Eft Ne Zaman Hesaba Geçer?

0

Bir önceki yazımızda Havale hakkında bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise yine oldukça sık kullanılan ETF sisteminden sizlere bahsedeceğiz. Ayrıca Eft hesaba ne zaman geçer? Eft nedir? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Eft Nedir?

EFT diye nitelendirdiğimiz şey ödeme yapacağınız bankadan başka bir bankada bulunan hesaba para gönderme işlemidir. EFT işlemi havale işlemine oldukça benzemektedir. Fakat ufak tefek farklılıklar bulunmaktadır. EFT ile Havale arasında ki en önemli fark, Havale aynı bankalar arasında yapılan para transferi işlemidir. EFT ise farklı bankalar arasında yapılan para transferi işlemidir. EFT’nin açılımı Elektronik Fon Transferidir. EFT işlemi ile başka bankalarda bulunan hesaplara tek bir tuş ile kolaylık para transferi yapabilirsiniz.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Şimdi oldukça merak edilen sorunun cevabına geçelim. EFT para  sistemini kullanacak olan kişi ilk öncelikle gönderim yapacağı bankanın EFT saatlerine göz atması gerekmektedir. Bankanın EFT saatlerine baktıktan sonra gönderilen para transferi işlemi aynı gün içerisinde gönderilen banka hesabına geçer. Bu aktarma işlemi bankanın yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Lakin genellikle EFT işleminin hesaba geçmesi 10-15 dakika sürdüğünü söyleyebiliriz. EFT işlemi mesai saatleri veya bankanın belirlemiş olduğu günler dışına yapıldığı zaman bir sonraki iş gününde para gönderilen hesaba geçer.

Eft Ne Zaman Hesaba Geçer?
Eft Ne Zaman Hesaba Geçer?

Kısaca örnek vermek gerekirse, diyelim ki Cuma günü mesai saatleri dışında bir EFT işlemi emri verdiğiniz. Hafta sonu bankalar kapalı olması nedeniyle Pazartesi günü işleminiz gerçekleşir. EFT işlemleri hafta içleri 09.00 – 17.00 arasında gerçekleştirilmektedir. Eğer ki EFT işlemi yapacak iseniz hafta içi bu saatlerde yapmanızı öneririz. Aksi takdirde işleminiz bir sonraki iş gününe aktarılacaktır.

Hafta Sonu EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

Yukarı da bahsettiğimiz üzere EFT işleminizi hafta sonu da verebilirsiniz. Lakin bankaların kapalı olması nedeniyle yapmış olduğunuz para transferi ilk iş günü gerçekleştirilir. Yani cumartesi bir EFT işlemi yaparsanız bu işlem Pazartesi 09.00’dan sonra gerçekleşir. Umarız EFT ne zaman hesaba geçer başlıklı yazımız faydalı olmuştur. Sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.