EFT Ücreti Nedir? EFT Ücreti Almayan Bankalar

0

EFT ücreti almayan bankalar aracılığı ile gönderdiğiniz para haricinde herhangi bir masraf yapmadan para gönderme işlemi yapma ihtimaliniz bulunuyor. Birçok banka müşterilerine kolaylık sağlamak ve kendini diğer müşterilere cazip göstermek amacıyla eft işlemlerinde extra ücret işlemi uygulamıyor. Ücret alan bankalar ise ne kadar para gönderirseniz gönderin maksimum 10 tl ücret kesintisi yapıyorlar. EFT ücreti almayan bankalar sayesinde bütçenize herhangi bir zarar vermeden para transferi işlemini gerçekleştirme olanağınız bulunuyor. Yazımıza başlarken ilk anlatacağımız şey EFT Ücreti Nedir? olmalı, bunun sebebi banka işlemleri ile yakından ilişkisi olmayan kişiler kolay kolay bu durumla karşılaşmayabiliyor.

EFT  İşleminde Neden Ücret Alınır?

Bir bankadan diğer bankaya para transferi işlemini gerçekleştirmeyi sağlayan EFT, elektronik ortamlarda bulunan birikimlerinizi başka bir bankaya transfer etmeye yaramaktadır. İsmini sürekli duyduğumuz bankalar EFT ücreti alırken, ismini fazla duymadığımız ama kullanıcıların kesinlikle bilgisi olması gereken bankalar EFT kesintisi yapmamaktadır.

EFT ücretleri neden alınıyor? diye sorarsanız bunun cevabı çok basit bir şekilde açıklanabilir. Fiziksel bankalar kendi masraflarını karşılamak amacıyla müşterilerine para transferi işlemini adeta satıyor. Bu sayede gelen gelirler ile şubelerin masrafları karşılanıyor. EFT ücreti almayan bankalar ise artık işlemlerini elektronik ortamlara taşıdığı için herhangi bir masrafları bulunmuyor. Bu sebeple bankaların neden EFT ücreti aldığını basit bir şekilde açıklayabiliriz.

EFT Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

Bankalar tarafından eft ücreti alınmamasını fazlasıyla talep ediyor olsakta, eft ücreti kesmeyen bankalar 3’ten 5’ten ibaret olarak karşımıza çıkıyor. Bankalar birbirleri ile müşteri çekmek için yarışıyor olsa da eft ücreti kesintilerinden asla vazgeçmeyen bazı bankalar bulunuyor. Liste halinde EFT ücreti kesmeyen bankalardan bahsetmek gerekirse;

EFT ücreti Almayan Bankalar

  • ENPARA
  • CEPTETEB
  • ING BANK
  • KUVEYT TÜRK

EFT kesintisi yapmayan bankalar ile ilgili bilgi edinme gereği duyduğunuzda karşınıza çıkan sonuçlarda bulunan 4 bankanın 2 tanesinin dijital ortamlarda hizmet veren bankalar olduğunu göreceksiniz. Dijital ortamlarda hizmet veren bankalar sayesinde tüm işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Fiziksel şubelerde sıra beklemek yerine internet şubelerinde anlık hizmetlerinizi kolay bir şekilde alabilirsiniz. Bankalar ile sürekli işi olan bir kişi olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka eft ücreti kesmeyen bir banka ile çalışmaya başlamalısınız. Az gibi görünse de biriktiğinde çok önemli miktarlara sebep oluyor.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.