Brüt Takas Uygulaması Nedir?

0

Brüt Takas Uygulaması Nedir?

Hisse senetleri ile işlem yapıyor iseniz mutlaka brüt takas uygulaması nedir? Bilmeniz gerekmektedir. Brüt takas uygulaması demek hisse senedi ile işlem yapabilmeniz için sadece nakit olarak işlem gerçekleştirebilmeniz demektir. Yani hesabımızda para olduğu sürece borsada brüt takas uygulaması yapabilmektesiniz.

Brüt takas uygulaması ile alım yapmış olduğunuz hisseleri isterseniz hemen ertesi gün tekrar satabilmektesiniz. Bu işlem genellikle Sermaye Piyasası Kurulunca çok hızlı işlem gören ve hızlı değişim gösteren hisse senetleri için uygulanmaktadır. Özellikle brüt takas uygulamasının son derece teknik bir terim olduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Brüt Takas Uygulaması İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Yatırımcı olarak brüt takas uygulaması nedir? Sorusunun cevabını bildikten sonra nasıl işlem yapacağınızı da bilmeniz gerekmektedir. Brüt takas için işlem yapılacak olan hisse senetleri için internet üzerinden kesinlikle işlem yapılması söz konusu değildir. Yani aktif olarak internet üzerinden alım veya satım işlemi yaptığınız hisse4lerden farklı olarak işleme tabi tutulmaktadır.

Brüt Takas Uygulaması Nedir?

Eğer brüt takas uygulaması ile işlem yapacak iseniz mutlaka aracı kurumlar ile çalışmanız gerekmektedir. Ülkemizde pek çok kişi bu işlemler için bankaları aracı firma olarak tercih etmektedir. Elbette sırf hisse senedi alım satımı yapan firmaları da bu işlemler için aracı tayin edebilmektesiniz. Aracı firmanıza talimat vermek brüt takas için ilk yapılacak işlemlerin başında yer almaktadır.

İşlemin yapılması için aranan diğer bir şart ise hesabınızda nakit paranın olmasıdır. Almak istediğiniz hisse senedi tutarında paranın hesabınızda olması gerekmektedir. Vermiş olduğunuz alım talimatı ile istediğiniz miktarda hisse senedi alımını kolayca aracı firmanız ile yapmış olacaksınız.  Yine elinizdeki hisse senetlerini satışa çıkarmak istediğinizde hesabınızda istenen lot miktarlarında menkul kıymet bulundurmanız gerekmektedir.

Brüt Takas Uygulaması Ne Kadar Sürmektedir?

Yatırımcı olarak brüt takas uygulaması nedir? Bilerek işlemlerin talimatını vermek her zaman avantajlıdır. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen ve satışa çıkan ve brüt satış uygulaması yapılacak olan hisse senetlerinin ne kadar işlemde kalacağını yine kurum belirlemektedir. Belirlenen tarihler aralığında satışta kalan hisse senetleri olduğu gibi süresi olarak brüt takas uygulaması yapılan hisse senetleri de bulunmaktadır. Bu uygulama ile satın almak istediğiniz hisse senetlerinin hızlı değişim içinde olduklarını asla göz ardı etmemelisiniz. Çünkü yapacağınız bu alım riski de doğrudan getirmektedir. Bu nedenle işlemleriniz için tercih edeceğiniz aracı kurum ile işlem öncesi gerekli değerlendirmeleri yapmanız doğru hamleyi yapmanızı sağlayacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.