Bitcoin Alım Satımı Nasıl Yapılır?

0

Bitcoin Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Sizlere bu yazımızda toplam 4 adımda bitcoin alım satımının nasıl yapıldığını en kısa ve anlaşılır haliyle anlatmaya çalışacağız. Şu an dünya üzerinde dolar karşısındaki değeri dolayısıyla çok rağbet gören bir para birimi var. Henüz çok kısa bir zaman önce ortaya çıkmasına rağmen tüm dünya tarafında ilgiyle karşılandığı için çok değerli hale geldi. Bitcoin madenciliği yapıyorsanız bu bitcoinlerinizi alıp satmayı da normal olarak bilmeniz gerekiyor. Piyasada şu an bu iş için hala daha birçok kişinin kafasında sorular var. Google üzerinde her gün milyonlarca arama “Nasıl kripto par alıp satabilirim?” olarak dönüyor. Değerleri 100 binlerce lira olan bitcoinleri işte nasıl alıp satacağınızı hadi hiç gecikmeden öğrenelim. Baştan söylemek istiyoruz ki bu yazı hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi amaçlı değildir. Tek amacımız insanların kafalarındaki bitcoin alım satımı nasıl yapılır sorularına cevap olmaktır.

 

İlk adımınız kesinlikle bitcoinin ve diğer kripto para birimlerinin işlem gördüğü bir borsada hesap açmak olacaktır. Çünkü eğer buralarda hesabınız yoksa sadece bitcoin hareketliliklerini izlemek ile yetinirsiniz. Tıpkı hisse senetleri ve fonların bulunduğu borsalar gibi bitcoinin de işlem gördüğü borsalar vardır. Üye olduktan sonra tüm güvenlik sorunlarını aşmak için hesabınızı doğrulamanız gerekir. Borsalara göre değişecek miktarlarda minimum bakiyeleri hesabınıza yüklemelisiniz. Yurt dışında en popüler borsalardan birkaçını size söylemek istiyoruz. Binance, Bittrex ve Cex.io gibi birçok borsayı yurt dışı bitcoin alımınız için kullanabilirsiniz. Türkiye için ise Paribu, Bitturk ve BTCTurk adlı borsa sitelerini tavsiye ediyor.

 

İkinci adım aslında bir tavsiye gibi olacak. Bizim tavsiyemiz hem Türkiye içinde hem de yurt dışında bir borsa sitesinde hesabınız olmasıdır. Çünkü Türkiye içinde açtığınız hesaplarda genellikle belirli ana kripto paralar alıp satılabilmektedir. Ancak yurt dışında birçok kripto para biriminin alım satımı yapılıyor bu yüzden tavsiyemiz en kısa sürede iki adet kripto para hesabınızın olmasıdır.

 

Üçüncü adımımız ise tamamen borsa ile ilgili olacak. Tıpkı borsada olduğu gibi tüm haberleri, trendleri takip etmeli ve gidişatın farkında olmalısınız. Bir zamanlar 20 bin dolar civarında işlem gören kripto paralar şu an 11 bin dolar civarlarında işlem görüyor. Hatta yakın zaman içinde yeniden 15 bin doları göreceği birçok uzman tarafından söylenmektedir. Ancak her iddiaya asla inanmamalısınız. Çünkü birçok borsa uzmanı doların 2018 sonunda 4.9 kadar olacağını söylese de şimdi 6 sınırında. Ne olacağını asla bilemezsiniz sadece iyi tahmin edersiniz. Eğer Twitter, haber siteleri, forumlar ve birçok yeri takip ederseniz iyi tahminlerin önü açılacaktır.

 

Dördüncü yani son adımımızda ise fiyat hareketliliklerinden bahsedeceğiz. Kesinlikle bitcoin alım satımı yaparken borsa üzerindeki fiyat hareketliliklerini dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu hareketliliklere göre kısa vadede al sat işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.