Dolar 2019’da Ne Olur?

0

Doların Türk kurundaki karşılığının 2 olduğu günler aslında çok da geçmişte değildi. Fakat ne yazık ki 2018 yılında bazı siyasi problemler sonucu ani bir yükselme yaşandı ve Türk Lirası değer kaybetti. Öyle ki doların 6 lira ve üzeri rakamlara ulaştığı günleri dahi gördük. 2018 yılında Amerikalı pederin Türkiye tarafından serbest bırakılmasıyla bir miktar değişiklik oldu. Doların Türk lirası kurundaki değeri 5 küsürlere düştü. Fakat elbette ki bu yeterli gelmedi.

Ülkeler Arası İlişkinin Dolar Kuruna Etkisi

Bu yıl yaşanan ülkeler arası krizler, Amerikan merkez bankasının para politikası, dengesiz ekonomik ilişkiler tüm piyasada hızlı hareketlenmelere sebep oldu. 2018 ocak ayında 3,80 olan doların ağustos ayında 6,90 TL’ye kadar çıkması tüm ekonomi piyasasını alt üst etmişti. Uzman ekonomistlerin hesaplamalarına göre 2019 yılında dolar biraz daha düşecek. Tahminen 5,60 TL civarında seyri gerçekleşecek. Doların 2020 yılında 6 TL, 2021 yılında da 6,20 olması beklentiler arasında.

Tabii bu rakamlar sabit kalmayacak. Sürekli değişimler uzmanların tekrar gündeminde. Yatırım yapacak bireyler 2019 yılı için her türlü riski göze alıp dolar yatırımı yapmalı. Sonuçta ani politik değişiklikler olup olmayacağının garantisini siyasiler bile veremez.

Türkiye’de ekonomik dalgalanmalar ve krizler beklendiğinden doların yükselme iddiası son derece yüksek. Dolar her yıl son çeyrekte yükselip ilk çeyrekte düşebilir. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde dolarda yükselmeye neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. İlk çeyrekte 2018 siyasi baskısı değişiklik gösterse de uzun vadeli doların yükselmesi bekleniyor.

2019 ilk çeyrekte doların düşme ihtimali olduğundan paranızı zor durumda kalmadıkça Türk Lirasına çevirmemeniz tavsiye ediliyor. Bu sebeple yatırımlarınız için son çeyrekte paranızı dolara yatırabilirsiniz.

Eğer kısa vadeli yatırımlar yapacaksanız doları tercih edebilirsiniz. Fakat milenyum çağında ülkeler arası krizlerin hangi an yaşanacağı tahmini mümkün olmayacağından düşünceli bir yatırım olacaktır.

Dolar gibi Euro ve altında da ani değişiklikler olabilir. Bu nedenle bireylerin kafasında yatırım hakkında soru işaretleri yoğunlukta. Bu soru işaretlerini gidermek için borsalardaki hareketlilikleri yakından takip etmek gerekiyor. Böylece piyasaya daha hakim olabilir, paranızı koruyabilirsiniz.

Düşüş yaşadığı an paranızı yatırmaktan hiç çekinmemeniz gereken bir para birimi dolar. Belirsizlikler konusunda usta olsa da ani yükselişleri de seviyor. Her ne kadar doların bir miktar düşeceği tahmin edilse de önceki yıllar gibi 2 Türk Lirasına tekrar ulaşması zor bir ihtimal. Bu nedenle dolara artık en az 5 Türk Lirası şeklinde bakabilir, planlarınızı bu şekilde uygulayabilirsiniz.

2019 Aylarında Ekonomistlerin Dolar Öngörüleri

2019 yılının 3. çeyreğindeki temmuz ve ağustos aylarından bahsetmek gerekirse dolarda yükseliş beklendiği söylenebilir. Çünkü bu aylarda Amerika’da önemli değişiklikler olması göz önünde. Federal Rezerv Sistemi diye adlandırılan Amerikan merkez bankası kararlarında ciddi değişiklikler bekleniyor. Aynı zamanda Amerika’nın istihdam konusundaki verilerinde de neler olacağı belirsiz.

Dolar ve Euro karşılaştırması yapılacak olursa da Euro’nun artıp doların düşmesi yüksek bir ihtimal. Türk lirası, dolar ve Euro üçlüsü içerisinde sıralama yapacak olursak en yüksek değer Euro, ortadaki değer dolar ve en düşük yatırım değeri Türk Lirası demek yanlış sayılmaz. Maalesef bazı siyasal ve ekonomik etkenler Türk Lirasının değerini düşürmüş durumda.

Fakat uzun vadeli düşünecek olursak ekonomistler USD ve TL karşılaştırmasında Türk Lirasının galip geleceğini düşünmekte. Bunun için elbette ki bir süre nadasa yatıp beklemek gerekiyor. Türk Lirasına güvenenler için belirtmek gerekir ki bu süre bir ya da iki yıl civarında olabilir.

2019 ilk çeyreğinde, 2018’den gelen güçle doların yüksek olabileceğini yukarıda söylemiştik. Ancak ilk çeyrek sonlarına doğru hafif bir düşme ve bir doğrultu üzerinde ilerleme bekleniyor. İkinci çeyrekte FED baskılarıyla beraber dolarda bir yükseliş gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Uzmanlar üçüncü çeyrekte doların değer kaybedeceğini düşünmekte. Yatırımcılar için bu oldukça iyi bir fırsat olacak. Ancak bu düşüş gözünüzde fazla olmasın! Doların yaklaşık 6,5 TL’ye mutabık olması bekleniyor. Son çeyreğe gelinecek olursak da doların burada yılın en yüksek rakamına ulaşacağı düşünülüyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.