Birikim Yapmanın Kısa ve Uzun Vadede Avantajları

0

Kısa ve Uzun Vadede Birikim Yapmanın Faydaları

Hayatımızı planlı olarak sürdürmeye çalışsak da zaman zaman karşımıza sürprizler beklemediğimiz gelişmeler çıkabiliyor. İnsanın kendini maddi yönden rahat hissedebilmesi ve güvence altına alması tabi ki birikimle sağlanır. Toplu bir ödeme yapacağınızda veya beklenmeyen bir durum yaşandığında kenara ayırdığınız o birikim sizi kurtarabilir. İşte bunun için de her ay gelirinizin bir bölümünü birikime ayırarak kendinizi ve ailenizi güvence altına alabilirsiniz.

Bu durum, ayrıca sizin kendinizi güvende hissetmenizi ve adımlarınızı bu yönde atmanızı sağlayacaktır. Peki birikim yapmanın kısa ve uzun vadede avantajları nedir? Birikim yaparsak kısa ve uzun vadede nasıl sonuçlar alabiliriz?

Kısa ve Uzun Vadede Yapılan Birikimin Avantajları

Kısa Vadede Birikim : Birikim yapmanın kısa vadede avantajlarından bahsedersek ilk olarak birikime yeni başlayanların kenara ayırmaya başladıkları para ile az da olsa küçük ve ani ödemeleri karşılayabileceklerini söyleyebiliriz. Tabi ki birikim yapmak kendinizi planlı ve programlı bir şekilde ekonomik olarak düzene sokmaktır. Birikim yapmadan önce gelirinizi zorunlu ödemelere ayırdıktan sonra kalan paranın bir kısmı ile birikim yapabilirsiniz. Birikim yapmanın kısa vadede avantajları;

* Küçük ve ani ödemeler karşısında veya beklenmeyen durumlar karşısında az da olsa birikimi yapmanız ani durumlara karşı size yarar sağlayacaktır.

* Kısa vadede yapılan birikimler aynı zamanda kişinin kendisine olan güvenini arttırır ve ekonomik olarak daha tasarruflu davranmaya iter.

* Kısa vadede yapılan birikimler sizleri zora sokacak durumlarda ( sağlık, kaza, haciz, kamu borcu ) fayda sağlayabilir ve bu ani gelişmelerde en büyük desteğiniz bu birikiminiz olabilir.

Uzun Vadede Birikim : Birikim yapmak bazı zevklerden ve davranışlardan kaçınarak ekonomik olarak kendinizi güvence altına almak ve fedakarlıkta bulunmaktır. Uzun vadede yapılan birikimler kişilere daha çok katkı sağlar. Peki uzun vadede birikim yapmanın avantajları nedir? Birikim yapmanın uzun vadede avantajları;

* Uzun vadede birikim yapmanın en güzel avantajı kişinin oluşabilecek ani durumlara karşı kendini ve ailesini güvence altına alabilmesidir.

* Uzun vadede yapılan birikimler kişinin özgüvenini arttırır, ekonomik anlamda arkasında bir desteğin olduğunu bilmesi oluşabilecek ani gelişmelerdeki en büyük güvencesidir.

* Uzun vadede birikim yapmak ev, araba yada arazi gibi yatırımlara yönelmenizi, özlemini çektiğiniz ihtiyaçlarınıza ulaşmayı sağlar. Tabi uzun vadede yapılan birikimin miktarı da sizin bu ihtiyaçlarınızı ne düzeyde karşılayacak orası da birikiminize bağlıdır. Bu yüzden uzun vadede size yarar sağlayacak düzeyde birikim hedeflemelisiniz.

Neden Birikim Yapmalıyım?

Birikim yapmak sizi hem psikolojik açıdan hem de maddi açıdan rahatlatan bir unsurdur. Beklenmeyen durumlarda, maddi yönden sıkıntılarınızda yaptığınız birikim kurtarıcınız olabilir. Bununla beraber birikim yapmak aynı zamanda yeni iş kurabilme veya  mal satın alabilme gibi imkanları da sağlayacaktır. Aynı zamanda yaptığınız birikim faiz, yatırım gibi birçok seçeneğinizi karşınıza çıkaracak ve gelir gücünüzü arttıracaktır.

 

 

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.