Dolar Ne Kadar Oldu ? Dolar Bugün Kaç Lira ? Güncel Fiyatlamalar

0

Dolar kuru ülkemiz ekonomisi üzerinde ciddi bir öneme sahiptir. Dolar kurunda yaşanan yükselişler enflasyon ornalarına da yükseliş olarak yansımakta, dolayısı ile hayat pahalılığı oluşmaktadır. Özellikle son 2 yıl içerisinde yaşanan ekonomik sorunların temel kaynağı da dolar ve diğer döviz kurlarında ki yükseliş olmuştur. Bugün dolar ne kadar ? Bugün için dolar yükselir mi – düşer mi gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Dolar Kaç Lira Oldu

Dolar tl paritesi geçtiğimiz haftayı 5,775 seviyesinden kapamıştı. Bu haftaya 5,76 civarına doğru bir geri çekilme ile başladık. Bu düşüşte Trump’ın Bağdadi’nin öldürüldüğünü açıklaması ve Rusya, Irak Suriye ile beraber Türkiye’ye de teşekkürlerini iletme önemli oldu. Yaşanan son gelişmeler artık bir süredir Abd’nin gündeminde olan Türkiye’ye yaptırım taslağını da gündem dışına itebilecek gibi görünüyor. Fakat yine de Lindsay Graham’ın başını çektiği grup Türkiye’ye yaptırım talep edebilir. Bu durumda Başkan Trump’ın tavrı iki ülke arasındaki ilişkileri ve dolayısı ile Türkiye ekonomisini etkileyebilecek bir duruma gelecektir.

100 Dolar Ne Kadar Oldu ?

Dolar fiyatı forex yatırımcıları tarafından genellikle anlık olarak takip edilirler. Fiziki dolar yatırımcıları ise günlük olarak dolar yükselmiş mi yoksa düşmüş mü diye bakarlar. Vatandaşlar ise, yani doları olmayan ve merak eden vatandaşlar ise genellikle 2-3 günde bir kur fiyatlarını takip ederler. Kur fiyatını takip eden vatandaşlar 1 dolar fiyatı yerine 100 dolar ne kadar ediyor diye bakmayı tercih ederler. Çünkü hesap etmesi daha kolaydır. Ayrıca 100 dolar ne kadar şeklinde hazırlanmış özel sayfalarda bulunmaktadır. Bu sayfalar üzerinden de kur fiyatını o anki 100 dolar ne kadar ediyor diye hesaplayan sayfaları ziyaret ederek de öğrenebilirsiniz. Şuan için ise dolar kuru fiyatı 5,76 seviyesindedir. Dolayısı ile 100 dolar güncel kur fiyatı 576 lira yapmaktadır.

Dolar alırken veya bozdururken alışveriş yaptığınız yerlerden size iki farklı fiyat uygulanır. Bozdururken daha düşük alırken ise daha yüksek kur fiyatı ile karşılaşırsınız. Yani şuan için dolar bozdurma fiyatı döviz büroları ve banka ortalamaları dikkate alındığında 5,74 civarındadır. Dolayısı ile 100 dolar bozdurduğunuzda elinize 574 lira geçmektedir. Dolar almak istediğinizde ise döviz bürosuna veya bankalara ortalama 578 lira ödeme yapmanız gerekmektedir. Kur fiyatı anlık olarak değişmekte olduğundan o anki kur fiyatını bilmeniz önemlidir. Canlı dolar kuru fiyat takibi için Anlık Döviz sayfasını takip edebilirsiniz.

Dolar Ne Olur ? Yükselir mi – Düşer mi ?

Bugün için ekonomik takvimde önemli bir veri akışı bulunmamakta. Sadece Draghi’nin açıklamaları takip edilecek. Bu hafta içerisinde en önemli gelişme olarak karşımıza Fed’in faiz kararı çıkmakta. TCMB’nin geçtiğimiz hafta yaptığı 250 baz puanlık faiz indirimi ardından Fed’in kararı iç piyasalar açısından önemli olacak. Eğer Fed beklentilere paralel olarak 25 baz puanlık bir indirim yapar ise, dolar kurunda hafif gevşeme devam edebilir.

Diğer taraftan Suriye konusunda anlaşmalar yapılmış olsa da Abd senatosunun gündeminde kalmayan Türkiye’ye yönelik yaptırımlar meselesinde yaşanabilecek gelişmelerde kur fiyatlarını etkileyebilir. Anlaşmaya ve Trump’ın tavrına rağmen senatodan yaptırım kararı çıkar ise bu durum dolar kurunda yükselişe neden olabilecektir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.