Dolar Ne Zaman Yükselir? Doları Etkileyen Faktörler Neler?

0

Özellikle son zamanlarda gözle görülür bir yükseliş yaşayan dolar kuru, sadece mayıs ayı itibariyle Türk Lirası karşısında %1.02 değer kazandı. Yükselmesinde ve alçalmasında çeşitli faktörlerin bulunduğu dolar kuru inişli çıkışlı bir süreçten geçiyor. Dolar kurunu etkilen faktörler arasında FED faiz kararları, para birimine olan arz-talep dengesi, enflasyon değişimleri ve ekonomik ilişkiler gibi pek çok madde yer almaktadır. Ülkemizde cari açığın oluşması, döviz kurunun artmasına neden olmaktadır. Dış satım ve dış alımların arasındaki farklı temsil eden bu ticari açığının artması sonucu döviz kurlarının yanı sıra kontrolsüz ekonomik büyüme ve ihracat sektöründe düşüş yaşanır. Bu yazımızda sizin için özellikle son zamanlarda dolar kurunda etkili olacak faktörlerin bir listesini çıkardık.

DOLAR YÜKSELİR Mİ?

Doların yükselişini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Merkez Bankası faiz indirimleri, FED Faizinin artışı, arz-talep ilişkisi, enflasyon oranlarının yanı sıra siyasi ve politik etkileşimler de döviz kurlarında büyük etki yaratmaktadır. Dolar yükselir mi? Sorusu için gündemde olan gelişmeler etkili rol oynar. Aşağıda, 2021 yılı için önümüzdeki süreçte doları etkileyebilecek bazı olaylara yer verdik.

DOLARI YÜKSELTEN FAKTÖRLER NELERDİR?

2021 yılın içerisinde yakın zamanda doları kurunda etkili olabilecek en büyük faktör Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın 14 Haziranda gerçekleştireceği görüşme yer alıyor. NATO Zirvesindeki temasları çerçevesinde görüşme yapacak olan başkanların ikili ve bölgesel konuları ele alacaklarını açıklandı. Önümüzdeki haftalar içerisinde yapılacak bu görüşmenin olumsuz sonuçlanması durumunda dolar kurunda artış yaşanması beklenmektedir.

NATO liderlerinin gelecek tehditleri nasıl karşılayacakları hakkında yük paylaşımının gerçekleşeceği görüşmede Biden İle Türkiye Cumhurbaşkanı arasında anlaşma yaşanırsa dolarda gerileme borsada ise yükseliş yaşanma ihtimali söz konusu.

NATO liderlerinin yapacağı bu görüşmenin dışında doların yükselmesinde etkili olacak bir diğer faktör ise beklenmeyen faiz indirimleri. Merkez Bankasının kararı ile yapılan faiz oranlarındaki değişim döviz kurlarının yanı sıra enflasyon ile de bağlantılıdır. Politika faizi düşürülmesi, kısa ve orta vadede doların yükselmesine neden olur. Bunun sebebi yabancı yatırımcıların daha az kar etmesi ve yüksek faiz veren ülkelere yönelmesidir. Aynı zamanda faizde yaşanan düşüş borsanın yükselmesine neden olacaktır. Amerika Merkez Bankasını temsilen FED’in faizleri düşürmesi ise doların değer kaybederek Türk Lirasının değer kazanmasına neden olur.

DOLARIN YÜKSELMESİ HANGİ SONUÇLARA NEDEN OLUR?

Doların yükselmesi temel olarak ekonomiyi iki şekilde etkilemektedir. İlk olarak mevcut döviz borcu olan şirketler borçlarını yükselen kurdan dolayı ödeyemez ve şirket bilançolarında ciddi bir bozulma meydana gelir. İkinci olarak kurdan etkilenen enflasyon alım gücünü etkiler. Bu kapsamda ithal edilen malların fiyatlarında yükselmeler yaşanır. Yaşanacak bu olumsuz etkilerin yanı sıra döviz kurlarındaki artış Türkiye’yi daha ucuz bir ülke haline getirecek ve ülkeye daha fazla turist girişine neden olacaktır.

Son yılların ekonomide en önemli konularından birisi enflasyon. Döviz kurlarında yaşanan yükselişler enflasyonda da artışa neden olmaktadır. Dolayısı ile doların yükseldiği dönemlerde ekonomi kötüye, dolar düştüğü dönemlerde ise ekonomi iyiye gidiyor algısı oluşmaktadır.

Dolar Ne Olur?

Dolar kuru 2021 yılında rekor üzerine rekor kırıyor. Aynı şekilde diğer bir çok para birimi de TL karşısında rekor yüksek seviyelere çıkmış durumda. Bu durumda ABD ile Türkiye arasında yaşanan sorunlar, Türkiye ile Yunanistan kaynaklı AB ile yaşanan sorunlar ve Türkiye’nin kendi iç sorunları yer alıyor. Son olarak Sedat Peker tarafından yayınlanan videolar ile yeni bir kargaşa ortamı oluşmuş durumda.

Dolar ne olur sorusuna uzun vadeli bir cevap verebilmek oldukça zor. Dolayısı ile uzun vadeli dolar ne olur sorusundan ziyade yatırımcılar kısa vadede dolar ne olur diye bakmalılar. Bunun içinde günlük olarak yayınlanan dolar yorum ve analizlerini kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Yatırımcılar tarafından yayınlanan analizler ile kurumlar tarafından paylaşılan güncel dolar ve döviz yorumlarına dolar ne olur sayfasından ulaşabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.