Borsada Para Kazanmak İçin Bunlara Dikkat Edin !

0

Borsada para kazanmak için neler yapılmalı? Borsadan nasıl para kazanırım soruları hisse senedi piyasalarına giriş yapan yatırımcıların en çok sorduğu sorular içerisinde yer alıyor. Peki borsadan para kazanmak kolay mı, borsadan para kazanmak için püf noktaları var mı?

Borsada Para Kazanmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsa hem kısa hem de uzun vadede kazanç elde etmek isteyenlerin bono, tahvil ve hisse senedi gibi değerli kağıtlar üzerinden alım ve satım işlemini gerçekleştirdikleri bir finans işlemi merkezidir. Borsada işlem gören değerli kağıtlar ise genelde büyük ve orta ölçekli şirketlere aittir. Borsada para kazanmak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi sahibi olan ve temkinli adımlar ile işlemlerini gerçekleştiren kişiler, her daim borsadan kazanç elde edebilir.

Borsa hem kolay kazandıran hem de çok kolay bir şekilde kaybettiren bir finans sistemidir. Borsada kazananlar ise her daim alım ve satım işlemlerini bilinçli olarak yapan kişilerdir. Bunun dışında tesadüf olarak da para kazaılabilir elbette çünkü iki farklı seçenek var kazanmak veya kaybetmek. Ancak istisnalar kaideyi bozmaz terimi burada da geçerlidir.

Borsa nedir ve borsada para nasıl kazanılır gibi sorulara yanıt arıyorsanız, öncelikle borsanın püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Hedef Belirlemek

Borsada kısa vadede kazanç elde etmek, daima riskli işlem gruplarında oynamak anlamına gelir. Kısa vadede kazanç hedefleyen kişiler, oynadıkları işlemlerde yaşanacak her türlü kaybı önceden göze almalıdır. Ancak bu kaybedecekleri anlamına da gelmez. Çünkü bazen bir beklenti içerisinde olan hisse senedine yatırım yaptığınızda o beklenti gerçekleştiğinde hisse senedinde ciddi değer artışları görülebilir. Bu durumda kısa vadeli kar hesabı gerçekleşmiş olabilir.

Borsada, araçları takip etmek ve araştırma yaparak kâr getireceğine inanılan araçlarda işlem yapmak her daim daha güven vericidir. Borsaya ilk defa giren kişiler genelde yanlış yatırımlar sonucu doğan mağduriyetten ötürü kayıp yaşayarak batmaktadır. Borsada sabırlı olarak, güven veren uzun vadeli araçlara yönelmek her daim yatırımcılara olumlu sonuçlar getirir.

Portföy Çeşitliliği

Borsada para kazanmak için bilinmesi gereken temel kural, portföy çeşitliği kuralıdır. Borsada para kaybetmek istemeyen kişiler genelde tek bir araca değil, birden araca yatırımlarını gerçekleştirirler. Bu durumda bir aracın değer kaybetse bile diğer bir araçta meydana gelen değer kazanımı, yatırımlarda kaybı azaltma fırsatı sunar.

Borsada tek bir araç üzerinden yatırım işlemlerini gerçekleştirmek her daim risk içerir. Her daim borsada manipülasyon olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalı ve tek portföyde bir anda büyük kayıpların yaşanacağı unutulmamalıdır.

Piyasa Analizi

Borsada nasıl para kazanılır ve kazanmak için nelere dikkat etmek gerekir gibi sorulara verilebilecek bir diğer yanıt piyasa analizidir. Borsada para kazanmak isteyenler piyasa analizi yapmalı ve her daim izlemesi gereken yola hâkim olmalıdır.

analiz ve risk yönetimi ile borsada para kazanmak
analiz ve risk yönetimi ile borsada para kazanmak

Piyasa analizi ile borsada para kazanmak için araç fiyatlarında meydana gelen iniş ve çıkışları takip etmek yeterli olur. Takip aşamasında aracın arz ve talep dengesinin kimler tarafından meydana getirildiğini de bilen yatırımcılar bu dengeyi öğrendikten sonra borsada oldukça ciddi miktarlarda kazanç elde edebilirler.

Risk Yönetimi

Borsada kazanç sağlamak isteyenlerin dikkat etmesi gereken konulardan bir diğeri başarılı bir risk yönetimidir. Borsada riski sıfırlamak hiçbir durumda mümkün değildir ancak bu riski minimum seviyeye indirmek, başarıyı artırıcı bir unsur olabilir.

Risk yönetiminde başarı sağlamanın en kolay yolu, her daim bir B planına sahip olmaktır. Örneğin yatırımcı yatırımının belirli kısmını düşük riske sahip araçlara yaparken, küçük bir miktarı da yüksek risk içeren ve getirisi de yüksek olan araçlara yaparak minimum risk üzerinden kazanç elde etme şansını artırabilir.

Haber Takibi

Borsa yatırımcıları için haber takibi yapmak çok önemlidir. Yatırım yaptığınız hisse senedi sektörüne dair haberler veya şirkete özel kap haberleri fiyatlamaları ciddi anlamda değiştirebilir.

Bedelli sermaye artırımı, bedelsiz sermaye artırımı vb. terimleri öğrenmek bunların ne anlama geldiğini idrak etmek önemlidir. Bu tip haberler geldiğinde hisse senedinde oluşabilecek hareketleri önceden kestirmek size avantaj sağlayacaktır. Ayrıca günlük ekonomik takvimde açıklanacak verilerin takibini yaparak da piyasa hakkında daha derin bilgilere sahip olmanız avantaj sağlayacaktır.

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsada para kazanmak için öncelikle borsa ve yatırım araçları hakkında temel bilgilere sahip olmak gerekir. Yatırımcılar borsada kazanmak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi sahibi olduktan sonra kendilerini sürekli olarak geliştirerek de borsada kazanma şanslarını artırabilirler.

Borsada yatırım yaparken yurtdışı piyasaları takip etmelisiniz. Yabancı borsalarda yaşanan yükselişler veya düşüşler BIST tarafını da genellikle etkiler. Özellikle Dow Jones, Dax, Bowespa gibi endeksleri takip etmek faydalı olacaktır. Yine Viop seanslarını da takip ederseniz BIST açılmadan önce nasıl bir açılış yapacağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dolar endeksi, ABD tahvil faizleri, FED faiz ve para politikası, yurtdışında verilen teşvik ve düzenlemeler borsalar üzerinde alım veya satım baskısına neden olmaktadır. Dolayısı ile tüm bu detayları takip etmek sizi borsada bilinçli bir yatırımcı yapacaktır.

Geliştirilmiş uygulamalar üzerinden borsalar hakkında daha fazla bilgi edinilmesi mümkün olur. Bununla birlikte yatırımcılar yatırım araçlarını daha yakından tanıyarak da başarı şanslarını artırabilirler. Borsada kazanmanın en temel faktörü, her daim yaşanacak gelişmelere karşı önceden bilgili olmak ve gerekli hamleyi yapabilmektir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.