Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller Mi?

0

“Eşimin kredi notu kredi çekmeme engel olur mu?” sorusu kredi çekmek isteyen kişilerin en sık sorduğu sorulardandır. Bu durum, yüksek miktarlarda ihtiyaç kredisi çekecek olan kişiler ya da konut kredisi çekmek isteyenlerin, krediye başvurma ve kredinin onaylanma sürecinde zihnini en çok kurcalayan durumlardandır.

Eşin kredi notunun düşük olması kredinin onaylanmasını zorlaştıran veya kredinin onaylanmasını engelleyen bir sonuca sebep olabilir. Çünkü bankalar kredi için başvuran bir müşterinin kredi notu ile beraber eşinin de kredi notuna bakar ve çekilecek olan kredinin miktarına göre bu durumu göz önünde bulundururlar. Bunun nedeni hanenin ortak gelirini belirlemek ve söz konusu kredinin aylık ödemeleri için hane gelirinin yeterliliğini tespit etmektir.

Eşim Yasal Takipte Kredi Kullanabilir Miyim?

Eşiniz daha önce kullanmış olduğu bir krediden veya  kredi kartından dolayı yasal takibe düşmüşse kredi çekebilmeniz oldukça zorlaşır. Burada eşinizin yasal takibe düşmesi yanında çekeceğiniz kredi miktarı da önem arz etmektedir. Eşiniz yasal takipte olsa bile düşük miktarda bir kredi için bankaya başvuracaksanız kredinizin onaylanma durumu söz konusu olabilir.

Eşimin Kredi Notu Düşük

Kredi notunun düşük olması ile yasal takip birbirinden farklı durumlardır. Eğer eşinizin kredi notu düşük ise banka eşin kredi geçmişine bakar. Hane geliri ile beraber krediye başvuracak eşin kredi notu yüksek ise kredinin onaylanma olasılığı yüksektir. Ancak talep edilen kredi için gelir durumu yetersiz ve her iki eşin de kredi notu düşükse kredi çıkma ihtimali düşük olacaktır. Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için kullacıların kredi notunun hangi durumlarda düştüğü ve düşük kredi notunun nasıl yükseltilebileceği konusunda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.