Blockchain Nedir?

0

Blockchain Nedir?

 

Türkçe kelime anlamı olarak blok zinciri demektir. Bir veri tabanı sistemi olan blockchain, şifreli dijital verilerin, güvenli bir şekilde kopyalanmadan dağıtılmasını sağlayan bir yöntemdir. Blockchain basit fakat güçlü ağ yapısı sayesinde kullanışlı bir sistemdir. Bu sistemde birçok insan bilgi girişi yapabilir ve sistemi kullanan kişiler kayıtların nasıl değiştirildiğini görebilir. Blockchaine kabaca bir örnek olarak wikipedia verilebilir. Wikipediada da birçok insan bilgi girişi yapabiliyor ve araştırma yapan kullanıcılar güncellenen bilgilere erişebiliyor. Blok zinciri birçok hesap hareketinin kayıt halini temsil eder. Hesap hareketleri gerçek oluşunu muhafaza edebilmek adına dijital olarak imzalanır ve bu kayıtlarda kimse değişiklik yapamaz. Ayrıca kendi kendini 10 dakika da bir otomatik güncelleyen ve kendi kendini denetleyen bir sistemdir. Bu şekilde de sistemin güvenilir olduğu ispatlanmış olur.

 

Blok zinciri nereden ortaya çıktı diye düşünürsek işaretler bizi bitcoine itecek. Bitcoine; kısaca dijital para birimidir. Bilindiği üzere bir dönem oldukça popüler olmuş, birçok insan bu şekilde 2008 yılından beri azımsanamayacak paralar kazanmıştır. 2008 yılında bugüne 10 yıllık süreçte büyük bir problem yaşanmadan blok zinciri yöntemi başarıyla sürdürülüyor. Bitcoinin yaşadığı problemler elbette var, fakat bunlar yönetimle veya hacklemeyle ilgili oldu. Hackerlik demişken blok zinciri sayesinde bu probleminde önüne geçmeye çalışmak mümkün. Özel anahtarlı kriptografiyle kimlik doğrulama işlemleriyle uğraşmadan ve hakkınızda fazla bilgi vermeden kendinizi tanıtabilirsiniz. Böylece dijital ortamda tanımadığınız kişiler tarafından özel bilgilerinizin paylaşımının önüne geçilirken, bir hacker saldırısından kurtulma ihtimaliniz de artıyor.

 

Blok zinciri; çok yeni olmamakla beraber, önceden de kullanılmış ve kullanımlığı ispatlanmış birçok sistemin birleştirilmesi ve uygulamaya geçirilmesi denilebilir. Kimliği belirsiz kişiler tarafından Satoşi Nakamoto mahlasıyla üretilen ve oldukça ses getirmiş bitcoin sistemi üç teknolojinin birleşimidir. Bu mükemmel üçlü; internet, kriptografi ve teşvikleri yöneten protokol birleşimidir.

 

Blok zinciri teknolojisiyle üç kolaylık sağlanıyor diyebiliriz. Bu kolaylıklar şöyledir;

  • Zincirdeki işlemlerin farklı noktalardan sürekli kontrol ediliyor olması sahtekarlık ve hackerlik ihtimallerini düşürüyor
  • Bir oluşumun, maddenin, varlığın vb. hangi kaynaktan çıkıp nereye gittiğini kontrol etmek adına kolay bir zincir
  • Aracıya gerek olmadan işlemleri yapmak, maliyeti düşürüp zaman kaybını ortadan kaldırarak işlemlerin hızlıca halledilmesini sağlıyor

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.