Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? BES Zorunlu mu

0

Emeklilik günleri, bugünden itibaren oldukça iyi planlanması gereken bir dönemdir. Bu dönemde ferah seviyesinin yüksek olması ve satın alma gücünün yüksek olması için bugünden başvurulabilecek sistemlerden bir tanesi ve en önemlisi; bireysel emeklilik sistemidir. Emeklilik yıllarına yatırım yapmak isteyen kişilerin merak ettiği BES nedir? Sorusunun cevabını ve bireysel emeklilik ile ilgili gerekli bilgileri bu yazımızda derledik.

BES yani uzun adı ile bireysel emeklilik sistemi, çalışan kişilerin aktif olarak çalışma süreleri içerisinde yaptıkları tasarrufları yatırabilecekleri, uzun vadeli bir yatırım; özel bir emeklilik sistemidir. Kişiler, bu özel emeklilik sistemlerine gönüllü olarak katılırlar ve emekli olduklarında sosyal güvenlik sistemlerinden alacakları maaşların yanında ek bir gelir elde ederler.

Bireysel Emeklilik Zorunlu Mu?

Geleceğe dönük yatırım yapma ve bireysel emeklilik avantajlarından yararlanmak isteyen kişilerin cevabını merak ettiği sorulardan bir tanesi; BES zorunlu mu? sorusudur. Bireysel emeklilik sistemleri, tamamen gönüllülük esasına dayalı olan ve tamamen kişilerin kendi tasarrufunda olan bir sistemdir. Dolayısı ile kişiler, istedikleri zaman BES’te yatırım yapmaya başlayabilirler.

Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli husus; bu sistemin devlet destekli olmasıdır. Kişiler, BES’e istedikleri miktarlarda, aylık tasarruf miktarlarına göre dâhil olabilmektedirler. Devlet de kişilerin, aylık BES ödemelerinin yüzde 25’i oranında destek sağlamaktadır. Bu açıdan düşünüldüğünde BES oldukça karlı bir yatırım olmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl Olur?

BES’e yeni katılım sağlayacak olan kişiler, Bireysel Emeklilik Sistemi nasıl olur? ve nasıl işler diye merak etmektedir. Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin gönüllü olarak katıldıkları, her ay baştan belirlenmiş olan miktar üzerinden ödemenin yapıldığı, devletin de bu miktar üzerinden yüzde 25 oranında destek verdiği bir emeklilik sistemidir. Ülkemizdeki çoğu bankanın Bireysel Emeklilik Sistemi hizmeti bulunmaktadır ve kişiler, istedikleri bankanın BES hizmetinden yararlanarak yatırım yapmaya başlayabilmektedirler.

Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de; BES’in Sosyal Güvenlik Kurumu tarafında sağlanan sağlık ve emeklilik hizmetleri ile ilgili bir bağının olmamasıdır. Bu sistemde yalnızca emeklilik döneminde ek bir gelir elde edilmesi söz konusudur; herhangi bir sağlık hizmeti içermemektedir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.