Dolar Ne Zaman Düşer?

0

Ülkemizde en çok takip edilen ve kullanıma giren yatırım aracı olarak dolar yer almaktadır.Dolar para biriminin bir yatırım aracı şeklinde kar sağlaması konusunda bilinmesi gereken birtakım önemli hususlar bulunur. Bilinçli olarak gerçekleştireceğiniz yatırımlar kesinlikle kar elde etmenizde ve verim almanızda etkili olacaktır. İlk olarak dolar yatırım aracı şeklinde düşünülmeli ve uzun süre bekletilmemelidir. Peki, dolar ne zaman düşer?

Risk ve Belirsizlik Durumları Takip Edilmelidir

Birçok dolar yatırımcısının ve doları takip eden kişinin merak ettiği genel sorulardan biri dolar ne zaman düşer? Konusudur. Bu noktada öncelikle ülke genelinde bulunan risk ve belirsizlik durumları düzenli olarak takibe alınmalıdır. Ülke içinde genel bir risk ve belirsizlik durumu hakimse ve artış gösteriyorsa dolar yükselecektir. Aynı şekilde risk ve belirsizlik durumları azaldığında yani ülke genelinde huzur söz konusuysa,ekonomik, siyasi ve diğer anlamda belirsizlik yoksa dolar düşer ve ülke çapında para birimi değer kazanır. Bu açıdan ülke gündemi konusunda iyi bir takipçi ve gözlemci olmak önemlidir. Ülke gündemine dair, ekonomi içerikleri sunan, ülke ve dünya gelişmelerine ait son dakika haberlerini ve ekonomiyi haber olarak servis eden kanalları takip etmek yararlı olacaktır. Örnek verirsek, ülkemizde ekonomik ve siyasi açıdan huzur hâkim olduğunda yabancı turistler veya yatırımlar ülkemize gelerek dolar bırakacaklardır, doların fazlalaşmasıyla birlikte değeri düşecektir ve ülkemizde para birimimiz değer kazanacaktır. Yani risk ve belirsizlik durumu düştüğünde dolar düşecektir.

Faiz İndirim Kararları Doların Düşmesinde Etkendir

Doların düşmesi konusunda takip edilmesi gereken konuların başında Amerika, Asya,Avrupa ve Türkiye’deki Merkez Bankasının faaliyetlerinden faiz indirimi kararları gelmektedir. Bu doğrultuda faiz indirim kararlarının incelenmesi ve takip edilmesi dolar eğiliminin düşme trendinde yer alıp almadığını anlamanız için önemlidir. Bir örnek olarak Amerikan Merkez Bankası’nın faizi azaltması dolar para biriminin zayıflayacağı ve düşeceği anlamı taşıyacaktır. Neticede ülkemizin para birimi dolar karşısında değerini artıracaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.