Emeklilikte Yüksek Maaş Nasıl Alınır? Daha Yüksek Maaş Almak

0

Ülkemizde emekli olanların aldıkları maaşlar genellikle bir aileyi geçindirebilecek tutarlar olmamakta. Tabi çok yüksek emekli maaşları olanlar da var. Normal çalışan bir memurdan daha fazla emekli maaşı olan emekliler de yok değil. Peki emeklilikte yüksek maaş alabilmek için ne yapmalı? Emekli olunca rahat etmek için yüksek maaş almanın yolları nelerdir?

Emeklilikte Yüksek Maaş Nasıl Alınır?

Türkiye’ de emeklilik için; belirli gün sayısı kadar çalışmak, prim ödemelerini gerçekleştirmek ve alt limit yaşını doldurmak olmak üzere üç şart bulunmaktadır. Ülkemizde genel olarak 60 olarak belirtilen emeklilik yaşı, çalışanın tercihine göre daha erken gerçekleşebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın belirlediği emekli maaşı miktarı; statü, prim ve gün sayısı gibi faktörler üzerinden hesaplanmaktadır. Gerekli koşulları tamamlayıp emekli olan kişilerin alacakları maaşları, emekli oldukları memur veya işçi statüsü belirlemektedir. Emekli maaşını etkileyen en önemli unsur, son yedi yılda (2520 gün), bireyin memurluk veya işçilik gibi hangi statüde çalıştığıdır. Bu yazımızda emekliliğinizde yüksek maaş alabilmeniz için çalışırken yapmanız gereken bazı noktalara değindik.

Prim Yatırmak

Prime esas kazanç miktarının yüksek gösterilmesi, emekli aylığı arttıran faktörlerin başında gelmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılan primleri takip etmek ve işverenlerin gerçek ücretler üzerinden yatırdıklarına emin olmak burada önem taşımaktadır. Bağ-Kurlu olan bireylerin, asgari ücretin yüzde otuz ikisinin 7.5 katına kadar prim ödeme imkânı bulunuyor. Bu oran üzerinden ne kadar çok prim yatırılırsa, ileride alınacak emekli maaşı da o kadar artacaktır. Ayrıca ikramiye gibi ek ödemelerin de prime esas kazanca ek gösterilmesi de maaşın artmasına katkı sağlamaktadır.

Farklı Yerlerde Çalışmak

Sigorta kapsamında birden fazla yerde çalışmak, prime esas kazancı arttıracağı için dolaylı yoldan emekli maaşını etkilemektedir. Emekli maaşını yükselten bu faktörde önemli olan nokta ise, son 3.5 yıl içerisinde farklı sosyal güvenlik statülerinde görev almak. Belirtilen yıllarda tavan kazanç bildirerek SSK’dan emekli olunursa, alınacak ücret artmaktadır.

SSK’dan Emekli Olmak

Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan emekli olan bireylerin, Bağ-Kur veya Tarım Bağ-Kur statüsünde emeklilik sahibi olan çalışanlardan daha avantajı konumdadır. Özellikle 2000 senesinden önce kayıtlı olan Bağ-Kurluların, SSK’ya geçmesi durumunda alacakları aylıkta %15 ila %20 arasında bir yükseliş miktarı bulunmaktadır.

Emeklilik Yaşı

Çalışanların emekli maaşını etkileyecek bir diğer faktör ise, emekli oldukları yaştır. Emeklilik yaşı kapsamında, kadınlar için 50, erkekler için 55 yaştan sonra yapılan emeklilik işlemlerinde, alınacak aylık %5 oranında daha fazla bağlanmaktadır. Eğer yaş 60’a kadar çıkarılırsa bu oran %10 olarak belirlenmiştir.

Borçlanma

Kadın çalışanlar için doğum, erkek çalışanlar için ise askerlik ve yurtdışı borçlanmaları emekli maaşını etkilemektedir. Bu noktada 2000 yılından önce sosyal güvenlik tavanı üzerinden gerçekleştirilen borçlanmalar, emekli maaşında %70 oranına kadar artış gerçekleştirmektedir.

Ek İş

Bir alanda sigortalı olarak çalışırken, ikinci iş için sigorta yaptırmak, alınacak emekli maaşını %50 veya %25 oranında etkilemektedir. Örneğin 2.000 TL brüt ücretle çalışan birey, ek iş kapsamında 1.000 TL’lik bir gelir elde ediyorsa bu durum emekli maaşının %50 artmasına neden olmaktadır. Bu faktörden faydalanmak isteyen çalışanların, her iki iş için de sigortalı olunduğuna dair SGK’ ya bildiride bulunması gerekmektedir.

Tahsis Formu

Emekli maaşını arttıran faktörler arasında yer alan son madde ise, emeklilik başvuru yaparken doldurulan tahsis formunu kapsamaktadır. Çalışana verilecek tahsis formunda bulunan “bakmakla yükümlü kişi” bölümüne eş veya çocuk gibi yakınları eklemek, maaş hesaplarken aylığa olumlu etkide bulunmaktadır.

Emeklilikte Yüksek Maaş Almak İçin

Emeklilikte yüksek maaş almak için sigorta priminizi asgari ücret üzerinden yatırtmalısınız. Bir çok şirket, daha yüksek maaşlar ödenmesine karşın, sanki asgari ücret ile çalışıyormuşsunuz gibi maaşınızı öder. Bu durum emekli olduğunuzda maalesef karşınıza çıkacaktır. Asgari ücretle çalışmış gibi emekli maaş almak istemeyenler bu konuya mutlaka dikkat etmeli.

Leave A Reply

Your email address will not be published.