Doktor Maaşı Ne Kadar 2020 Doktor Maaşları

0

Doktor denildiğinde herkes sağlığımızı teslim ettiğimiz ve hayati konularda güvendiğimiz beyaz önlüklü kişileri hatırlar. Saygı duyulan ve hayatımızda mutlaka bir şekilde iletişime geçtiğimiz bu kişilerin mesleklerinin zorlu taraflarının olduğu bilinmektedir. Bu kişiler yaptıkları işin karşılığı olmasa da belli bir miktar maaş almaktadır. Bu maaş Türkiye şartlarında en iyi maaşlar arsında yer almaktadır. Doktor maaşı ne kadardır ve bu maaşlar neye göre farklılık göstermektedir sorusu cevabı aranan sorular arasındadır.

Doktorların yaptıkları mesleğin zorluğunun yanında çalıştıkları yer de maaşlarda etkili olmaktadır. 2020 yılında bir doktorun aldığı maaş neye göre değişiklik gösterir diye düşünüldüğünde bu konuda alınacak cevap hizmet edilen bölge ve hizmete göre değişiklik yapıldığıdır. Doktor maaşı ne kadardır diye bir araştırma yapıldığında 7. bölge dahilinde 1/4 memur konumunda bulunan ve 25 yıl doktor olarak hizmet etmiş bir kişinin maaşının 7.570 TL net maaştır. Bu miktar hizmet kademesine göre değişiklik göstermekte ve en düşük kademedeki doktorun maaşı 6.163 TL olmuştur.

Doktor Maaşı Ne Kadar 2020 Doktor Maaşları

2020 Doktor Maaşları Ne Kadardır?

Doktorların hizmet bölgelerine bakıldığında 7 hizmet bölgesinin bulunduğu görülmektedir. Bu hizmet bölgelerinde hizmet veren doktorların maaşlarında farklılıklar olabilmektedir. İl ve ilçe bazında ayarlanmış olan bu hizmet bölgeleri görev yapılan yerdeki zorluk durumuna göre değişmektedir. Doktor maaşı ne kadardır sorusunun tam cevabı için pratisyen doktor ve uzman doktor farkının da etkili olduğu söylenebilir. Uzman doktorların aldıkları maaşlar şu şekilde örneklendirilebilir:

  • Meslekte 5 yıl deneyimi bulunan bir uzman doktorun ortalama maaşı 8.250 TL
  • Meslekte 10 yıl deneyimi bulunan bir uzman doktorun ortalama maaşı 8.500 TL
  • Meslekte 15 yıl deneyimi bulunan bir uzman doktorun ortalama maaşı 8.750 TL civarındadır.

Doktor maaşlarında tutulan nöbetin de maaşlarda etkili olduğu söylenebilir. Bu mesleği yapan kişilerin mesleğin zorluklarına karşı aldıkları maaşın yeterli olması istenmektir.

Pratisyen Doktor Maaşları Ne Kadardır?

Doktor olmak isteyen bir kişi iyi bir üniversite eğitiminin ardından uzmanlık için büyük ve zor bir sınava girmek zorundadır. Bu sınavı geçen kişiler uzman doktor olarak adlandırılırken sınavda başarılı olamayan veya bu sınava girmeyen kişiler pratisyen doktor olarak mesleklerini yerine getirirler. Pratisyen hekimlerin aldıkları maaşlar bölgelere göre şu şekilde örneklendirilebilir:

1.bölgede hizmet veren 10 yıl deneyimli 3/1 statüsündeki pratisyen doktor maaşı 6.722 TL

7.bölgede hizmet veren 10 yıl deneyimli 3/1 statüsündeki pratisyen doktor maaşı 7.293 TL

1.bölgede hizmet veren 25 yıl deneyimli 1/4 statüsündeki pratisyen doktor maaşı 7.000 TL

7.bölgede hizmet veren 25 yıl deneyimli 1/4 statüsündeki pratisyen doktor maaşı 7.570 TL

Leave A Reply

Your email address will not be published.