Doktor Nasıl Olunur ? Güncel Doktor Maaşları

0

Doktor Nasıl Olunur? Güncel Doktor Maaşları

Doktorluk ülkemizde saygı ve değer gören sayılı mesleklerden biridir. Bu yüzden aileler genellikle çocuklarının doktor olmasını istemektedirler. Bunda tabi ki kolay iş bulabilmenin de etkidi vardır. Fakat doktor olmak için kişinin gerçekten kendisinin istemesi gerekir. Tıp fakültesine girdikten sonra bütün hayatı araştırmaya ve ders çalışmaya odaklı olacağından kişiler bu kararı vermeden önce iyice düşünmelidirler. Gerçekten istenildiğinde tıp fakültesi oldukça eğlenceli ve birçok yeni bilgiyle karşılaşılacağı için heyecanlı bir yerdir. Doktor olmaya karar veren kişiler için doktor nasıl olunur? Güncel doktor maaşları ne kadardır gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Öncelikle doktor olabilmek için lisede matematik fen ağırlıklı bir bölümden mezun olmak gerekmektedir. Ardından ÖSYM’nin hazırladığı üniversite sınavlarından tıp fakültesine yetecek puanı almak gerekir. Aslında üniversite sınavlarında önemli olan puan değil genel sıralamadır. Devlet üniversitelerinde tıp fakültesine gidebilmek için ilk 12.000’de vakıf üniversitelerinde tıp fakültesine gidebilmek için ise ilk 50.000’de olmak yeterlidir.

doktor-nasıl-olunur
doktor-nasıl-olunur

Tıp fakültesinde eğitim 6 yıldır. İlk 3 yıl hem teorik hem de pratik derslerden oluşan temel bilimler anlatılmaktadır. 4. ve 5. sınıf klinik bilimler olarak geçer ve stajyer konumunda yer alırsınız. 6. sınıfta ise doktor ve öğrenci arasında bir konumda bulunur hatta devletten intörn maaşı alınabilmektedir. 6 yıllık tıp fakültesinden pratisyen hekim olarak mezun olunur. Uzman olmak isteyen kişilerin ÖSYM’nin hazırladığı TUS’a girmeleri gerekmektedir. Buradan alınan puana göre hastane, bölüm tercihi yapılmaktadır.

Güncel Doktor Maaşları

Doktor maaşları çalıştıkları bölgeye, uzmanlık derecelerine ve hastanedeki unvanlarına göre değişkenlik göstermektedir. Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan yeni mezun bir doktor 4500₺ ile 5000₺ arasında maaş almaktadır. Bu maaşın yanında döner sermaye de alınmaktadır. Ayrıca doğuda çalışanlara yıpranma payı da ödendiğinden maaşlar çalışılan bölgeye göre değişmektedir.

Uzman doktorların maaşları ise 5.500₺ ile 6.000₺ arasındadır. Onların da döner sermayeleri baktıkları hastalara, gerçekleşen operasyonlara göre değişmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.