Birikim Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

0

Birikim hesapları sayesinde birikmişlerinizi güvenli bir şekilde bankalarda değerlendirebilirsiniz. Siz değerli ziyaretçilerimiz için bu yazımızda büyük emekler sonucunda kazanmış olduğunuz ve tasarruflarla gelirinizden arta kalan birikimlerinizi bankalarda değerlendirmeniz için sunulan birikim hesabı hakkında bilgi vereceğiz. Peki, birikim hesabı nedir, nasıl açılır? 

Birikim Hesabı Nedir?

Birikim hesabı, tasarruflarınızı gecelik, aylık veya yıllık faiz veya kar payı oranları sayesinde güzel bir şekilde değerlendirebileceğiniz bir mevduat hesabıdır. Birikim hesabını türk lirası ve döviz cinsinden açabilirsiniz. Birikim hesapları, birikim sahiplerinin para biriktireceği mevduat ürünleri olması nedeniyle anaparaya faiz veya kar payı verilir. Bu faiz oranı ve kar payı bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Kısa bir örnek vermek gerekirse,  şubesiz bankacılık hizmetleri veya bankaların internet kanalları  kullanılarak açılabilen birikim hesapları, bankalara herhangi bir gider kalemi oluşturmaması nedeniyle faiz ya da kar payı verme oldukça yüksek olur. Bu nedenle birikim hesabınızı mobil bankacılık ve internet bankacılığından açmayı tercih edebilirsiniz.

Yukarı da bahsetmiş olduğumuz üzere TL cinsinden veya döviz cinsinde de açılabilir. Hesabı açmış olduğunuz cinse göre faiz veya kar payı elde edilebilir.

Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Birikim hesabı, açmak istediğiniz bankanın herhangi bir şubesine gidip başvuruda bulunarak açabilirsiniz. Birikim hesabı açacağınız bankanın müşterisi iseniz, mobil bankacılığı kullanarak veya çağrı hizmetlerini de arayarak birikim hesabı açabilirsiniz. Banka şubeleri aracılığıyla birikim hesabı açmak için eğer hesap açmak istediğiniz bankanın müşterisi değilseniz, normal bireysel banka hesabı açma adımlarını yapmanız gerekmektedir. Eğer ki banka şubelerinize uğramak için zamanınız yok ise, lgili banka müşteri temsilcilerinin sizi ofis, ev ya da istediğiniz  adreste ziyaret etmesini isteyerek birikim hesabı açabilirsiniz.

Birikim hesabı nasıl kapatılır?

Birikim hesabınızda yer alan miktarı vadesiz hesabınıza göndererek veya yatırarak hesabınızı kapatmak için istekte bulunabilirsiniz. Bankanızın şubelerine de giderek kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra birikim hesabını kapatmak için internet, mobil şube veya ATM’leri de kullanabilirsiniz. Umarız birikim hesabı nedir, nasıl açılır? isimli yazımız faydalı olmuştur.

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.