. ayın sonunda 102.500 x %2,5= 2.562,5 TL faiz elde edersiniz
  3. ayın sonunda 105.062,5 x %2,5= 2.626,5 TL faiz elde edersiniz ve bu hesap bu şekilde devam eder.

 

Bileşik faizin formüle dökülmüş hali;

ana para x (1 + faiz oranı)dönem sayısı – ana para= faiz tutarı

Leave A Reply

Your email address will not be published.