Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar? Bulgaristan İş Olanakları ve Ücretler

0

Doğu Avrupa’da çok yakından tanıdığımız, Batı Trakya’da komşumuz olan Bulgaristan, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden birisidir. Ülke, buna karşın resmi para birimi olarak Euro kullanmayı tercih etmemiş, kendi para birimi olan Bulgar Levası ile işlem yapmayı uygun görmüştür. Bulgaristan asgari ücret 2020 ise bu yılın ülke ile ilgili en merak edilen konusudur.

Bugün, 1 Bulgar Levası 0,51 Euro ya da başka bir deyişle, 1 Euro = 2 Bulgar Levası dolaylarındadır. Bulgaristan, kilometrekare başına düşen 63 vatandaş ile dünyanın coğrafi açıdan en az kalabalık ülkelerinden bir tanesi. 2020 yılı itibari ile Bulgaristan’da yaşayan insanların sayısı ise 6,945 milyon dolaylarında. Oldukça geniş tarım arazileri, gelişmiş sanayisi, madencilik ve enerji üretimi ile geçimini sağlayan Bulgaristan, kişi başına düşen yıllık gelir sıralamasında 8.000 USD gelir ile dünyada 69. sırada yer alıyor. Peki, Bulgaristan’da asgari ücret tarifesi var mı? Bulgaristan asgari ücret 2020 ne kadar?

Bulgaristan Asgari Ücret 2020

Bulgaristan, her ne kadar bir Avrupa Birliği tam üyesi olsa dahi Orta ve Batı Avrupa ülkeleri kadar gelişmiş değildir. Bağımsızlığını Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra alan Bulgaristan, o tarihten bugüne kendi iç karışıklıkları ve sanayileşme çabası arasında gelişmeye çalışmaktadır. Geçtiğimiz yıl 610 Bulgaristan Levası olan Bulgaristan asgari ücret 2020 itibari ile 50 Leva zamlanmış ve 660 Leva olmuştur. Bu rakam, güncel kur ile 338 Euro’ya tekabül etmektedir. Hırvatistan, Romanya, Çekya, Letonya gibi Avrupa ülkelerinden dahi az asgari ücrete sahip olan Bulgaristan’da bu duruma en büyük sebep bir AB üyesi olunmasına rağmen Euro’ya geçiş yapılmaması. Oysa Euro üzerinden ticaret yapan ve Euro’yu resmi para birimi olarak kullanan AB üyeleri, bu anlamda ortalama 1200 Euro asgari ücret ödeme gücüne sahiplerdir.

Bulgaristan’da Asgari Ücretle Yaşam Kolay mı?

Bulgaristan’da asgari ücretle yaşamın kolay olup olmadığı oldukça merak ediliyor. Ülkenin resmi olarak kabul edilmiş olan para birimi Levadan vazgeçmemesi ve Bulgar Levası ile ekonomiyi idame ettirmesi, diğer Avrupa ülkeleri açısından ticaret anlamında kolaylık sağlıyor. Asgari ücretini Euro üzerinden ödeyen her Avrupa ülkesi için Bulgaristan oldukça cazip bir alım güzergâhı haline gelmiş durumda. Buna karşın, para birimlerinin gücü zayıf olmasa da asgari ücret ile geçim konusunda Bulgaristan’da çeşitli görüşler mevcut.

Yurt dışından gelen döviz bazında gelirden memnun olan Bulgar vatandaşları, Bulgaristan asgari ücret 2020 konusunda ise pek memnun değiller. Bulgaristan’da asgari ücret ile yaşamın ne denli kolay olduğuna gelecek olursak, bu durumu en belirgin ve en anlaşılır şekilde ortaya koyan net gerçek, elbette ki süpermarket, fatura, barınma ve yolculuk giderleri olacaktır.

Bulgaristan’da Yaşam Maliyeti

Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan Levası, Türk Lirası olarak güncel kur ile 4,17 TL’ye tekabül ediyor. Bulgaristan asgari ücret 2020 ise 660 Leva. Aşağıda yer alan ve standart süpermarket, fatura, barınma ve yol giderleri ise daha anlaşılır olması adına Euro bazında olacak. Bu sebeple Bulgaristan 2020 asgari ücretlerinin Euro olarak 338 Euro’ya denk geldiğini bildirelim ve şimdi de Euro bazında ülkede genel gider kalemlerine göz atalım:

 •  1 LT Süt – 0,95 Euro
 •  1 KG Peynir – 5,20 Euro
 •  1 Kilo Kırmızı Et – 8,50 Euro
 •  Çift Kişilik Ortalama Bir Akşam Yemeği – 10/20 Euro
 •  Gazoz/Kola/Asitli İçecek – 0,85 Euro
 •  Çizburger – 1,20 Euro
 •  1 Adet Ekmek – 0,55 Euro
 •  12li Yumurta – 1,60 Euro
 •  1 Kilo Beyaz Et – 4,60 Euro
 •  1 Kilo Patates – 0,58 Euro
 •  1 Kilo Domates 1,30 Euro
 •  1 LT Benzin – 1,20 Euro
 •  Ortalama bir otomobil – 18/20.000 Euro
 •  Ortalama Fatura Giderleri (Elektrik, Su, Isıtma) 90/100 Euro
 •  Ortalama Daire Kirası – 500-550 Euro

Bulgaristan’da büyük şehirlerde yaşamanın en zor yönü, kuşkusuz ki ev kiraları. Merkez bölgelerde ev kiraları olabildiğine yüksek iken, banliyolarda da çok düşük olduğu söylenemez. Ancak, ülkenin bir tarım ülkesi olmasından mütevellit, Bulgaristan süpermarket ücretlerindeki cazip fiyatlar kabul edilebilir cinsten. Yine de bir Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen, Bulgaristan asgari ücret 2020 ödemeleri ile diğer Avrupa ülkelerinden oldukça geride kalıyor. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de asgari ücretle ilgili detaylara Amerika asgari ücret sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.