Borsada Neden Para Kaybediyoruz? Nasıl Para Kazanabiliriz?

0

Borsa, aracılar arasında alıcı ve satıcının karşılaştığı bir pazar olarak tanımlanabilir. BİST adıyla 26 Aralık 1985 tarihinde bir resmi törenle birlikte açılmıştır. 3 Nisan 2013 yılından itibaren ise Borsa İstanbul ismiyle faaliyetlerine devam etmektedir. Alıcı ve satıcı taraflar arasında yapmak istedikleri tüm işlemleri borsa pazarında yapabilirler. Borsa içerisinde para kazanmak kadar kaybetmek de mümkündür. Peki bizler borsada neden para kaybediyoruz? Borsada nasıl para kazanabiliriz?

               Borsa yatırımcıların büyük çoğunluğu borsa içerisinde büyük paralar kazanmak isterler. Lakin borsa yatırımcıların önemi küçümsenmeyecek kadarı birikimlerini dengede tutmakta zorluk çekmektedir. Birçok yatırımcı, borsa hakkında deneyim sahibi olmaması ve çok bilgiye sahip olmamasına rağmen piyasaya giriş yaparlar. Bu sebepten dolayı da büyük zararlar ederek kayıplarla karşılaşırlar. Kişilerin yeteri kadar bilgisi olmadan girdikleri borsa piyasası hakkında eğitim almaları gerekmektedir. Parasını değerlendirmek isteyen borsa yatırımcıları eğitim alarak kesinlikle kazançlarını arttırabilir. İşini iyi bilen ve deneyimli yatırımcılar ise borsada neden para kaybediyoruz ve nasıl para kazanabiliriz gibi problemlere takılmazlar.

Borsada Nasıl Para Kazanabiliriz?

               Aslında finans piyasaları genel anlamda riskli piyasalardır. En risklisi forex piyasası gösterilmekte, sonrasında ise kripto para piyasası gösterilmektedir. En az riskli görülen hisse senedi piyasasında ise zaman zaman çok büyük kayıplar da yaşanabilmektedir.

Hisse senedi piyasasına girmek isteyen yatırımcıların büyük bir kısmı para kaybetmekte. Borsada para kaybeden kişiler her ne kadar kayıplarından konuşmak istemese de çok büyük bir yoğunlukla oldukları kesindir. Peki borsada neden para kaybediyoruz? Bunu sizin için listeledik.

  • Büyük hayaller kurmak: Borsa pazarına giren kişilerin büyük çoğunluğu büyük hayaller ile bu işe giriyor. Çok para kazanma isteği, kolay yoldan para kazanma hayalleri kişilerin para kaybetmesine sebep oluyor.
  • Yeterli bilgiye sahip olmamak: Borsa işlerine giren kişinin borsa hakkında bilgisinin yeterli olmaması durumunda para kaybedebilirler. Yeterli deneyim ve bilgi sahibi olmayan kişiler için çeşitli eğitimler mevcuttur. İşin profesyonellerinden büyük eğitimler alarak yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz.
  • İşleri ciddiye almamak: Borsaya yeni giren kişilerin bir kısmı bu işi yeteri kadar ciddyie almazlar. Asıl mesleklerinde gösterdikleri özenli çalışmayı yatırım işlerinde göstermezler ve bu da para kaybetmelerine sebep olur. Eğer borsaya girme eğiliminiz var ise kesinlikle bu işleri kendi mesleğiniz gibi dikkatli şekilde yapmalısınız. Yatırımlarınızı hobi olarak değil de iş olarak görün.
  • Önerilere göre işlem yapmak: Bir haber duyduğunuzda o haberden emin olmadan yatırım yapmayın. Sağdan soldan kulağa gelen bilgilerle yatırım yapan kişiler büyük oranda para kaybederler. Yatırım planlarını başkalarından duymak yerine kendniiz takip edin ve bu şekilde güzel kazançlar elde edin.
  • Yeterli seviyede araştırma yapmamak: Bu işi internet üzerinden yapmanız akıl karı değildir. Sosyal medya platformları üzerinden yatırım tavsiyesi verenleri dinlemek, internette siteler üzerinden tavsiyeler almak sizin para kaybetmenize yol açar. Eğer internetten borsa konusunda bir araştırma yapacaksanız tavsiye araştırması yerine bilgi araştırması yapın. Bu şekilde kendi analizlerinizi oluşturacaksınız ve para kazanmaya başlayacaksınız.
  • Eğitimsizlik: Buradaki eğitimsizlik konusu sosyal hayattaki eğitimsizlik değildir. Borsa yatırımına girenlerin çoğu borsa hakkında eğitim almadan girer. Yukarıdaki maddelerde de söylediğimiz gibi tavsiyeyle hareket eden kişilerin önünde olabilmek için borsa eğitimleri almanız gerekmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.