Döviz ve Altın Alımında Vergi Oranları

0

Vergi devletin kişi ve kurum fark etmeksizin kanunlarla desteklenerek alınan paradır. Kamu hizmetleri için en büyük kaynak olarak görülür.  Dünya da gelişen salgın nedeniyle para birimlerinin yanı sıra altının da devamlı oynak bir tavır izlemesinden dolayı güvenilir yatırım diye adlandırılan altın başta olmak üzere tüm dövizlere karşı talep her geçen gün daha çok arttı. Bunun sonucun da kambiyo işlemlerinde vergi oranı ilk olarak geçtiğimiz yılın 4. ayında çıkarılan kambiyo vergisi 2020 Mayıs ayında yükseltildi.

Mayıs ayının son haftasında yapılan duyuruyla beraber yeni vergi oranı dolar ve altın alımında yüzde 1’i olarak belirlenmiştir.  Bu durum özellikle altın üzerinde al-sat işlemlerinden kar yapan kişileri çok etkiledi. Bir nevi altın al-sat işleminden kar etme düşüncelerinin hayallerde kalmasına neden oldu. Bundan sonra banka üzerinde döviz üzerinden yapılan her işlem vergiye tabiidir. Gelişen bu durumlar üzerine kişiler genel de bu durumda bankaların nasıl bir tavır takınacaklarını merak etmektedirler. Bankalar müşterilerini kaybetmemek için bazı en azından alış ve satış işlemlerinde arada ki uyguladıkları makas olayın da biraz daha esnek davranma durumları olabilir.

Döviz ve Altın Alımında Vergi İstisnaları

Alınan her karar da özellikle devleti sıkıntıya düşürmemesi adına bazı istisnalar belirtilebilmektedirler. Burada ki uygulamaya konulan yasada da bazı durumlar istisna olarak belirtilmiştir. Bankaların kendi aralarında yaptığı işlemler, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan işlemler ve döviz kredisi ödemelerinde kimsenin mağdur olmaması gibi durumlar bu kanun içerisinde muaf tutulan konulardı.

Altın ve Döviz Alımında Ödenen Vergi

Altında ve dövizde büyük derecede oynamalar sebebiyle bayramın ilk gününde bu verginin alınacağı açıklanmıştır. Bu şekilde yatırımcıların dövizi her zaman kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaları zorlaştırılmıştır. Bu sayede bütün tasarrufların TL üzerinden yapılması konusunda yatırıcımlar teşvik edilmeye çalışılıyor. Gelen bu uygulama ile kendi paramızın değer kaybetmesi engellenmeye çalışılıyor. Kendi milli paramızın dünya piyasaların da değer kaybetmemesi için bizlerin bu uygulamaya aslında olumlu olarak bakmamız gerekmektedir. Bir ülkede belirsizlik olduğunda yabancı sermaye sahipleri risk almamak adına yatırımlarını hep dövizlerde bekletirler. Alınmak istenmeyen bir ürünün fiyatı artar. Çünkü bu ürün kolay kolay bulunamaz hale gelir. Bu durum da aslında tam tersinin düşünülmesi gerekir. Lakin satışta olan bir şeyin fiyatının artacağı düşünülürse işte burada artan fiyatla alım isteği de artar.

Çıktıktan sonra çok fazla gündeme gelen bu yasa yatırımlar için olumsuzluklar ile dolu bir durum gibi gözükse de aslında sonuç olarak yine yatırımcıya ve millete olumlu yönde etkisi olacaktır. Çünkü devlet hiçbir zaman tek taraflı düşünemez. Genel anlamda düşünmesi gerekir. Bazı kesimlerin kar etmesine göz yummak için yapılmayan ufak bir şey bile devlete ve millete çok büyük bedeller ödetebilir. Bu yasa devletin yere sağlam bir şekilde basabilmesi adına çok önemlidir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.