En Düşük Komisyonlu Bitcoin Borsaları

0

En Düşük Komisyonlu Bitcoin Borsaları

En düşük komisyon alan bitcoin borsalarını söylemeden önce crypto dünyasına yeni adımını atan, trade konusunda fazla bilgileri olmayanlar için komisyon sistemini açıklamamız daha doğru olur. Bildiğiniz üzere borsalar kendileri crypto para alıp satmazlar, onların görevi crypto para alıp satanlar arasındaki köprü olmaktır. Ama alıcı ve satıcıları birbirlerine bağlarlar iken bir şekilde kazanç sağlamaları lazım ki size verdikleri hizmeti kaliteli, kesintisiz bir şekilde devam ettirebilsinler üstüne de her ticari kuruluş gibi para kazansınlar.

Bunun için kullandıkları method her alıcı ve satıcının yaptığı alışverişten ufak bir miktar komisyon almaktır. En az komisyon alan siteler hangileri diye sormadan önce öğrenmeniz gereken son bilgi ise şudur. Satıcıların crypto paralarını satmak için verdikleri ilana, yaptıkları aksiyona borsada maker denir alıcıların bu ilanlara cevap verip, crypto almalarına ise taker denir. Borsaların taker ve maker komisyonları farklı olabilir.

En az komisyon alan siteler

Binance: Çoğu borsa 30 günlük borsa hacimlerine göre oran belirlerler. Hacimleri ne kadar yüksekse o kadar çok parayı zaten kazandıkları için aldıkları komisyonları düşürürler. Binance ise diğer sitelere benzemeyip her türlü durumda taker ve makerdan da aynı oranda %0.1 oranında komisyon alır.

Bittrex: Amerika merkezli olan bu borsa, dünyanın en büyük borsalarından biri olmasına rağmen her türlü alışverişten %0.25 oranında komisyon keser. Bu aç gözlülüğü yüzünden bir çok trader tarafından tercih edilmeyen bir borsadır.

Bitfinex: Her zaman yüksek hacmi olduğu için genelde çok düşük komisyonlar alan bu sebeple bir çok balinanın tercihi olan Bitfinex makerda %0.1den başlayıp %0’a kadar inen, takerda ise %0.2 den başlayıp %0.1’e kadar düşen komisyonlar alır.

Paribu: Yerli bir borsa olan Paribu, her yerli borsa gibi genellikle yabancı rakiplerinin komisyon olarak üstünde kalıyor. Makerde 30 günlük hacme göre 0.3’den 0.15’e kadar düşüyor. Takerda ise bu oranlar 0.4 de başlayıp 0.25’e kadar düşüyor.

Koineks: Yerli sitelerin en az komisyon alan borsalarından biri. Makerda %0.20’den %0.10’a takerda ise %0.30’dan %0.15’e düşüyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.